Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 126 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 1251
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Какво е положението във високопланинските региони

    По желание на потребители на форума създадох нов раздел за високопланинските региони с надморска височина над 500m. Един от моите пчелини наистина се намира на височина 508m и наистина в него нещата се случват с 1-2 седмици закъснение.

    Вече имате нов раздел и нова тема за положението във високопланинските региони. Можете да започнете да ги използвате по предназначение.

    С молба когато някой публикува ново мнение в този раздел и в тази тема, задължително да добавя в края на постинга си на каква надморска височина е неговия пчелин. Тази информация ще е полезна за другите пчелари, които имат пчелини на приблизително същата надморска височина.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето и първия мой постинг по тази тема. Положението в кв. Етъра на гр. Габрово (500m надморска височина) е следното:

    През последните 3 дена среднодневните температури са 4-6 градуса, а нощем пада до някъде около нулата. Снега се топи и само в усойните места все още се белее. Денем е слънчево, но не може да вдигне температурата до повече от 6.5 градуса.

    Пчелите са щастливи и радостно жужат, особенно когато днес започнахме да им раздаваме новогодишни подаръци - питки с АПИФОНДА. Веднага започнаха да ги ядат, та чак им пращят ушите. Не сме гледали за пило, но мога да се похваля, че подмор не се вижда. Няма и кълвачи, което ми е голям дерт, защото миналата година ми унищожиха около 20-30 семейства.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето и първия мой постинг по тази тема. Положението в кв. Етъра на гр. Габрово (500m надморска височина) е следното:
    Пчелите са щастливи и радостно жужат, особенно когато днес започнахме да им раздаваме новогодишни подаръци - питки с АПИФОНДА. Веднага започнаха да ги ядат, та чак им пращят ушите. Не сме гледали за пило, но мога да се похваля, че подмор не се вижда. Няма и кълвачи, което ми е голям дерт, защото миналата година ми унищожиха около 20-30 семейства.
    На мен ми е рано за подхранване. Най-рано началото на февруари, ако времето е добро. Но имам предчувствието, че точно тогава ще удари здрав студ. Сега ще се разходя до кошерите, не че имам работа, просто да се разтъпча.

    Пчелина ми е на 710м. надморска височина

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Надморска височина около 780 м. От около 30-40 дни няма никакво летене, много мъгли, земята е замръзнала. Около 14 часа, температурата е под 0 градуса. И така е почти всеки ден. Няма ден за облитане.
    Но, пчелите бръмчат, и са живи и здрави.
    Пчелите не отглеждат пило. Няма нищо цъфнало в района, даже и кокичетата не са се показали.
    Много е полезна новооткритата тема.

    Изчезнаха темите за "Какво е положнието в.....". Те бяха най-отдолу във форума. Моля пак да ги виждаме.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2014
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    Пернишко- гр.Лом
    В с. Рударци Пернишко имам два имота над 700м надморска височина, като разликата между тях е 30-тина метра. В единия имам 10, а в другия 15 кошера.В по- ниския имот с 15 кошера пчелите вчера облитаха, взимаха от питките (в затоплена хранилка) и подмора пред кошерите беше 20-30 пчели, като последно са облитали преди 20-тина дни. В горния имот, като всяка зима по два месеца няма никакво движение.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    При нас в района на гр. Годеч положението е следното. Пчелните семейства са все още в предната част на корпусите и назад имат много запаси. Пчелите са оставени на спокойствие вече трети месец. По дънните табли има съвсем малко подмор и много малко восъчни разпечатки, което означава, че консумацията е малка. Според мен е рано за поставяне на питки. 780 м надморска височина.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Това да не ви е хладилник-позавъртиш се малко и хоп на хладилника.Оставете пчелите на спокойствие...

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    При нас в района на гр. Годеч положението е следното. Пчелните семейства са все още в предната част на корпусите и назад имат много запаси. Пчелите са оставени на спокойствие вече трети месец. По дънните табли има съвсем малко подмор и много малко восъчни разпечатки, което означава, че консумацията е малка. Според мен е рано за поставяне на питки. 780 м надморска височина.
    Така е и при мен. Не съм ги пипнал от септември. Много, много е рано за питки, зимата започна при мен - около 780 м - около края на ноември, но кога ще свърши, ще определи цъфтежа на джанката. А това може да стане и след 20 април. Както стана през 2015 г.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Вчера - слънчево, тихо, -8 градуса и 40см сняг в района на яз. Лобош, 700мнв.
    Всички семейства са оцелели, в добро състояние, в предната част на кошера. Някои имат лед по капака на хранилката и най вероятно гледат пило. Доволен съм от видяното.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Вчера сутринта -19*, -20*.Слънце и искрящ сняг. Около обяд 14- 15 часа' затопли до -9*, -10*.Пчелите си седяха вътре и нещо си мърмореха, та пропуснаха тая бяла красота.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 1 от 126 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •