Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 126 ПърваПърва ... 6789101858108 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 1251
  1. #71
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Потвърждавам и при мен-западни Родопи 1000м.н.в.Джанките сега тръгват да цъфтят.Вчера беше малко по-топло / около 14-15гр./ и погледнах в две семейства.Няколко килийки с неизлюпени пчели от февруарското затопляне и всичко друго яйца на ден -два.Според мен е имало пълно прекъсване на яйценосната дейност.Сипах им малко сироп с витамини-определено не го предпочитат.Но предстои затопляне.Акацията тук тръгва в края на май.До тогава има два месеца.Дано се развият добре.

  2. #72
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Владо, при мен на 860м още чакам цъфтежа на джанките, но не съм затварял дъната, защото е прекалено влажно и имам проблем с мухъла. В момента всички са изцяло на мрежа от към дъното, дори слабите отводки. В милеровите хранилки се натрупва доста конденз по стъклените им похлупаци и помага да усвояват твърдата захар. Сипвам им и малко сироп (не го предпочитат), но така или иначе вътре си имат достатъчно запаси. Прашец си носят и тази година ми спестиха разходите за скъпи питки.
    Според мен, за сега всичко върви нормално и се радвам, че джанките успяха да задържат...
    И мойте са на такава височина, но като затварях дъната (около 20.02)стесних максимално, фарарите на по 2корпуса,8маците (ДБ)само на по корпус.Вчера като ходих им поставих Милерови хранилки за сефте (благодарско на братя Тотевски екстра са ги направили)сложих и захар и сироп,след час като повдигнах един от капаците имаше доста пчели и на сиропа и на захарта.Не съм ги ровил защото беше около 10 гр.и духаше.Отворих само един 12 так умишлено есента стеснен на 8 рамки (тези дни ще го прехвърля в нов корпус) дъното му е с мрежа1\3 и него го затворих февруари ,и нямаше мухъл зад дори в далечните ъгли зад преградната дъска.Пробвай на затворени дъна какво ще се получи .

  3. #73
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Бях на затворени дъна зимата - фибран 2см в таблата долу и ми се събира много мухал. Аз съм в долина и реката е на 20 метра от оградата на пчелина, влажно е. Намислил съм една цака за през следващата зима - да махна стъклото от отделението за течна храна и на негово място да сложа метална мрежа в рамка от същото пвц, от което е направена хранилката (ползвам същите хранилки, като твойте). Като свърши течната храна, ще се получи път, през който да минава въздуха. Долу, наместо фибран, ще изрежа парче от геотекстил - има различни дебелини, използва се в строителството. Така хем ще има някаква вентилация, хем няма да набива студ директно. Иначе и аз съм стеснил, не ги отварях сега в събота, защото беше студено и всички си бяха по къщите...
    Христо Йорданов

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Потвърждавам и при мен-западни Родопи 1000м.н.в.Джанките сега тръгват да цъфтят.Вчера беше малко по-топло / около 14-15гр./ и погледнах в две семейства.Няколко килийки с неизлюпени пчели от февруарското затопляне и всичко друго яйца на ден -два.Според мен е имало пълно прекъсване на яйценосната дейност.Сипах им малко сироп с витамини-определено не го предпочитат.Но предстои затопляне.Акацията тук тръгва в края на май.До тогава има два месеца.Дано се развият добре.
    При мен 3 литра сироп с витамини го дръпнаха за 24 часа, но при мен има изобилие от прашец и по 6-7 рамки пило. Може да има причина да не го свалят при теб. Не пчеларствам във високопланински район.

  5. #75
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Бях на затворени дъна зимата - фибран 2см в таблата долу и ми се събира много мухал. Аз съм в долина и реката е на 20 метра от оградата на пчелина, влажно е. Намислил съм една цака за през следващата зима - да махна стъклото от отделението за течна храна и на негово място да сложа метална мрежа в рамка от същото пвц, от което е направена хранилката (ползвам същите хранилки, като твойте). Като свърши течната храна, ще се получи път, през който да минава въздуха. Долу, наместо фибран, ще изрежа парче от геотекстил - има различни дебелини, използва се в строителството. Така хем ще има някаква вентилация, хем няма да набива студ директно. Иначе и аз съм стеснил, не ги отварях сега в събота, защото беше студено и всички си бяха по къщите...
    Знаеш ,че на мухала освен влага му трябва и ТОПЛО.Зимата ако е отворено дъното (или част от него) няма да е топло.Сега ако затвориш дъната съм 99.9 убеден ,че влагата ще изчезне.Където е много мухъла ще трябва механично да се премахне(А той е много където няма постоянно пчели).Обяснявам си го с факта ,че в такива райони с студени и влажни сутрини ако постъпва по малко количество въздух в кошера ще влиза и по малко влага,а знаеш ,че и пчелите с работата си регулират микроклимата в кошера,затова докато не се затопли трайно 14-15 гр дъното затворено .Така мисля ,а и практиката ми го е показала .Колкото до мрежата на хранилката, много вероятно е като вдигнат сиропа да заклеят процепа на дъното .
    Този пост е редактиран от vlado 9; 20.03.2016 в 23:22.

  6. #76
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    При мен 3 литра сироп с витамини го дръпнаха за 24 часа, но при мен има изобилие от прашец и по 6-7 рамки пило. Може да има причина да не го свалят при теб. Не пчеларствам във високопланински район.
    Стига рева, ще купиш още захар като трябва.
    Сложи по 1 корпус, че не ми е ясно къде я събираш тази пчела. Утре да не ми искаш стълба назаем.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 21.03.2016 в 07:19.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Актуализация от посещението на 19.03.2016г.
    Сравнително гадно време - предимно облачно, лек вятър, температури около 8*С. Въпреки това на водоемчето кацат и отлитат десетки пчели в минута.

    IMG0197A.jpg
    IMG0198A.jpg
    IMG0199A.jpg

    За съжаление още няма абсолютно нищо цъфнало. А продължават да гледат холеми площи пило за сезона, което е намалило значително ресурсите им от мед. Явно застудяването от минала седмица е отложило цъфтежа на джанката с още няколко дни. Поради ниските нощни (от -5*С до 0*С) и дневни (от 0*С до 10*С) температури и увеличаващата се нужда от вода, реших да им поставя найлон, за да им спестя малко работа. Миналата година даде резултат, тази година ще видим. Също така подхваних с останалото от есента инвертирано сиропче. Питките са ги опоскали до шушка, но не го очаквах и не бях подготвен с нови. Тази седмица ще им поставя по още кило-две.

    Има и нещо, което ме притесни. Имаше доста подмор пред кошерите и вътре. Общо по 2-3 шепи от кошер. Първоначално реших, че е естествено отпадане на зимните пчели, поради увеличеното отглеждане на пило и преждевременното им изхабяване. После обаче като се загледах всички пчели бяха с изплезени хоботчета, което ме наведе на мисълта за отравяне. Огледах хубаво подмора, нямаше акар. Диарични петна няма никъде в кошерите. Непривична и лоша миризма няма, мухъл и мокро също. Въпреки понамалелите запаси, храна има. Възможно ли е да са се натровили от флуметрина в лентичките?

  8. #78
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник

    Red face

    IMG_20160323_204356_494.JPG Новодомци!
    Вчера следобяда времето беше 16-17гр слънчево и тихо ,вкарваха доволно прашец.Явно пролета идва и при нас ,яйца от 2-3дни на по 4-5 пити,да се оправя времето края на седмицата и ще хванем по половин магазин от джанката
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20160323_210204_768.JPG‎  

  9. #79
    Автор
    Регистриран
    05.06.2015
    Мнения
    110
    Пчеларски район
    Лом
    Вчера следобяда времето беше 16-17гр слънчево и тихо ,вкарваха доволно прашец.Явно пролета идва и при нас ,яйца от 2-3дни на по 4-5 пити,да се оправя времето края на седмицата и ще хванем по половин магазин от джанката

    Колега, как я хващате тая джанка?
    При мен пилото е на 6-7 рамки в 10ДБ кошер и не мисля още за магазини...
    Как го правите това с меда от джанка ми е странно и ще съм ти благодарен, ако споделиш. Благодаря в аванс!

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Наско,много лесно го правят.Взимат развити кошери от ниското и ги качват горе в разгара на джанката и....готово.

 

 
Страница 8 от 126 ПърваПърва ... 6789101858108 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •