Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 126 ПърваПърва ... 412131415162464114 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 1251
  1. #131
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    iuli1971, отвори им входовете още малко.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  2. #132
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Сутринта беше 3гр.И така е откакто времето се развали.Нощните температури са доста ниски.Затова леко са притворени.От друга страна пък вече има достатъчно пчела да топли пилото.Може да им отворя още 2-3 см.

  3. #133
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Днес върбите щяха да хвръкнат във въздуха...
    Христо Йорданов

  4. #134
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Днес се отвори преди обяд малко време и надникнах в няколко кошера.Имам един въпрос -на строителна рамка ,която е напълно изградена едно от семействата е заложило и работническо пило.Почти цялата рамка е запечатана.Работническото е съвсем малко,може би колкото длан.Как процедирате в подобен случай.Може би да изчакам да се излюпи пчелното пило и да режа всичко ,но пък не съм сигурен кое кога е запечатано.Или да махам всичко или ...знам ли.

  5. #135
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    На 14.05 акацията беше започнала да пука при мен, реших да сложа магазините! Храна малко, търтеи няма въобще не са гледали. Много цъвтяща растителност, но това време ми съсипва пашата!

  6. #136
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    На 15.05 , акацията е както през януари. Единия масив няма признаци, видими от около 400м. на живот. Другият (по-близко до пчелина)е на по-стръмен северен склон и само в най-близката част до билото леко зеленее. Явно там течението го е спасило частично от сланата. Цъфтеж, някакви цветенца, глог, бъз и сигурно още неща невидими за неопитно око. Въпреки студените сутрини и дъжда има някакъв принос, колкото да преживеят. Днес няма да летят. 75% последователно изпаднаха в роево. Всичките успях да ги озаптя преди да са си обули обувките. Семействата са ми малко, но за мен е успех. Миналата година ми беше първа и в края на юни, 6 дни след разширяване с четвърти корпус, заварих гора от маточници и половин армия. Тогава не отчетох, че три от тези шест дни, бяха дъждовни. Сега наблюдавам сравнително плахи мераци. Дали гадното време не ги стопира да се чупят набързо и с ентусиазъм? Имах желание да ги запазя в кондиция, но при така стеклия се сезон обикновенно прилаганите методи не са достатъчни. Към по-опитните в студените райони, по това време прилагали ли сте Демари и какъв е резултата(освен ливадна, друга паша не очаквам)?

  7. #137
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз постоянно им подавам по малко Апифонда в хранилките, за да си чоплят и да поддържат пилото, особено когато предстоят студени и валежни дни.Целта е да се поддържа нектаропотока. Развивам семействата на два корпуса като съм направил една ротация с вдигане на една рамка с разновъзрастно пило в началото на април. След това следя какво става в горния корпус. Ако майката се е качила и работи горе - всичко е наред. След това майката си слиза отново долу когато се освободи място и работи и в двата корпуса. Ако не се е качила, вдигам още една рамка с разновъзрастно пило и на нейно място слагам основа. Там където горния корпус има повечко нектар и малко свободно място, слагам отгоре магазин, но преди това проверявам дали всичко е наред в долния корпус. Общо взето на десетина дни проверявам положението и в двата корпуса, ако има открито пило в големи количества, всичко е наред. Показател за работно състояние е многото внасяне на прашец. Единични самейства са заработили и в магазина /магазин ДБ/ и си внасят нектар, въпреки променливото време. Там където все още не са в магазина, смятам следващите почивни дни да вдигна една рамка с пило или с мед и да я спусна през магазина. Имам едно семейство на един ЛР корпус с магазин, мислех да го оставя така, но плодника пръщи от пчели, а летежа е слаб, сложих му втори ЛР корпус отдолу като смъкнах две рамки със запечатано пило и на тяхно място сложих ВО и празна рамка. Следващия уикенд ще повторя операцията. При мен основната паша е ливадната и като гледам прогнозите и зацъфтяването ще има време да напълнят и втория корпус с пило. Относно демарирането, преди години го правех на всички семейства, но вече го прилагам само когато има признаци за роево настроение, много маточни чашки и малко открито пило и много стоящи и бездействащи пчели върху горните летви на рамките. Условието обаче е да има пълни два корпуса с пчели иначе при по-малко пчели може да се получи измръзване - загиване на запечатаното пило над ХР, тъй като пчелите не напускат гнездото с майката и откритото пило под ХР. Имал съм такъв случай миналата година и сега много внимавам. Миналата година целия юни нощите бяха доста хладни. А загиналото пило през деня в топлите дни загнива и е предпоставка за появяване на гнилцови заболявания. Относно това дали да се работи с един или два корпуса за плодник, според мен за високопланинските райони, където пашата е по-слаба, семействата с два корпуса се развиват много по-добре и стават доста по-силни и съответно донасят повече мед. Това е мое мнение и не го налагам на никой.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #138
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    При мен акацията е аут, включително и орехите - голи клони, без никакви листа, не видях да има млади издънки по дърветата...
    Част от силните ми семейства започнаха да се роят и се наложи да правя отводки, независимо че им осигурих достатъчно пространство, храна и основи за градеж.
    Христо Йорданов

  9. #139
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    При мен Април нещата тръгнаха много добре, но после лошото време ми разказа играта. Понеже съм сложил магазините (даже бяха започнали да ги пълнят с нектар) реших да не ги подхранвам за да не се влезе захар в стоковия мед. Вчера отворих три кошера, да видя до къде са стигнали, изяли са почти всичко, почти няма открито пило. ГЛАД! Сега искам не искам ще трябва да подхранвам. Иначе акацията цъфти от една седмица, детелина - килим, а кошерите гладни. Имаше няколко дни без валежи, или валеше само вечер, но приток почти няма. Айде акацията иска по-вискока темперетура, но се надявах детелината да пуска нещо. Лоша работа.

  10. #140
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    На детелината и трябва и влага и жега....

 

 
Страница 14 от 126 ПърваПърва ... 412131415162464114 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •