Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 86 от 126 ПърваПърва ... 3676848586878896 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 851 до 860 от общо 1251
  1. #851
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Това вече е друго! Наистина с два магазина е по-добре. Вторият магазин се поставя под първия, когато първият е запълнен с нектар. Не чакаш пчелите да запечатат меда в първия магазин, защото ще изпуснеш пашата. Но ако семейството е много развито, а няма паша, го губиш, независимо от броя на магазините. В такъв случай спасението е в правенето на противороеви отводки и пак чакаш паша.

  2. #852
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Пчелите изграждат основите ако има паша. Свърши ли пашата спира и градежа. В първия магазин постави изградени пити, ако имаш. Във втория може и само основи.

  3. #853
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Благодаря, за градежа по-време на паша ми е ясно, само не разбрах какво значи "ако няма паша губиш семейството", благодаря предварително за съветите.

  4. #854
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Означава, че ще заложи маточници и ако не предприемеш нещо ще се рои. Разбира се, можеш да хванеш рояка, но всичко по-нататък е сложно. Затова, ако плодника е пълен с пчели и пило, а паша не предстои вадиш по три рамки с разплод от две семейства и ги настаняваш в отделен кошер. Подхранваш със захарен сироп. Отводката ще заложи свищеви маточници и след около месец излюпената майка ще се оплоди и ще започне да осеменява, а ти ще имаш още едно семейство. И най важното, семействата от които взе питите с разплод няма да се роят и ще нарастват отново за следващата паша.

  5. #855
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Започвам да схващам тънкостите, но при такова делене в един момент ще се окажа с много кошери, ама това си е мой проблем , при многокорпусните кошери и липса на паша по-същия начин ли се процедира с направата на отводка, за да се предотврати роенето.

  6. #856
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Започвам да схващам тънкостите, но при такова делене в един момент ще се окажа с много кошери, ама това си е мой проблем , при многокорпусните кошери и липса на паша по-същия начин ли се процедира с направата на отводка, за да се предотврати роенето.
    При многокорпусните има противороеви практики, които не налагат изваждане на пчели и пило. Порови из форума. Има много изписано. Ред условия има, с които трябва да се съобразяваш.

  7. #857
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Задължително минимум с два магазина, а ако не искаш да се роят може и трети. Защото 5 ДБ рамки със ЗП като се излюпят им трябва достатъчно място да се съберат в кошера, като например два магазина поне.
    Тука е истината gin.
    "Плодник пълен с пчели и пило" можеш да видиш около средата на май, само ако преди това си сложил два или три магазина които също ще са пълни с пчели.
    Напълни ли се плодника с пчели, слагаш магазин, напълни ли се и той, слагаш следващия. Т.е. разширяваш заради пчелите а те после си знаят работата. Обикновенно, колкото са магазините пълни с пчели, толкова са и пълните с мед. Е, с нечия помощ разбира се.

  8. #858
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Може ли а аз да се включа ?
    Ако си в равнинен район, можеш да сложиш направо два магазина. Ако си полупланински или планински, слагаш втория магазин като понахвърлят нектар в първия. Аз слагам втория магазин над първия, не оголвам плодника. Ако нямаш изградени рамки за втори магазин, редуваш в първия с изградени и основи или им подаваш по две основи и като ги изградят ги вадиш и слагаш пак две основи, така ще им създадеш допълнителна работа и ще имаш няколко изградени рамки за втория магазин. А слагането на магазина не е свързано с дата или с побеляване на рамките в плодника. Щом видиш в плодника , че има 5-6 рамки със запечатано пило това означава, че семейството е стигнало максималната крива на биологичното си развитие за дадения обем плодник и следа да го разшириш, дали с магазин, дали с корпус, зависи от системата на пчеларстване. Защото тези 5-6 рамки запечатано пило като се излюпят ще им трябва поне два магазина или корпус , за да се съберат пчелите. Иначе ще им стане тясно и ще мислят за глупости. Аз вече предвиждам и трети магазин да имам под ръка поне за половината семейства. Миналата година се наложи да слагам. Не е казано, че всяка година ще се налага, но трябва пчеларя да е подготвен.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #859
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    След прегледа на всички семейства установих наличието на всички. Две са слабички и ги обединих, другите са средно и добре развити спрямо времето.
    Третирах и с по ~50 мл. захарен сироп с йодасептадон.От няколко дни поилката е на ново слънчево място и вече пчелите я посещават добре. Днес забелязах първото цъфнало глухарче в пчелина.Все още няма цъфнали дръвчета.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  10. #860
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Аз мойте все още не съм ги отварял, мисля в началото на април да им направя основен преглед и да подам малко захарен сироп.

 

 
Страница 86 от 126 ПърваПърва ... 3676848586878896 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •