Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 126 ПърваПърва ... 816171819202868118 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 1251
  1. #171
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    В моето село има овце, крави и кози. Няколко стотин животни на свободна паша по мерата около селото. Там съм виждал много пчели, по пасбищата. Има храсталаци, къпини, диви ягоди на туфи, бяла детелина, риган, конски босилек, и още много други треви, на които не знам имената. Има много тръни, има и заблатена област около две реки и около микроязовир.
    Това е предимството на високите райони, има голямо разнообразие на цъфтящи растения. Няма ги блоковете с пшеница и царевица.
    А в селото и около него има хиляди дървета, някои диви, големи тополи, върба от всеки вид покрай реките, смърч и бор за мана по високите хълмове, ябълки, круши, череши, джанки и т.н. Има и акация и липи.
    Но започнах с животните, там където се е запазило отглеждането на животни на свободна паша, има разнообразна ливадна паша. Там ще се намерят глог, шипка, после къпина, диви ягоди, бяла детелина, много треви и т.н.
    Сега трябва да завали един проливен дъжд при мен, и пашата от ливади ще се удължи с още един месец най-малко, ако няма големи горещини.
    Успех на всички!

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Точно това , ти трябва за хубав мед .

  3. #173
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ъъъ, таковата, бодилец имате ли?
    Чакаме го,горе-долу средата на юли ...ъъъ то как казал "бай мангал" обещаното не е като даденото,ноо има ли пращам ти

  4. #174
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Гора-ливада
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2016-07-03 08.37.18.jpg‎   2016-07-03 08.40.00.jpg‎  

  5. #175
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    При мен нямаше валежи, което е странно, в продължение на две седмици. Притока на нектар беше много малък. Заваля обилно в петък и се надявам да не е изсъхнало всичко преди това.

  6. #176
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Здравейте!
    На 950м.(Рила) притока на нектар е малък.От няколко седмици е суша.Детелината изсъхна,чакаме магарешкия бодил.Засега работата не е на добре.

  7. #177
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    Здравейте!
    На 950м.(Рила) притока на нектар е малък.От няколко седмици е суша.Детелината изсъхна,чакаме магарешкия бодил.Засега работата не е на добре.
    Говорих с един свещеник-пчелар, оплака ми се от сушата, пчелите му са престанали да летят, летят много малко, и ми каза че при него силните семейства гладуват, всичко което са събрали преди сушата прибират в плодниците, а отводките правят целият нектар на пило, и се налага да се подхранват. Аз познавам неговият регион, и се заговорихме. Оказа се че е имало поройни дъждове около неговият пчелин, но на 5-6 километра от пчелите, дъжд на облак. Пожелах му успех, ама без дъжд...... Неговите думи бяха "има мед тази година, но не навсякъде". Изключително начетен човек.
    Това е пчеларството, трябва и късмет.

  8. #178
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    И при мен същата работа,вместо да го запечатат в магазините го свалиха в плодника.

  9. #179
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    И при мен същата работа,вместо да го запечатат в магазините го свалиха в плодника.
    Същото ми го каза и един познат, който пчеларства в искърското дефиле в Стара планина. Сложили един магазин на ДБ за акацията, който се напълнил наполовина и повече, и сложили втори магазин под него, и след 3-4 седмици суша, целият мед бил свален в плодника. Нямало е паша.
    При мен не е така, имаше дъждове, но на колегите при които медът е смъкнат в плодниците препоръчвам да ги прегледат. Да направят преглед на плодниците, и ако са задръстени с пълни пити с мед да ги изцентрофугират, е не всичките, но поне 3-4 пити, и питите да се върнат обратно в плодниците, за да има къде да снася майката през август.

  10. #180
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Другото което може да се направи при сега задръстен плодник на ДБ, е да се сложи магазин с изградени празни пити под плодника. Но това не е възможно при всички кошери от по-старите разработки с падащо дъно.
    Тогава майката ще се смъкне в магазина под плодника и там ще снася яйца.
    И е добре семейството да зимува в тази конструкция, магазин под корпус на ДБ. И догодина ще има много мед.
    Веднъж смъкнат мед от магазина в плодник, обезсмисля стоенето на магазина над плодника. Пчелите през този сезон няма да качат мед в магазин над задръстен с мед плодник, няма и да разположат пило там, няма да стане.

 

 
Страница 18 от 126 ПърваПърва ... 816171819202868118 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •