Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 84 от 126 ПърваПърва ... 3474828384858694 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 831 до 840 от общо 1251
  1. #831
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Извинявай,но бавно зацепвам.Семейството горе,а корпуса с меда под него и над семеството питка.Правилно ли съм разбрал?

    Nik_m, извинявай, но би ли обяснил по - подробно защо "семейството горе,а корпуса с меда под него"? Все пак класическата структура на пространство в пчелното кълбо винаги е отгоре надолу: мед - пило и пчели - празни килийки.
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  2. #832
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Nik_m, извинявай, но би ли обяснил по - подробно защо "семейството горе,а корпуса с меда под него"? Все пак класическата структура на пространство в пчелното кълбо винаги е отгоре надолу: мед - пило и пчели - празни килийки.
    След като свалиш меда от долу даваш възможност на пчелите да си подредят гнездото както преценят, след намаляването на пилото запълват празните килийки с мед. Самото пренасяне на меда играе ролята на стимулиране което е полезно през септември. След като вдигнеш кълбото горе вече е в топлият корпус, лесно се храни и бързо се развива пролетта, също се избягва зоната между корпусите.

  3. #833
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    .... при мене на 1000м. над морето според телефона и 1200м. според картата...
    В такива райони какъв точно мед се получава и в какви количества?
    В смисъл какви медоносни растения са на тази височина?

  4. #834
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    В такива райони какъв точно мед се получава и в какви количества?
    В смисъл какви медоносни растения са на тази височина?
    Всичко без земеделските култури и ако пчеларя зорлем не си вкара химия в кошера, вади мед чист като сълза

  5. #835
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    При липса на земеделски култури, медът ще е чист, ама какъв ще е добивът от един кошер, аз се опитвам да ги отглеждам в пред балкана и полето, без хранене в активния сезон ( май - юли ), но за двете ми години пчеларстване, първата добивът ми беше 15кг., а втората 20кг., при условие че ги гледам в с. Лозен и гр. Елин Пелин, аз ли бъркам някъде , или не бъркам, понеже из форума намирам коментари за добив 30-40кг, все пак аз съм с ДБ12, не съм с много корпусни, макар че и на ДБ12 мога да сложа втори магазин отгоре

  6. #836
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Задължително минимум с два магазина, а ако не искаш да се роят може и трети. Защото 5 ДБ рамки със ЗП като се излюпят им трябва достатъчно място да се съберат в кошера, като например два магазина поне.
    Иначе миналата седмица при мен над 800 м надморска височина все още няма пило, въпреки топлата зима, явно пчелите си действат по биологическия си часовник, а не по нашите размисли и помисли... И имат многоооо мед, явно не са консумирали много. Имаше 10 тина с по малко запаси на които сложих по половин питка Апифонда от 2.5 кг. и найлон отгоре на всички семейства. Не съм на принципа да се слагат питки на всички семейства едновременно, правя преглед и слагам само на нуждаещите се. От 35 семейства имам само 3 празни кошера, но това се случи още преди Коледа.... Успешна година на всички колеги.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #837
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Задължително минимум с два магазина, а ако не искаш да се роят може и трети. Защото 5 ДБ рамки със ЗП като се излюпят им трябва достатъчно място да се съберат в кошера, като например два магазина поне.
    Иначе миналата седмица при мен над 800 м надморска височина все още няма пило, въпреки топлата зима, явно пчелите си действат по биологическия си часовник, а не по нашите размисли и помисли... И имат многоооо мед, явно не са консумирали много. Имаше 10 тина с по малко запаси на които сложих по половин питка Апифонда от 2.5 кг. и найлон отгоре на всички семейства. Не съм на принципа да се слагат питки на всички семейства едновременно, правя преглед и слагам само на нуждаещите се. От 35 семейства имам само 3 празни кошера, но това се случи още преди Коледа.... Успешна година на всички колеги.
    Евгени, тази година и на мен ми прави впечатление, че запасите са предостатъчни, съпоставимо с предната топла зима. Питките обаче, според мен са застраховка на пчеларя. До сега добре, от тук на после какво ще е, само Господ знае.

  8. #838
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Когато пчелното кълбо е в предната част на рамките и назад и отгоре има мед, няма нужда от застраховане. Всеки сам решава за себе си и за пчелите си. Аз стигнах до този извод след доста годинки проби и застраховане. Имал съм случаи пълно с мед и смъкнали питката там където трябва да има пило и се задръстили... Затова преглед и питки само на нуждаещите се.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #839
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    До сега добре, от тук на после какво ще е, само Господ знае.
    Мисля,че досега Господ знаеше и ни поправяше грешките допуснати есента.От тук нататък сме ние и зърнарите–зависи с какво ще пръскат.За 2018 и 19 година нямам поглед върху нещата,но 2016 г.ми разказаха играта в движение.

  10. #840
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Когато пчелното кълбо е в предната част на рамките и назад и отгоре има мед, няма нужда от застраховане. Всеки сам решава за себе си и за пчелите си. Аз стигнах до този извод след доста годинки проби и застраховане. Имал съм случаи пълно с мед и смъкнали питката там където трябва да има пило и се задръстили... Затова преглед и питки само на нуждаещите се.
    Това е така, въпроса е човек да има достатъчно време за заигравка. Както и ти каза, човек сам си избира начина на работа с пчелите.

 

 
Страница 84 от 126 ПърваПърва ... 3474828384858694 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •