Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 34 от 126 ПърваПърва ... 2432333435364484 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 331 до 340 от общо 1251
  1. #331
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пренасят си и не се замислят.Днес обрах само по старичките(2години),а светлите,макар и празни си останаха в кошерите.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Снимки0404.jpg‎   Снимки0405.jpg‎  

  2. #332
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Добре прибирате питите но някой може ли да каже каква е изолационния коефициент на питите . И тогава ще разберем кои ще махаме и кои оставяме .

  3. #333
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Оформя се някакъв спор ми се струва. За мен нещата стоят така. Кълбото се оформя на мястото на последното пило, ако не е поставено в екстремна ситуация (да няма такива пити) Причините за това са много. Последното пило е обикновено в центъра на гнездото. Около последното пило е оформен меден запас по начин изключително подходящ за зимуване. Първото пило ще започне на мястото на последното такова. Какви са питите на това място? Ами тъмни. Не са "черни", те трябва да са напуснали гнездото или да са в неговите краища с цел пренасяне на меда по тях и пазене от молеца и вече да са "пътници" към восъкотопилката. Обикновено в центъра на моите гнезда в момента са пити от началото на сезона и в тях е снасяно активно през сезона.

  4. #334
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Питите вече се изляха в казана.Моите пчели зимуват на таз годишни пити.Е,има малки изключения,но зимуват предимно на тазгодишни в,които са изведени поне 2-3-4 генерации пчели.Всъщност с това ги "третирам" и въобще не ме интересува,че изолационният коефициент на старата рамка е по-добър..

  5. #335
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Споделям мнението на Рости и до сега всяка есен беше така. Пилото се свива и на място на излюпеното пренасят мед като по този начин оформят гнездото за зимата. Но тази есен не е така пилото спря от раз и пчелите не пренасят почти нищо а самото кълбо се сформира близо до крайната рамка. И аз нямам стари рамки, всичко е на 1-2 години.

  6. #336
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Моите кълба са в средата.Пенасят го на 101% само леко го намачкай с повдигача.

  7. #337
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Моите кълба са в средата.Пенасят го на 101% само леко го намачкай с повдигача.
    Не им се бъркам в работата след 15 август. Тогава ги зазимявам и не ги закачам повече само от време на време отворя един кошер да видя как са нещата.

  8. #338
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не им се бъркам в работата след 15 август. Тогава ги зазимявам и не ги закачам повече само от време на време отворя един кошер да видя как са нещата.
    За мен това е грешен подход.

  9. #339
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    За мен това е грешен подход.
    Може и така да е не споря, ти си много по опитен от мен, но аз така процедирам. След 15ти само храня и третирам и до сега нямам загинало семейство, дано и тази зима продължи, но се съмнявам след тази суша. Както казват хората докато играта върви промени не се правят.

  10. #340
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не им се бъркам в работата след 15 август. Тогава ги зазимявам и не ги закачам повече само от време на време отворя един кошер да видя как са нещата.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ... След 15ти само храня и третирам ......
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    За мен това е грешен подход.

    Нещо за грешния подход??, че не ми стана ясно.

 

 
Страница 34 от 126 ПърваПърва ... 2432333435364484 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •