Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 126 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 1251
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Забравих да спомена, че в събота се качих до пчелина. За сега нямам загуби. Преди да започнат големите студове им дадох питки. По принцип не ми се иска да ги отварям януари ама ме достраша. Имам един кошер на който есента му оставих празен магазин отгоре. Него май щях да го изпусна ако не бях ги нахранил, защото пчелите се бяха качили в него и опрели до таблата. Имам и една много слаба августовска отводка на 2-3 междини ама и тя е жива.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Забравих да спомена, че в събота се качих до пчелина. За сега нямам загуби. Преди да започнат големите студове им дадох питки. По принцип не ми се иска да ги отварям януари ама ме достраша. Имам един кошер на който есента му оставих празен магазин отгоре. Него май щях да го изпусна ако не бях ги нахранил, защото пчелите се бяха качили в него и опрели до таблата. Имам и една много слаба августовска отводка на 2-3 междини ама и тя е жива.
    И аз имам късна слаба отводка сега е на 2 междини и все още е жива след минус 25. Ама мисля АКО затопли малко след някой ден да я кача с 1 снелгрова дъска над някой друг кошер. Тоя студ сега на слабите ще проличи след 20-30 дни..... П.П. Мойте са на полето, не са в балкана. Ама като прочетох на колегата ves за слабата отводка и рекох да напиша какво съм намислил за моята такава. Иначе нямам нищо общо с балкана....
    Този пост е редактиран от Валентин.; 25.01.2016 в 11:21.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Хайде и аз да се разпиша в тази тема. Пчелинът е на 917м надморска. Не съм ходил и не съм ги отварял от 15.10.2015г.

    От началото на януари температурите (според GISmeteo) са - нощно време -20*С, а през деня около -7*С. Вчера сутринта пристигам и термометъра показва какво? - 30 С* . Имаше около 50см сняг и докато прокарам пътека до прелката на всеки кошер, докато махна шапките и почистя прелките стана 12ч. Температурата стигна -9*С и на мен ми се струваше, че е лято . Подплашен от заключенията в една друга тема реших поне да ги преслушам. Едно парче от градински маркуч около 60см и един по един всички кошери. Чуваше се спокоен, монотонен звук. Мисля че всичко е наред. Подмора по дъната беше в рамките на нормалното (20-30 пчели).

    Само на единия, освен кълбото се чуваха много откъслечни индивидуални жуженета, т.е. освен монотонния звук на кълбото се чуваха отделни пчели. Ако има някой с опит в преслушването зимата да каже дали има нещо притеснително. Следващо посещение, края на февруари за питки и найлони.

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Само на единия, освен кълбото се чуваха много откъслечни индивидуални жуженета, т.е. освен монотонния звук на кълбото се чуваха отделни пчели. Ако има някой с опит в преслушването зимата да каже дали има нещо притеснително. Следващо посещение, края на февруари за питки и найлони.
    Много вероятно е да не достигат медовите запаси - глад!

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Хайде и аз да се разпиша в тази тема. Пчелинът е на 917м надморска. Не съм ходил и не съм ги отварял от 15.10.2015г.

    От началото на януари температурите (според GISmeteo) са - нощно време -20*С, а през деня около -7*С. Вчера сутринта пристигам и термометъра показва какво? - 30 С* . Имаше около 50см сняг и докато прокарам пътека до прелката на всеки кошер, докато махна шапките и почистя прелките стана 12ч. Температурата стигна -9*С и на мен ми се струваше, че е лято . Подплашен от заключенията в една друга тема реших поне да ги преслушам. Едно парче от градински маркуч около 60см и един по един всички кошери. Чуваше се спокоен, монотонен звук. Мисля че всичко е наред. Подмора по дъната беше в рамките на нормалното (20-30 пчели).

    Само на единия, освен кълбото се чуваха много откъслечни индивидуални жуженета, т.е. освен монотонния звук на кълбото се чуваха отделни пчели. Ако има някой с опит в преслушването зимата да каже дали има нещо притеснително. Следващо посещение, края на февруари за питки и найлони.
    Колега, с колко мед ги зазимяваш есента за да си спокоен?

    п.п. Аз предпочитам първо да ги преслушам и след това да чистя сняг. Иначе като обезпокоиш пчелите/поразклатиш кошера и след това при почукване се чува по-друго.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    близо до Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов Виж публикацията
    Много вероятно е да не достигат медовите запаси - глад!
    По скоро стомашно-чревни проблеми на отделни пчели. Следващият път сложи в питките и някакъв
    препарат против нозематоза.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов Виж публикацията
    Много вероятно е да не достигат медовите запаси - глад!
    Благодаря за мнението, колега. Нямам опит в прослушването и всяко мнение е от полза .

    Недостиг със сигурност няма. Подсигурил съм ги, но и при мен изкрастализира някаква подобна мисъл, но друго стечение на обстоятелствата. Аз по-ското си мислех да са стигнали до горните летви и да не могат да се изместят към запасите поради ниските температури. Тази седмица прогнозитар положителни температури пред деня - между 3 и 9 градуса, което трябва да е достатъчно за да се премести кълбото (ако разбира се това са причините). Другата неделя ще прескоча пак да ги прослушам и ако няма промяна ще мисля каква магария да правя .

    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Колега, с колко мед ги зазимяваш есента за да си спокоен?

    п.п. Аз предпочитам първо да ги преслушам и след това да чистя сняг. Иначе като обезпокоиш пчелите/поразклатиш кошера и след това при почукване се чува по-друго.
    По принцип на око , но горе-долу между 16кг и 22кг мед и 1-1,5 (зависи колко имам) пити с прашец. Тези, които са останали по-слаби на 5-6 междурамия 16-18кг са им напълно достатъчни (като предвиждам март месец да са им останали минимум 2-3 пълни рамки с мед), по-силните 8-10 междурамия гледам да имат 20-22 килограма. На 12 междурамия до сега не съм имал . При така спазените килограми не съм имал проблеми.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    ...Пчелите си седяха вътре и нещо си мърмореха,...
    Добре де, за какво могат да си мърморят!? То при тебе сладка работа, пчела да си...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Как какво? Играят карти а кибиците от страни залагат кой ще бие :-) :-) :-) :-) .

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Как какво? Играят карти а кибиците от страни залагат кой ще бие :-) :-) :-) :-) .
    Някой играят и на руска ролетка, че гледам по дъната са загубилите.

 

 
Страница 2 от 126 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •