Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 126 ПърваПърва ... 210111213142262112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 1251
  1. #111
    За толкова години и кошерите не са мръднали. Евала на майстора.

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Ситуацията снощи - около 20градуса, добър летеж, но вече без цветове по ябълките и другите овошки след сутрешната слана, която казват била доста дебела. Навсякъде е зелено и единственият цъфтеж за момента е на цветята и тревите по ливадите.
    Всички получиха по малко сироп и основи за, да не мислят за глупости като захлади и завали следващите дни. Чакам следващото отваряне преди великден за Демари и магазини.

  3. #113
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    При мен свърши ябълката много бързо заради 30 градосова жега, но от около 10-12 дни цъфти един блок с рапица на разстояние около половин километър, и пчелите надушиха рапицата.
    До вчера беше като при главна паша, строят пити, и не взимат сироп от хранилките /пробвах ги/, задръстени са още от черешата и ябълката, и строят в празните пити и слагат пило в тях.

    Само че започна лошо време, и не се знае до кога ще продължи.

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    725
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    От 22.04 сланата при нас е била жестока. Комшийте казаха, че е паднало до -4*. Замръзнали са чешмите на хората. Разсада им в малки наземни парници също е съсипан. Видях на орехите летораслите - всичко е почерняло и увиснало. Сливи, джанки и ранни ябълкии круши няма да има, а имаха невероятен цъфтеж. На рапицата, много от върховете са опърлени от сланата, но долните цветове мисля, че са оцеляли и се посещават от пчелите. Голямия принос за една нощ се превърна в малък принос на нектар. Времето се скапа и изглежда, че ще има лоши мисли в кошерите. До акацията, по моя преценка, има още 6-8 дни в зависомост от топлите предстоящи дни, ако ги има. Въпросът е, какво правите за лошото НАСТРОЕНИЕ на пчелите в планинските райони при такива обстоятелства?

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Прегледитe са по на често. Аз подавам по малко твърда храна в хранилката и основи за градеж. Днес между дъждовете в проблясъците успях да надникна в 5-6 семейства и положението е следното. Силните след ротация имат по един два маточника в горните корпуси, долу е нормално полжението. С тези маточници сле 4-5 дни ще правя отводки. Има много пресен нектар въпреки лошото време и добър градеж на ВО. Има и маточни чашки, но все още празни. По Великден пак ще се проверяваме.....
    Иначе орехи, акации, джанки, сливи, всичко е попарено от сланата...
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Иначе орехи, акации, джанки, сливи, всичко е попарено от сланата...
    И акацията...не и ли е рано още?Не съм ходил при мойте от 12-13дена ,в четвъртък ще ходя ,но всв си мисля ,че при мен още не е тръгнала.

  7. #117
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    При мен слана унищожи всички филизи на лозите и орехите.

    Главна паша от рапица, когато е топло.

    Лошото е, че заради голямата надморска височи, слани може да има до края на месец май, а до тогава има още 40 дни.

    Мисля, че го написах вече в тази тема, че никак не съм доволен от ранното пролетно развитие на природата и пчелите.

    Има средни годишни температури за даден район, които не се променят много, и голямата топлина през зимата и през пролетта, се компенсира със студ и дъжд след това, в късна пролет или в началото на лятото.

    Очаквам големи аномалии на температурите през месеците май и юни, и ще стане мазало. Не очаквам нищо от акацията - изстрадан опит с климата.
    Хранете си пчелите в лошото време.

  8. #118
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    При мен акацията ще цъфне след 2-3 седмици, но това зависи от средните денонощни температури, може да стане по-рано или по-късно.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    при вас нямаше ли сняг през ноща тук на бояна по-валя

  10. #120
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    725
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Облаците се разбягаха, вятъра утихва. Тази нощ се очертава здрава слана и финала на овощните дървета. Жалко. При предишната слана, при по-високи дневни температури слезе до -4. Ако има такава зависимост, тази ще е... екстра. Прогнозата е за -3, но при пчелина е винаги 1-2 градуса по-студено.

 

 
Страница 12 от 126 ПърваПърва ... 210111213142262112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •