Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 19 от общо 19
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Горещо се надявам тебе да не те излъжат, но вероятноста за това е много малка. При китайците лъжата при търговията е национален спорт. Най-интересното е, че те го считат това за нормално. Аз през годините съм си патил много пъти с доставки от Китай. Няма да те излъжат в количеството и наистина стоката ще си пристигне, но с качеството това не е така. Все се изхитряват нещо в стоката да не е такова, каквото е по образеца и каквото ти го очакваш.

    В международната търговия си ги има тези рискове, и те са особенно големи за Китай. Ако беше голям клиент и купуваше от тях десеки контейнери, нямаше да посмеят да те излъжат, защото разчитат на бъдещи заявки. Ако обаче си инцидентен клиент, купуващ еднократно 1-2 палета със стока, лъжата си е почти 100% сигурна. Как иначе ще спечелят от тебе?

    Ще ти кажа и как работи схемата им. Те много добре знаят, че за да размитиш стоката на пристанище Варна, ще се наложи да предоставиш техния сертификат с техните изследвания. След това дори и да откриеш, че си получил фалшива стока, ти няма да имаш международни доказателства за измамата. Дори и да се оплачеш, те ще кажат "Ето, стоката е минала митнически контрол, и той доказва, че тя отговаря на изискванията". И ако започнеш да вдигаш много шум, ще пострадаш ти самия, защото държавата ще ти конфискува восъка.

    Ако решиш да изследваш стоката преди размитяването, ще загубиш много време, ще плащаш големи такси за митнически складове, изследванията ще покажат, че восъка е фалшив и няма да можеш да го освободиш. Следва пак конфискация или обратно връщане в Китай. И в двата случая се натрисаш с много-много главоболия и много-много разходи. Следователно в твой интерес е да освободиш восъка с фалшив сертификат дори и тогава, когато знаеш че този восък е фалшив.

    Всичко това Китайците го знаят. Те знаят, че ти ще направиш всичко възможно да освободиш восъка, дори и да е фалшив, и след това ще си траеш, за да не ти го конфискува държавата. Няма да отидеш в Китай да им дириш сметка, защото разходите за това са големи, по-големи от цената на стоката. Следователно те спокойно могат да приложат схемата с фалшивия восък спрямо тебе, още повече че това досега са го правили стотици пъти и винаги им се е разминавало.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Продаваш го като восък за свещи, както спомена по напред колега.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Продаваш го като восък за свещи, както спомена по напред колега.
    Восък за свещи?
    И ако в него има разни отрови, какво става с тях като гори свещта.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    45
    И според мен шанса да те излъжат китайците е много много голям (99.9%),както се сподели по-горе.
    Може би единственият опит е, ако още не са ти го пратили,веднага да им пишеш,че би си взел още доста ако ти хареса (или нещо подобно да речем),но не разчитай на това,както удавник за сламка.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Не плашете човека, в Китай всичко е по много и голямо. Мострите са по един тон...Така че , споко
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2015
    Мнения
    6
    Цитат Първоначално публикувано от Preslav Виж публикацията
    Може би единственият опит е, ако още не са ти го пратили,веднага да им пишеш,че би си взел още доста ако ти хареса (или нещо подобно да речем),но не разчитай на това,както удавник за сламка.
    Всъщност аз другата седмица заминавам и в четвъртък/петък имам среща с тях. Надявам се, че това влияе.
    Матеев ми даде линк към сайта на БАБХ, които могат да направят тестове на восъка, когато пристигне. Даже вече ми дадоха цени за изследванията. Ще публикувам резултатите тук, дано да са добри. В краен случай, ще го продам за други цели, не за основи, и пак ще иде, не вярвам да ми остане в склада..

    Г-н Матеев, благодаря много за обясненията по-горе. Силно се надявам, че са ме взели насериозно и няма да гледат на мен като на бързи пари, за да ми продадат 800 кила парафин и 200 восък.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ти няма как да разбереш колко кила парафин и церезин има във восъка. Пробата на Вейвурм, която се прави в българските лаборатории, прави само КАЧЕСТВЕН, но не и количествен анализ. Тоест пробата ДОКАЗВА, че има парафин и церезин, но не може да ти каже дали е 10% или 90%.

    Излезе ли ти МЪТНА ПРОБА (точно така пише в сертификата), това означава, че нищо повече не можеш да направиш с цел да я избистриш. Има си технологии да се раздели церезина от восъка (посредством утаяване при течна фаза), но за парафина не знам дали това е възможно.

    Когато разтопиш восък в казана и го оставиш едно денонощие да се утаи, ако в него има церезин, то той изплува на повърхноста като ярко-жълти петна. Можеш да ги изгребваш с кана дотогава, докато повърхноста стане черна на цвят. Това съм го виждал в купешки восък - от дъжд на вятър наистина изплуват такива малки петна. В големи мащаби обаче не съм го срещал.

    Ако се опиташ да пуснеш восък с церезин през машината, веднага се разбира, защото основите стават лепкави, задържат се по валяците или по гланцовата повърхност на хромникела и в резултат на това се късат, мачкат - въобще невъзможно е да се работи. Така че церезина веднага ще го откриеш и има начин да се оттървеш от него посредством утаяване. За парафина обаче не знам - той явно се смесва много добре с восъка и няма начин да бъде разделен, или поне аз не знам за такъв.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сега се разрових из Wikipedia и открих, че парафин, восък и церезин имат различни температури на топене, така че това би могло да се използва като метод за разделянето им. Ето какви са температурите:

    Парафин - 45-65 градуса
    Пчелен восък - 62-68 градуса
    Церезин - 65-85 градуса

    А ето и какви са специфичните тегла:

    Пчелен восък - 0.957-0.967
    Парафин - 0.880-0.915
    Церезин - около 700

    Ако това е вярна информация, то тя означава, че посредством разтопяване и утаяване трите съставки могат да се разделят. Най-отгоре ще изплува церезина, след него ще е парафина и най-отдолу ще остане восъка.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Бари Виж публикацията
    Здравейте, колеги! Бихте ли ме посъветвали къде мога да си продам восъка? До средата на март вероятно ще имам 1 тон, като бих го продал на едро, но не изключвам и възможността да го давам на дребно по 50-100кг. Също, изискват ли се някакви сертификати, за да мога да го продавам, разрешителни и т.н.

    Също и друг въпрос: на българския пазар има ли вносен восък и той с по-лошо качество ли е от българския?

    Благодаря!
    Иван
    Приятелю , през 2010 и на мен китайците ми предложиха такъв восък , но той е технически и е екстрахиран с разтворители .
    Лично , аз не бих ползвал такъв.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •