Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 95
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи

    ИЗЧЕЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ-ИЗСЛЕДВАНЕ НА НПО

    Уважаеми колеги,
    По време на Пчеларското изложение в Плевен се срещнах с група млади хора представляващи НПО и работещи по един проект „За пчелите и хората“ Тогава погледнах честно казано малко несериозно на нещата, но преди дни получих e-mail от тях с молба за съдействие и проведохме и телефонен разговор. Мисля, че този проект не е за подценяване и може да бъде от полза за всички нас.Ето и текста от писмото, което ми изпратиха:
    Здравейте г-н Бонев,

    получихме вашите координати от инж. Илия Цонев (Националната научна асоциация по пчеларство), с когото си сътрудничим по изпълнение на проекта за изчезването на пчелите в България.

    Обръщаме се към вас с молба за съдействие по реализацията на проекта „За пчелите и хората“. Целта на проекта е да проведе мащабна обществена кампания за опазването на пчелите и биоразнообразието, както и да постигне диалог и консолидация на заинтересованите страни в решаването на проблема за изчезването на пчелите.

    Повече за проекта може да видите на адрес: http://www.credobonum.bg/project/54/„За пчелите и хората“

    Кои сме ние?

    Фондация Credo Bonum поде инициативата на гражданската група „За пчелите и хората“ и подкрепени от фондация „Екообщност“ вече имаме „мандат“ за действие.

    Обезпокоени от т.н. Синдром на разпадане на пчелните семейства през декември миналата година започнахме една гражданска инициатива, част от която е провеждане на анкета сред пчеларите, както и проучване в академичните среди относно проблема за изчезване на пчелите. Така установихме, че проблемите на пчеларството и високите загуби на пчелни семейства през последните години надхвърлят рамките на чисто биологичното, както и обичайните грешки на пчеларите, а по-скоро зад това се крият комплексни и глобални причини.

    Ето защо сметнахме за нужно да проведем едно „дълбочинно изследване“ по различните райони в страната с помощта на екипи от специалист проверител и ветеринарен лекар, заедно с координатора на проекта и видео-оператор. За тази цел имаме нужда от съдействието на хора, ангажирани с темите на пчеларството, които познават спецификата и предизвикателствата в конкретните места.

    Обръщаме се към вас с молба да ни помогнете да съберем данни за загубите на пчели във вашия район, както и да влезем във връзка с пчелари, засегнати от значително намаляване на отглеждане на пчели у нас.


    Благодарим ви предварително и се надяваме да успеем заедно да бъдем полезни.

    Пламен Димов и Галина Димитрова-Димова

    От името на групата за „За пчелите и хората“ - http://www.facebook.com/home.php?sk=...25025290899083

    и Фондация Кредо Бонум- http://www.credobonum.bg/

    Смятам, че можем да си помогнем взаимно.

  2. #2
    Nic 59
    Guest

    Поредното "усвояване" на средства. По добре да ги препращаме към ветиринарните служби и кметствата които по принцип трябва да знаят за статуса и броя на семействата. Подобни "фондации" търсят нас пчеларите
    защото знаят че само ние ще приемем присърце проблема.
    Парите не се дават например като общестена поръчка защото ще има отчетност /срокове обем работа и др/ .

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Тук грешите. Проекта не се финансира от България. А и какво като се насочат средства към ветеринарите. Каква е ползата. Колко пчелина са регистрирани по наредба 27. Кметствата и хабер си нямат относно здравния статус на семействата. Трябва някой да събере и обобщи резултатите и проблемите, а това държавните, общинските и ветеринарните служби не се надявай да го сторят. Така че по добре да се възползваме от възможността, и да не се правим на ощипани булки.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    От тези неща нищо добро няма да излезе!!! Освен за " усвоителите "" на .
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А защо мислиш, че нищо добро няма да излезе? Защо да не направим един анализ и да потърсим причините, за гибелта на голям брой пчелни семейства на много места в страната. Ползата е че поне ще знаем как да се предпазим за в бъдеще.А може и институциите да ни обърнат повече внимание. Когато ние си пишем из форумите няма кой да ни чуе, дори и писма до министерството да пишем, пак нищо няма да се случи, но когато се вдигне шум от вън почват да се задействат.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    А защо мислиш, че нищо добро няма да излезе? Защо да не направим един анализ и да потърсим причините, за гибелта на голям брой пчелни семейства на много места в страната. Ползата е че поне ще знаем как да се предпазим за в бъдеще.А може и институциите да ни обърнат повече внимание. Когато ние си пишем из форумите няма кой да ни чуе, дори и писма до министерството да пишем, пак нищо няма да се случи, но когато се вдигне шум от вън почват да се задействат.
    http://www.avaaz.org/en/save_the_bees/?copy

    подписването на петиция, призоваваща САЩ и ЕС да забрани употребата на смъртоносни пестициди, които са избиването на пчелите.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Кандо, за първи път да не съм съгласен с теб cool; Нищо особено им няма на гена на пчелите , чисто и просто последните години са си живяли живота на спокойствие. Никой не е издевателствал над тях, не ги е карал да Му носят прашец от кокичета, да Му съберат 50-100 кила мед и да Му дадат две отводки А да, и да си сменят майката докато почиват.
    Добре - явно за първи път сме на различни мнения,но да кажа моето предположение защо се получава така.

    Питам - ти виждал ли си такъв кошер,за да ми отговориш или,ако не си да ми кажеш поне как мислиш,колко според теб са тези "последните години".

    А относно гена - как да кажа,в една съседна тема се мъдри в момента,въпроса със стесняването на гнездата и търсенето на отговор при кой вариянт по-бързо се развива семейство.А в тази тема,имаме налице негледано семейство,на пълен със стари рамки,порутен,мухлясал плодник,което е явно видимо по-силно от всички гледани стеснени семейства на местен пчелин.

    Наистина нищо особенно им няма на гена - пчели,като пчели ..... ама са за пример :D

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    п.п. от доста места се чуват отзиви за необичайно количество загинали пчелни семейства въпреки, че преходната година беше много плодоносна/ Запитайте се/Защо

    да, запитайте се.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не е съвсем така. Проблема е, че в много случаи в районите няма кой знае какво интензивно земеделие. По скоро става въпрос за нещо друго. Но В БГ НЯМА КОЙ ДА НАПРАВИ АНАЛИЗ И ДА УТОЧНИ НЕЩАТА, а в МЗХ се действа на сталиновския принцип: Има пчели има проблем. Няма пчели няма проблем. Научните проекти по програмата са същите, които бяха финансирани и преди няколко години. Просто се "усвояват" едни пари.
    Съжалявам че излиянието ми е извън темата.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Кандо, виждал съм и винаги като чета за супертехнологии точно такива кошери са ми пред очите. Инак за "последните години" според мен е време колкото сами да си сменят поне веднъж майката, башка останалото дето го писах. Считам, че Пчеларят трябва да ги настани в по-хубави къщи / от негова гледна точка де, не от тяхна / и поне една година да не ги размножава. И за стесняването- ако целта е форс на развитието за мен от години си е рисков фактор, и за сезона, и за следващия сезон, но пак си зависи от конкретиката де, някъде сигурно е оправдано.
    Христо, и аз мисля че това са основните фактори, за жалост sadsmile;

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •