Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 95
  1. #61
    ANIBAL
    Guest
    ........

  2. #62
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    С това се започва!!Интересно ми е за мълчанието на колеги .Навярно не са били при пчелите си често и не са видели нищо.
    Така е, някои сме по наблюдателни, други не са. tongueout;

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Те късните есенни бягства са си от акара. А зимните не са наблюдавани , щото...не сте осъзнали какво виждате. Като се облитат зимата не присъствате ли , поне понякога?
    А по въпроса за рапицата - колеги, не е нужно да имате ДО пчелина рапица! Присъствието на ГМО рапица променя района в широки граници...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #64
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Според мен е вирус, който засяга централната нервна система (и не само) на пчелите, който в комбинация с нозема церана (или нещо друго) става летален за мнозинството от пчелите. Наблюдавам от известно време че пчелите стават все по-агресивни и чувствителни на груби манипулации (и при най-лекото тръсване или почукване на рамка всички пчели за момент започват да жужат като изсъхнали листа). Някъде пчелите стават агресивни по време на рапица със същите описани по-горе признаци. Забелязал съм че някои пчели имат прошарено пило (повече от нормалното) докато други са напълно безупречни. До миналата година не бях виждал окуцяла майка (което е само един външен признак измежду многото други които не могат да се забележат), а миналата видях два пъти. Същия вирус(и) обърква нещо у пчелите и им отслабва способността да се борят с акара ( размножава се много по-бързо при тях).
    Слабите семейства по някакъв начин са по-приспособени към околната среда, това е факт. Силните са създадени (селектирани) за да мислят повече за пчеларя, отколкото за самите себе си.

    Юри, ако имаше малък кошерен бръмбар(ако наистина имаш него в предвид, aetina tumida) в Бг никой пчелар не би могъл да го пропусне - ако си оставиш питите извън кошера за три дни, после ще останат само по телове.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Правилно ! Това е също част от картината :

    Някъде пчелите стават агресивни по време на рапица със същите описани по-горе признаци. Забелязал съм че някои пчели имат прошарено пило (повече от нормалното)
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Да и според мен е вирус/болест засягащ централна нервна и периферна система - във другия форум бях казал,че аз видях такова семейство и видях как изчезна пред очите ми за няколко дена,държането на пчелите беше точно като натравяне,каквото съм имал преди години и то не от друго,а от хербицид!!!.Пчелите във това семейство се държаха точно по същия начин като при онова натравяне - а тогава,случката беше със един комшия.Човека ме беше питал предварително дали може - аз кво знам,кво не,му рекох,че щом е хербицид проблем няма.Та тогава викнах (защото не знаех какво да мисля и да направя) доктори,специалисти,ветери нари и прочие и всички единодушно казаха,че са натровени и им е засегната централната и периферна нервна система - по мое му казано,пчелите си беха нещо средно м/у дрогирани и полудели.

    Но това,което ме мъчи е от къде идва този вирус - и наистина най най логичното от всичко е да идва от акара и за това винаги съм ти контра,след някои твой постове (@scutellator) и мнението ти за проблема вароатоза.Принципно си прав и аз съм ти казвал на лични,че има много вярно във това,което казваш,но в случая със тази пандемия,според мен хората изобщо не трябва да подценяват борбата срещу акара ....... - до сега се говореше основно за инвазия на акара,а вече може би трябва да се говори и за болести от/на акара т.е.изобщо не е задължително да си силно опаразитен.

    А слабите семейства са по-скоро късни роеве т.е.по принцип имат още по-малко акар от силните.

    Окуцели майки съм засичал много пъти през живота си - дори имах семейство две години кара със една такава и беше завидно силно.Прошарено пило също често съм виждал,но във почти всички случаи семейства си правят самосмяна.

    И не е от неправилно третиране или грешна пчеларска практика,проблема е и във горите,не само при отглежданите от хората пчели - допълнението идва от климата.Зимата,началото на миналата зима беше много топло - дори тука във форума има съобщение от средата на декември,че температурите са около 20 градуса.Това е идеално време за една последна инвазия на акара и все си мисля,че хората със мрежести дъна са имали по-малко загуби,но не съм сигурен.


    Всичко това го заключих и знам след разговори със колеги,включително и от форумите и проследяване на форумите за всичко свързано със темата - има и още няколко неща,които още повече подсилиха тези заключения,но да речем не е толкова важно.

    п.п.какво знаем за болестите на този акар и какви болести могат да прихванат пчелите от него?
    .....................
    (естествено може и да не е така!!!)

  7. #67
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    По горе в темата споменах за два роя които ми излезнаха късно есента- единия сега е много силен, а другия тогава какви ли не манипулации прилагах за да го вкарам в роеловката и накрая го зарязах. Държеше се крайно неадекватно. И на мен тогава нещо ми мина през главата, че са като че ли не добре с мисленето :D и това ме довежда до мисълта, че може да е някакъв вирус, както споменават колегите, а може и някакви химикали които използват за пръскане.

  8. #68
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    А не сте ли забелязали , че някои видове животни са почти изчезнали в района ви ? Конкретно за някои змии говоря ( при мен пепелянките ).
    Токсина , който се произвежда в ГМО рапицата е " инсектицид "! Съмнявам се , дали не е възможно да се получи " генетично замърсяване " на района , било чрез прашеца , при опрашване, било чрез някои насекоми.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  9. #69
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    21
    Едно интерестно материалче http://www.progressiveconvergence.co...ng-of-bees.htm

  10. #70
    Цитат Първоначално публикувано от bobi
    Едно интерестно материалче http://www.progressiveconvergence.co...ng-of-bees.htm
    За тези, които не са го разбрали, накратко. Виновник за CCD (колапс на пчелните колонии ) са произвежданите от Байер, Клотианидин и Имидалклопирид. Това са хербициди широко използвани в селското стопанство, които имат невротоксично действие върху пчелите.

 

 
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •