Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 95
  1. #11
    Nic 59
    Guest
    Намаляват пчелите и според мен си е съвсем нормално явление. Жимея на село където няма интензивно земледелие и тази година съм видял само една лястовичка. Гугутките изчезнаха преди по вече от 15 г. Майския бръмбар когото гонихме по поляните го няма, светулките кото бяха в огромно количество се броят на пръсти. Всеки във своя район вижда промяната. Защо толкова зависими от природата създания да правят изключение? Дали от химикали, ГМО, нови болести или други фактори трябва да свикваме със новите обстоятелства. Никой и никъде няма да промени кардинално интензивното земледелие докато не настъпят сериозни проблеми от липсата на опрашвачи. Проблемите не идват само от земледелието, един комин бълващ тонове отрови лесно може да унищожи даден вид на огромна площ. Накратко във новия век едва ли има отредено място за пчелите във някои райони и държави - за съжаление.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Колеги Бонев и Ник, под "район с интензивно земеделие" в нашия случай аз разбирам географска област или регион с огромни площи монокултура, свръххимизация и много вероятно ГМО. В такъв случай и за пчелите и за пчеларите на много километри наоколо става да си ..., бе жална им майка sadsmile;

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    1.Райони с интензивно земеделие
    2.Закупени майки и отводки от " регистрирани майкопроизводители "
    3.Новосъздадени, или увеличени наскоро по численост пчелини в район без прашец наесен
    Ице далеч не е толкова просто,защото всичките три точки трябва да си имат обосновката,а в случая имаме само защо не са това причините.
    1.изчезването засяга еднакво и райони със интензивно земеделие и такива без никакво земеделие - дори изчезват пчелите от планинските гори.
    2.едва ли бройката им е чак толкова голяма - а и те си изчезват по дефоулт.
    3.за свърхнаселеност на пчели изобщо не може да става дума - и пак,засяга всички райони,със прашец,без мед,със земеделие и всички подобни комбинации.


    Джордан - мисълта ми е,че това е семейство оцеляло изцяло на принципите на естествения подбор,като по-ясен пример си представи пчелин със 100 семейства,които ги зарязваш за 3 години.На 3-тата година отиваш и каквото е останало без значение колко е силно,е със най-силния и успешен ген.

    п.п.опс сега видех предупреждението - извинявам се.

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350

    ИЗЧЕЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ

    Това е тема за въпроси и евентуални отговори.
    "Защо изчезват пчелите"
    Вие сте на ход.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    п.п. от доста места се чуват отзиви за необичайно количество загинали пчелни семейства въпреки, че преходната година беше много плодоносна/ Запитайте се/Защо

    Не мога да се сдържа при този въпрос!
    Мисля , че това има пряка връзка със:

    1.Райони с интензивно земеделие
    2.Закупени майки и отводки от " регистрирани майкопроизводители "
    3.Новосъздадени, или увеличени наскоро по численост пчелини в район без прашец наесен

    Освен това е важна комбинацията от фактори, не наличието на един от тях.Важно е да се обърне внимание на всичко...примерно показателен е факта , че преобладаващо загиват( изчезват ) семейства , които са били силни , дали са високи добиви, и са създадени пролетта.Късносъздадените и по слаби семейства оцеляват._________________
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  6. #16
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    примерно показателен е факта , че преобладаващо загиват( изчезват ) семейства , които са били силни , дали са високи добиви, и са създадени пролетта.Късносъздадените и по слаби семейства оцеляват._________________
    Eто това го наблюдавам и аз лично в моя пчелин. Защо обаче?

  7. #17
    Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.
    Това е логично, но защо само миналата и тази година ще е така? И предни години е имало"експлоатация".

  9. #19
    Да така е. Със сигурност факторите, които са повлияли са много.
    Метизирани пчели.
    С отслабена имуна система в следствие съвременното земеделие и вароатозната инвазия.
    Нозема церана.
    Пчеларски грешки.
    И като сложим всичко на куп ...

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Много е възможно причината да е, че тези семейства силно се изтощават и амортизират от прекомерната експлоатация. А късно създадените, не са изтощени от интензивна работа и за това оцеляват безпроблемно, макър и да са видимо по-слаби през есента.
    Това е логично, но защо само миналата и тази година ще е така? И предни години е имало"експлоатация".
    А имало ли е рапица ?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •