Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 31

Тема: Отводки

  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Величков Виж публикацията
    Здравейте,отдавна следя и чета форума с голям интерес и внимание.Казвам се Боян Величков на 50 години
    от Пловдив.
    Искам да попитам за отвотки.
    Подариха ми два кошера даданблад в не много добро състояние 12 рамкови.
    В момента ги ремонтирам.
    Смятам да закупя отвотки на 6 рамки даданблад
    Моля,да ми кажете какво трябва да съдържат отводките освен пчели?
    Мед,пило,нектар и прашец.
    Нямам нито една изградена рамка.
    Благодаря предварително!
    Привет, колега! Имам един познат пчелар от Пазарджик. До сега само от него съм купувал отводки и съм доволен. Ако имаш желание пиши ми на лични да ти дам телефон да говориш с него. Мисълта ми е щом си новобранец, може да се пазариш с него да ти докара отводките направо до пчелина и той да ти ги прехвърли в кошерите. Така ще научиш някои неща от него. Човека обича да споделя знанията си.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2015
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пловдив
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Привет, колега! Имам един познат пчелар от Пазарджик. До сега само от него съм купувал отводки и съм доволен. Ако имаш желание пиши ми на лични да ти дам телефон да говориш с него. Мисълта ми е щом си новобранец, може да се пазариш с него да ти докара отводките направо до пчелина и той да ти ги прехвърли в кошерите. Така ще научиш някои неща от него. Човека обича да споделя знанията си.
    Благодаря за контакта.Човека наистина обяснява всичко каквото го попиташ.
    Поръчах си отводки на 6 рамки.
    Всяко сложно нещо,се състои от множество прости неща.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Април месец е идеалното време за закупуване на силно пчелно семейство по избор от пчелин (за човек който разбира малко от пчели), но никой не би продал от силните си пчелни семейства април месец (ако разбира малко от пчели освен ако не е на зор).

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аз един път купих отводки на сляпо Януари месец и понеже беше под нулата ги сложих при парното котле та ако има паднали от кълбото да могат да се стоплят и качат. Слизам на другата сутрин да запаля парното да пуша една цигара и да си изпия кафето та слизам и щеше да ми падне фаса от устата на единия кошер се отворила прелката и цялото мазе пълно с пчели. Е пих кафе с жужащи пчели около мен голяма тръпка бе.

  5. #25
    Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит
    Ако прехвърлиш пило и ги изравниш по сила, едва ли ще изкараш повече мед сумарно. Нали знаеш правилото на Фарар?

  7. #27
    Правилото на Фарар не.Чел съм нещо но доколкото разбрах става въпрос за много корпусни кошери ,а на мене в магазина ми дадоха дадан блат че били за новобранци.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ами двете ти ръце равни ли са по сила? Слабото нека си остане такова. На него можеш да му слагаш прашец и мед от силното. А на силното магазини и основи, да се изявява.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит

    Изравняването и подсилването, това са съвършенно различни методи.
    Преди и аз ги бърках тези 2 понятия пчелите ако влезат в главната паша с малко на брой пчели правят пило а не мед.
    Прочети колко пило и пчели ти трябват 1 месец преди пашата питай пчеларите при теб кога е тя и се ориентирай. Това е един от най тънките моменти в пчеларството щото ако е много силен може и да се изрой и пак няма мед.
    Но тук в този форум от хора практици получих съвет (не както по някой книги) от силен на слаб не давай (ако слабоста се дължи например на стара майка и др. знайни и незнайни обстоятелства) или прецакваш силния или нищо не правиш стига силния да не е много силен.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит
    По това време на годината едно семейство може да е слабо по 2 причини:
    1. Кекава майка, която снася малко на брой яйца
    2. Хубава майка, но малко на брой презимували пчели поради 100 различни причини

    Всички знаят, че дори и една майка да е много добра и да иска да снася по много яйца, тя не може да се реализира, когато в кошера има малко пчели. Пчелите се грижат само за толкова пило, за колкото могат да насмогнат. Излишните яйца или ларви се изяждат. Преди да избързваме да вземем окончателно решение за съдбата на някое слабо семейство, първо трябва да си изясним дали майката е хубава (може да снася много) или не. И единствения начин да си изясним това е да дадем на слабото семейство още пчели, за да видим дали майката ще се разгърне с пълната си сила.

    Има два начина за даване на още пчели:
    1. Даване на пити с люпеще се пило (безопасен метод)
    2. Размяна на местата на слаб и силен кошер, при което много от летящите пчели от силния кошер ще налетят на слабия (опасен метод, защото има опасност старите чужди пчели да убият майката на слабия кошер)

    Ако след направата на този тест (с даването на още пчели) майката все още се представя слабо и снася малко, тогава вече няма какво да я съжалявате. При пръв удобен случай я сменете, ако не искате да загубите сезона.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •