Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 120
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Парцел от горски фонд за пчелин

    Здравейте, знае ли някой какъв е реда за ползване на парцел от държавен горски фонд за пчелин? Плаща ли се, ако да - от какъв порядък е наемната цена? Има ли значение дали си регистриран като земеделски производител, дали имаш регистриран пчелин или тепърва ще се създава такъв на парцела, за който се кандидатства? Какви права на застрояване има - ограда, леки постройки, ток, вода и т.н.? По кой закон се прокарват комуникации и се правят постройки? Питам, защото имота ми граничи с незалесен горски фонд и лесно бих си направил пчелина в съседство.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    трябва си рег. като ЗП, рег. пчелин, минимум 10 броя, подаваш заявление съгласно чл. 69, ал. 3, издаването на акта би трябвало да е готов за 1 ден (така е по закон), наем няма когато става дума за Акт за учредяване на безвъзмездно ползване, ограда задължително, леки преместваеми постройки също но трябва да попиташ или да видиш съответния закон.... общо взето това е
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Колега Александров, сигурен ли си, че трябва да е регистриран като ЗП? Защото аз не откривам такова изискване в "Закон за горите", а само да има регистриран пчелин по чл.8 от Закона за пчеларство и над 10 кошера. Питам не с цел заяждане, а за изясняване на практическата обстановка в държавната администрация, защото често се случва да има разминаване м/у написано и действителност .

    Чл. 70. (1) За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии се подава заявление по образец до:

    .......

    (5) За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството собственикът на пчелина подава заявление до лицата по чл. 69, ал. 3. Към заявлението се прилагат доказателства, че заявителят е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства.
    (6) За настаняване или преместване на временен пчелин по смисъла на Закона за пчеларството не се учредява право на ползване върху поземлени имоти в горски територии по реда на ал. 5, а се издава разрешение от лицата по чл. 69, ал. 3.
    (7) Актът за учредяване право на ползване по ал. 5 и разрешението по ал. 6 се издават в деня на подаване на заявлението.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Определено има разминавания между написано и действителност всяка служба си има собствено виждане и тълкуване на това какви документи се искат. Затова е най-добре да се пита в съответното ДГС.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Наистина трябва да се пита в Горското.

    При мен не искат рег. като ЗП, но пък искат бележка от кмета, че ще регистрираш пчелин с определен капацитет.

    Едва ли може ток и вода, защото ти нямаш договор с Горското, а разрешително за ползване, а то се подновява всяка година!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    И скица на парцела искат от лицензирана фирма, а за разрешителното ми искаха само регистрацията на животновъдния обект.

  7. #7
    Учреденото право на ползване е безсрочно и се прекратява само в случеите по чл. 11 от ЗП !!!
    Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, горски територии, собственост на държавата, общините, физически и юридически лица, както и в урегулирани поземлени имоти.
    (2) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства държавата или общините могат да учредяват право на ползване.
    (3) Правото на ползване се прекратява:
    1. в случай че лицето, в полза на което е учредено, преустанови отглеждането на пчелните семейства;
    2. със смъртта на лицето, съответно прекратяването на юридическото лице, в полза на което е учредено; в този случай правото на ползване се учредява в полза на наследниците, съответно правоприемниците, които продължават отглеждането на пчелните семейства, или на лицето, придобило собствеността върху тях.
    (4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Когато общината продава земи - частна общинска собственост, които са ползвани за пчелини над 20 години и върху които и в момента се отглеждат над 10 пчелни семейства, собственикът на пчелина има право да закупи при равни други условия ползваните от него земеделски земи или горски територии в размер не по-малко от 3 декара - за ниви, 2 декара - за ливади, и 1 декар - за овощни градини и гори.

    Република България е разделена на 4 държавни горски предприятия . Лошото е действително че всяко от тях тълкува различно нещата .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    На мен ми издадоха разрешително за срок от 6 години.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Много благодаря на всички, отзовали се на питането ми. Събраната информация ми е напълно достатъчна засега. Разбрах следното: ако регистрирам пчелин с над 10 кошера някъде, напр. в моя имот, след това мога да кандидатствам пред местното ДГС за учредяване право на ползване върху парцел от държавен горски фонд и да преместя кошерите там. Не могат да ми откажат, ползването е безвъзмездно, имам право да го оградя и да построя леки постройки. Не знам още имам ли право да прокарам ток и вода от съседния мой имот до наетия.
    Изглежда лесно, но ще видим. Всъщност ми се искаше да кандидатствам за парцела преди регистрирането на пчелина, за да го регистрирам направо на въпросния парцел, но...
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Във Варна горското нети иска нищо.Издава ти документ за поставяне на определен брой кошери за срок от една година .С този документ можеш да регистрираж животновъден обект а с него слет това ако искаш може да си з.п.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •