Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 120
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Много благодаря на всички, отзовали се на питането ми. Събраната информация ми е напълно достатъчна засега. Разбрах следното: ако регистрирам пчелин с над 10 кошера някъде, напр. в моя имот, след това мога да кандидатствам пред местното ДГС за учредяване право на ползване върху парцел от държавен горски фонд и да преместя кошерите там. Не могат да ми откажат, ползването е безвъзмездно, имам право да го оградя и да построя леки постройки. Не знам още имам ли право да прокарам ток и вода от съседния мой имот до наетия.
    Изглежда лесно, но ще видим. Всъщност ми се искаше да кандидатствам за парцела преди регистрирането на пчелина, за да го регистрирам направо на въпросния парцел, но...

    Май почти нищо не си разбрал...
    Виж Максим какво ти е написал, като начало...(нищо че е неграмотно), а ако си попълниш всичката информация в профила, колеги от твоя регион ще ти дадат конкретни съвети!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз се броя към Габровското горско, та ще го проверявам тепърва. Максим не знам къде е, близо ми е, вероятно също е към Габрово. Не пиша нищо в профила си, защото още няма какво да напиша, освен, че си направих празни нови 21 кошера и тази пролет ще ги дам на професионалист да ги "напълни".
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Да допълня - имам избор между два мои имота - в Силистра и в Дряново. И двата са до гората и граничат с незалесен парцел горски фонд. Още не съм решил къде да е бъдещия пчелин. И двата са до гора с акации, ливади и вода. Затова още нищо не мога да кажа и току само подпитвам това- онова.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    До колкото си спомням можеш предварително да вземеш (запазиш) номер на пчелин от БАБХ (първата стъпка от регистрацията на пчелин) и на база на този номер да поискаш от горското земя за разполагането му на общинска територия. За съжаление не може да ти се отговори еднозначно на този въпрос, защото в държавната администрация всеки е шеф и иска различни документи. Дори някой да е минал по твоя път не е гаранция, че на теб няма да ти поискат нещо друго . За това вдигаш се и на място. Общо взето, въпреки че е ходене по мъките и загуба на време, служителите ще ти казват стъпка по стъпка какво да направиш и къде да отидеш след това. Така че освободи си време, въоръжи се с търпение и действай

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Да допълня - имам избор между два мои имота - в Силистра и в Дряново. И двата са до гората и граничат с незалесен парцел горски фонд. Още не съм решил къде да е бъдещия пчелин. И двата са до гора с акации, ливади и вода. Затова още нищо не мога да кажа и току само подпитвам това- онова.
    Без да се замислям и за секунда, ще избера имота в Силистра.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Благодаря за съветите. След новогодишните празници ще проуча правилата на институциите из региона и ще постна наученото. Честита Коледа и весела Нова Година на всички.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Стана! Първо в горското за разрешение за настаняване. Това се оказа възлов документ, защото в БАБХ искат нотариален акт, договор за наем или каквото там основание за ползване на терена има. После договор с местния ветеринар, заверен дневник на пчелина, след това подаване на заявление за регистрация в БАБХ. Първоначално съм регистрирал пчелина с 0 семейства. Тази регистрация също се оказа важна, защото докарването на семействата /кошерите/ е легално само с превозен документ от ветеринарния доктор на пчелина, от който тръгват. В него трябва да пише в кой регистриран пчелин отиват. Сега, при вече настанени семейства, отивам да регистрирам бройката им в БАБХ. След това ще си направя регистрация като ЗП, после в общината и накрая при кмета. Като мина по цялата пътека, пак ще пиша как е станало. Поне разбрах, че не съм алергичен, понеже местенето бе съпроводено със здраво нажилване поради липса на подходяща екипировка. За първи път през живота си отварям кошер, а се наложи самостоятелно да прехвърля 20 семейства от стар в нов кошер, да ги транспортирам 100 км и да ги настаня на новото място. Имаше тежки думи и за "майката", и за "лелята", и за каквито роднини на пчелите още се сетите. Подутото изчезва за три денонощия /това от личен опит/, настроението се връща веднага, щом погледнете строените кошери. По-нататък ще пусна снимки на новопоявилия се пчелин.
    P.S. Вярно ли е, че ракията е противоотрова, че днеска слагах рамки за градеж и като окъснях, пак ме нажилиха?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    139
    Пчеларски район
    Тервел
    Аз от вчера съм с акт за ползване на пчелин в горски фонд за 7 години. След като 5 г. ползвам мястото с едногодишни разрешителни,не знам защо реших да си усложнявам живота.
    Първо си изваждаш скица, после от земеделската служба я пращат в София за отделяне на парцела, след което я носиш в ДГС. Всичко 1месец бягане и 230лв. зависи от скицата.
    Нямам на идея какви са плюсовете. На едногодишното разрешително пишеше временен, а на това постоянен. От горското ми казаха, че максималния срок е 10год. след като из текът си подаваш молба и ти удължават срока пак до 10г.
    Това е като иНформация от мен.

    А за ракията (алкохола) си е вярно. Аз бях алергичен, два пъти в болницата и след като и там щяха да ме уморят, една година внимателно работих. През 2-3 дена с пинсет по една пчела на не болезнено място. След това като ме нахапят се обривах, държах се за шишето с ракията. След 6-7 та година няма подуване.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от dankov64 Виж публикацията
    Аз от вчера съм с акт за ползване на пчелин в горски фонд за 7 години. След като 5 г. ползвам мястото с едногодишни разрешителни,не знам защо реших да си усложнявам живота.
    Първо си изваждаш скица, после от земеделската служба я пращат в София за отделяне на парцела, след което я носиш в ДГС. Всичко 1месец бягане и 230лв. зависи от скицата.
    Нямам на идея какви са плюсовете. На едногодишното разрешително пишеше временен, а на това постоянен. От горското ми казаха, че максималния срок е 10год. след като из текът си подаваш молба и ти удължават срока пак до 10г.
    Това е като иНформация от мен.

    А за ракията (алкохола) си е вярно. Аз бях алергичен, два пъти в болницата и след като и там щяха да ме уморят, една година внимателно работих. През 2-3 дена с пинсет по една пчела на не болезнено място. След това като ме нахапят се обривах, държах се за шишето с ракията. След 6-7 та година няма подуване.
    това е много добра информация но имали ограничение за гората колко декара

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от dankov64 Виж публикацията
    ....
    Нямам на идея какви са плюсовете. На едногодишното разрешително пишеше временен, а на това постоянен. .....
    Като плюсове - имаш вече право на ограда, леки постройки (без монолитно строителство), докато имаш 10 пчелни семейства на мястото - то мястото може да се каже че е твое, имаш и предимство ако някога решат да го продават то можеш да си го закупиш без търг и т.н. общо взето е това

    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    това е много добра информация но имали ограничение за гората колко декара
    зависи как изчисляват колко кв.м се падат на пчелно семейство, от самото горско, и къде искаш да е
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •