Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    7

    ТИХА СМЯНА

    http://www.optitroyan.net/?p=1890 на този филм един сръбски пчелар обяснява самосмяна на майкта и работа на две и повече майки.Някой да ли е пробвал този метод.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не видях някъде да обяснява работа на две и повече майки - и всъщност това е Българин.

    Да не си объркал линковете нещо и да имаш в предвид Милош Чорбич - на него гледах един филм,но там не обясни как става този номер с майките.Видях че има книга,но дали в нея обяснява метода си,не знам.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    7
    Че съм объркал линка,объркал съм го за което се извинявам.Наистина става въпрос за Милош Чорбич.Та в неговия филм взима пита с прашец,изрязва в посредата на питата дупка с размерите на кибритина кутийка и я поставя между питите с пило.И понеже прашеца се явява на място където не му е мястото,пчелите го консумират да го пренсат,което ги стимулира да изградят майчило на изрязаното място(поне така разбрах от филма)като изграждат повече от едно майчило.След като пчелите запечатат майчилата ако иска ги премества в оплодни съндъчета,или ги оставя в кошера и когато се излюпят новите майки работят със старата заедно.Атова е верния линк http://www.zamunda.net/details.php?id=194307&hit=1

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    20
    при тихата смяна на майката излита ли рой със старата майка.

  5. #5
    Борко не не излиза рой а новата майка убива старата или така пише по книгите.А за Чорбич как става с две майки не знам ако знаех моите щях да ги гледам с по 10 майки :D :D :D

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    темата да се премести в САМОСМЯНА НА МАЙКАТА,МОДЕРАТОР ?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Борко,нее задължително да излезе рой,но в не малко случаи излиза особенно по това време.Рой може да излезе и от производството на свищеви майки пак по това време.Демек,рой излиза през роевия период независимо от начина на извеждане на майка.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    В книгата Старо злато на Делчо Мерджанов са описани няколко начина за вкарване на повече майки в един кошер. Дали действат нямам идея, трябва да се пробва.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •