Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какво заплащане бихте желали да получите на стационарния си пчелин за опрашване?

Гласували
103. Не можете да гласувате в тази анкета
  • от 0 до 20лв.

    8 7.77%
  • от 20 до 40лв.

    26 25.24%
  • от 40 до 60лв.

    36 34.95%
  • от 60 до 80 лв.

    13 12.62%
  • от 80 до 100 лв.

    7 6.80%
  • от 100 до 120 лв.

    4 3.88%
  • от 120 до 140 лв.

    9 8.74%
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 87
  1. #21
    Аз искам по 200 лв, но няма такъв отговор. За това не съм гласувал.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз разсъждавам така - от един кошер пчеларя трябва да получава поне по 200 лв. на година, за да си струва въобще да се занимава с този бизнес. Това са или 2 отводки, или 10 майки или 40-50 кг. мед. или някаква комбинация между тези приходи.
    Колко бързо човек си променя мнението доскоро сумата беше 100 лв. , която е много по близо до реалността, но мнението на един колега явно я промени .По темата договор за опрашване бих сключил само за две култури от списъка и това са кориандър защото при нас не го сеят и фацелия защото нея пък въобще не я сеят ,а останалите култури изобщо не са интересни .

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Относно парите е казано 148 Е на хектар всичко е договор и разбиране между двама .
    Това означава ,че на 10 дка. засети ще се дава 148 Е и за всички чудещи се за тези 10 дка. са нужни 2 кошера за опрашване.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Нека малко изчистим картинката, защото станаха много условности и настъпва объркване.
    Още в самото начало поставих условието че ще става дума само за стационарните пчелини. Когато се намеси местене става чудо. Аз знам мноооооооого добре колко е скъпо и трудно това мероприятие и заради това не го намесвам в сметката. Още повече че не можем да местим на разстояния по малки от 6-8 км. тоест почти няма начин да прескачаме от блок на блок в едно землище.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Това означава ,че на 10 дка. засети ще се дава 148 Е и за всички чудещи се за тези 10 дка. са нужни 2 кошера за опрашване.
    При различните култури мисля ,че броя на семействата беше различен за една и съща площ.Това всъщност е по книгите ,незнам как е по програмата.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не виждам и как ще искат петгодишни договори. Това ще са пари по програма (мярка) до колкото разбирам аз. За тях ще се кандидатства периодично и те ще са някаква сума която е определена за всички и за който стигнат, стигнат. Както е при нас много хора искат да вземат кошери по програмата ама ресурса не е неограничен. Като свършат парите приема спира. В този ред на мисли каква е гаранцията че зарнаря ще е одобрен 5 години подред. Все още информацията е много малко и доста неща са само в сферата на разсъждения, чул не дочул и т.н.

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Във връзка с тази тема се замислих какви са всъщност зоните, които покриват моите пчелини. Хиляди пъти съм ги гледал на картата, но визуално много трудно може да се определи докъде летят моите пчели. В действителност ме интересуват 3 зони:
    - 1 километър - зона за опрашване на арендатори и зона за бързо носене на мед, ако разбира се има силна паша
    - 3 километра - зона, от която по принцип е възможно събирането на паша, когато е слаба или далечна
    - 5 километра - зона за изолация, ако дадения пчелин трябва да се направи за производство на майки

    Та разрових се из Google Earth и открих, че с негова помощ могат лесно да се рисуват идеални окръжности с точно определен диаметър. Започнах да си рисувам зоните и за пръв път от 3 години насам всъщност осъзнах какви са потенциалите на моите пчелини за пчелоопрашване, за събиране на паша и/или за майкопроизводство.

    Препоръчвам ви да го направите и вие, и така ще видите кои блокове на арендатори всъщност попадат във вашата зона. И чак тогава да мислите колко декара можете да опрашите и респективно какви пари ще получите, ако арендатора се навие да ви заплаща. Ще можете и да изчислите от колко кошера се нуждаете, за да покриете площта на блока, предоставен ви от арендатора.

    На снимката по-долу съм показал 3-те зони на един мой пчелин - 1 km, 3 km и 5 km. От снимката осъзнах, че този пчелин е идеален за майкопроизводство, защото в Яворец и в Горна Росица със сигурност няма други регистрирани пчелини (това го проверих в местното БАБХ).

    Яворец.JPG

  8. #28
    A защо си мислите че ще сложите кошерите и ще ви платят ей така без изисквания? Най малкото ще ви претеглят кошерите когато ги сложите на блока и когато приключи опрашването. Или ще има контролен кантар на няколко кошера от пчелина. Колко от колеги ще са склонни на това. Тези на който опрашването и сега им е основна дейност едва ли ще имат проблем защото са свикнали на подобен род контрол но за другите незнам. Няма какво да си кривим душата и сред нас има хора който си представят как ще закарат кошерчета на 3-4 рамки да ги "засилят". А колкото до това колко пари искам за опрашване от стационарен пчелин, мен ме устройват 20-30 лв на семейство. Аз нямам тези разходи да ги местя от блок на блок а и както се казва и аз имам изгода ако засее жито няма и толкова да взема (трябва да е изгодно и за двете страни), така че реалистично е по скоро 20 лв на семейство.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    A защо си мислите че ще сложите кошерите и ще ви платят ей така без изисквания? Най малкото ще ви претеглят кошерите когато ги сложите на блока и когато приключи опрашването. Или ще има контролен кантар на няколко кошера от пчелина. Колко от колеги ще са склонни на това. Тези на който опрашването и сега им е основна дейност едва ли ще имат проблем защото са свикнали на подобен род контрол но за другите незнам. Няма какво да си кривим душата и сред нас има хора който си представят как ще закарат кошерчета на 3-4 рамки да ги "засилят". А колкото до това колко пари искам за опрашване от стационарен пчелин, мен ме устройват 20-30 лв на семейство. Аз нямам тези разходи да ги местя от блок на блок а и както се казва и аз имам изгода ако засее жито няма и толкова да взема (трябва да е изгодно и за двете страни), така че реалистично е по скоро 20 лв на семейство.
    Ето от тук трябва да се започне - кога едно семейство опрашва ефективно? За изкарани на полето сандъци с една шепа пчели никой няма да плати.
    Working....

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Реших да направя някакво примерно планиране и възникнаха още няколко проблема, които всъщност могат да провалят възможните преговори с потенциалния арендатор. Вижте снимката по-долу - това е реална ситуация на един от моите пчелини:

    Sample.JPG

    Около пчелина ми в еднокилометровата зона има 5 потенциални масива с различна площ - 156, 264, 347, 387 и 442 декара. Нека за момент да приемем, че те се обработват от един единствен арендатор, което е малковероятно и създава ПРОБЛЕМ НОМЕР 1 - РАЗЛИЧНИ АРЕНДАТОРИ ОКОЛО ВАШИЯ ПЧЕЛИН. Потенциалните блокове са с различна площ, което създава ПРОБЛЕМ НОМЕР 2 - как арендатора да усвои максимум субсидии, след като потенциала на пчелина го лимитира до площта на НАЙ-МАЛКИЯ МУ БЛОК (това заради изискването за 3 различни паши). Гледайки картата веднага се досещаме и за ПРОБЛЕМ НОМЕР 3 -ЕДИН ЦЯЛ БЛОК ЩЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ РАЗДЕЛЕН НА ПО-МАЛКИ ЧАСТИ ЗАРАДИ КОНТУРА НА НАШАТА ОКРЪЖНОСТ. Ще се навие ли арендатора да го прави това само заради нашия кеф?

    Не ви ли се струва, че договорката с арендатора, дори и той да е добронамерен, е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА? Заради нас ще трябва да надробява едрите блокове на по-дребни парчета, засяти с различни култури, но от негова гледна точка това са допълнителни усложнения и разбира се допълнителни разходи. Представете си как един арендатор сяда на компютъра, рисува това, което аз съм го нарисувал, но това го прави не за 1000 декара, а за 100 000 например. Това ще му отнеме една седмица време, и е много по-вероятно да му писне и да си каже "Е.ал съм ги пчеларите".

    На практика за арендатора (дори и добронамерения) ще е много по-лесно да си нарисува блоковете и после сам да си намери точките, в които ще има максимална ефективност на усвояваните субсидии. И в тези точки да сложи точния борй кошери - ни повече, ни по-малко. Бързо, лесно и с максимален размер на усвоените субсидии. А ако се занимава с пчелари, ще си съдздаде 1000 различни главоболия - пчелини не на вярното място, кошери не с верния брой, надробяване на блоковете и пазарлъци с някой беден плюнчо, дето не е чувал за договори, за фирма, за фактури, за ДДС и т.н. (да ме извините за приказките, но точно така си мислят арендаторите за нас).

    Та колкото повече си мисля по въпроса, толкова повече се убеждавам, че арендаторите с право ще вземат решение сами да си решат проблема с кошерите, опрашването и всичко останало. Ние само ще им бъдем в тежест. Въпроса не е само до пари, но и до главоболия, нерви, неспазени договори от "плюнчото", заради който арендатора може да загуби десетки хиляди левове субсидия и т.н. Въобще целия механизъм, така както е замислен, в никакъв случай няма да помогне на пчеларите. Тук-там може би ще има инцидентни случай на успешни договаряния, но в повечето случаи арендаторите директно ще ни шкартират. Факт е, че аз имам 22 пчелина в десеки различни села и до момента никой арендатор дори не си е направил труда да ми се обади (а с повечето сме приятели и поне за мене въобще не може да се каже, че съм "плюнчо").

    Като цяло си мисля, че ако в наредбата за тези плащания не залегне клауза, че договорите трябва да се сключват само със съществуващи пчелари, които да са си регистрирали пчелините например преди 3 години, всичко ще се изроди в една голяма злоупотреба, удвояване на регистрираните кошерите в страната, и до масово разпространение на болести по причина заебани и неподдържани пчелни семейства от страна на арендаторите.

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •