Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 26 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 254
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Моля уточнявайте като регистрирате пчелините къде се намират те,в населено място ли са или не. И като ЗП ли се регистрирате или не.
    Аз също ще регистрирам пчелин ,в населено място като хоби.И от ОДБХ ми казаха ,че ми трябва:
    1. Разрешение от кмета.
    2. Нотариален АКТ или договор за наем на земята на която ще е пчелина.
    3. Плаща се такса за регистрирането.

    Става въпрос за Софийска област.

    Когато регистрирам пчелина ще пиша как са станали нещата.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така. Малко е объркващо. Ето какво точно трябва да се направи.
    Понеже си изпуснал срока за перерегистрация то трябва да направиш нова.
    Новата регистрация се прави в Областна Дирекция по Безопасност на Храните или накратко ОДБХ. Отдел здравеопазване на животните.
    Необходими документи:
    - Нотариален акт на мястото (ако е твое) или нотариално заверен договор дори и мястото да е на съпруг(а), родител.
    - Становище от общината и (или)кмета на населеното място (за пчелини които са в регулация и за такива които са извън населеното място сега искат и в двата случая) за допустимостта да се разположи на посоченото в нотариалния акт (договор) животновъден обект-пчелин с капацитет .....бр кошери. Това е и най-проблемния документ. В общината ме направиха луда калинка. В крайна сметка кмета на населеното място ми подписа становището.
    Държа да подчертая последното. Когато се подават документи пишете не бр. кошери които имате на пчелина, а това колко смятате да имате. Защото при достигане на капацитета, ще трябва да подавате ново заявление за увеличаване капацитета на пчелина.
    - Заявление, което ще ви предоставят от ОДБХ.
    Процедурата е следната:
    подаваш заявлението, в рамките на една седмица идват ветеринарните и проверяват на място обекта. Ако имат забележки трябва да ги отстраниш и пращат становището до ОДБХ. Те от своя страна ти издават удостоверение за регистрация на животновъден обект. След като получиш удостоверението в рамките на седмица трябва да поставиш новите номера на капаците на кошерите.
    Пропуснах всяко удоволствие се заплаща. таксата е 20 лв за до капацитет 100 кошера. За повече - повече пари -30 лв.
    Това е процедурата.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колеги , а някой ще споделили , каква е ползата - принципно от регистрацията на пчелина , когато няма да продаваш мед - собствена марка !
    Невсичко с две бузи е лице !

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    donboneti, това от кога е?
    Миналата година не беше по този начин. То луда работа така.

  5. #25
    koragroup и Д. Бонев, благодаря за разясненията.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    От лятото на миналата година края на юни ако не се лъжа е в сила някаква нова наредба към закона за животновъдството, която създава тези проблеми. Онзи ден ходих в ОБДХ, в качеството си на представител на пчеларското дружество, защото колеги се оплакаха, че имат проблеми с подвижното пчеларство. Оказа се че и там има проблеми. Преди най-напред се взимаше пътен лист и тогава се искаше разрешение за настаняване, а ако местиш в частен имот само уведомяваш кмета. Сега вече не е така. Отиваш и взимаш становище и разрешение за настаняване(за общински имот)и то имота парцела трябва да е точно упоменат и чак тогава ветеринаря може да ти издаде пътен лист. Иначе няма, а за да си подготви човек документите за предвижване на кошерите, то трябва да задели една туба бензин и здрави нерви.
    Регистрацията по наредба 27 е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА и нерегистрираните пчелини подлежат на санкция. Освен това условие за евентуално плащане на кошер след 2013 ще е стопанството да е регистрирано като за първия тригодишен период това ще важи за стопанства регистрирани преди ноември 2011г.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    Относно

    Здравеите колеги може ли само да си регистрирам пчелина без да се регистрирам като земеделски производител.И при това положение трябва ли да си плащам някакви осигоровки

  8. #28
    Да. Аз също не съм ЗП и нямам намерение да ставам. И съответно не се дължат осигуровки.

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Ако не си регистриран земеделски производител ще може ли да си продаваш меда?

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    По принцип регистрацията като ЗП не е задължителна. Няма проблем и да си продаваш меда, но само на едро. Съответно се пуска и данъчна декларация, но когато не си регистриран ЗП признатите разходи са само 40%. За да продаваш на базари, магазинчета, пазари т.е. на дребно трябва да си ЗП.

 

 
Страница 3 от 26 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •