Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415
Резултати от 141 до 144 от общо 144
  1. #141
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Нямаш проблеми. Само задай на бат' Боян и ще ти я натъмани за няма и хилядарка...
    Е,хилядарка!
    Давам 250-300

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Е,хилядарка!
    Давам 250-300
    За толкоз - базов модел с ръчно задвижване...

  3. #143
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Ръчно идеално ме устройваме устройва

  4. #144
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Човек (и не само тоя!), от тези разпечатки, в 2-3 пъти по бързо гради нови восъчни основи - когато слага през една.
    Колко струва "добития" восък? 8-10-12 лев./кг. А колко струва - изградим/до изградим рамка? (в литр. сиропа и кг. меда за градеж ) Това е очевадни неща - колкото по малко градят, толкова повече събират.
    Да не говорим за разпечатващо оборудване. При тези пазарни цени на восък, кога ще отбие инвестиция за шнекова преса, разпечатваща машина? Абе никога.
    За мен това е доста индивидуално като решение.
    Чисто икономически - за 1 кг восък (или 10 ЛР рамки новоизградени) пчелите изразходват (според сезона и състоянието си) между 6 до 8 кг мед (или 1,25-1,35 л сироп 1:1 за кг мед), а при стопяване на 10 ЛР рамки се добива 2 кг восък (което при сегашните цени на шнекова преса е към 400-450 кг восък при 10 лв/кг).
    Бакалските сметки са в полза на меда (ако прибавим и труда, ток, тенекии и т.н. сметките малко се променят) Дали да извадиш 8 кг мед повече за 30 лв (при 3,80 лв/кг на едро) или восък за около 20 лв на пръв поглед предрешават нещата.
    Въпросът е дали наистина е така и тук именно всеки си решава сам за себе си кое му е изгодно и кое не.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •