Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 15 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 144
  1. #41
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Е,има и сешоари.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не са чак толкова високи температурите на пистолетите, но това не е чак толкова важно. Важното е какъв е градиента на температурата в меда от повърхността към обема.

    В конкретния клип с духалката видимо се вижда, че восъка започва да се топи и да преминава от твърдо в течно състояние. Докато трае този фазов преход, цялото количество енергия се поглъща от восъка и температурата му остава постоянна на ниво около 65 градуса, независимо колко горещ е въздуха.

    При всички видове вещества температурата се запазва постоянна по време на фазовия преход от едно агрегатно състояние към друго и това е така независимо от това с каква външна температура ги третираме. Може би именно това спасява меда от повреждане при третиране със 70-80 градуса.

  3. #43
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Един новозеландски пчелар пък е изобретил установка, при която отпада необходимостта и от центрофуга и от разпечатваща машина.
    Използва ултразвук или въздух под налягане, не помня точно, за да отстрани килийките от основата (пластмасова) , а "чорбата" се пълни на място в бидони и се кара във фабриката за отстраняване на восъка. При него метода работи - за ден може да "изцеди" повече кошери отколкото с професионална поточна линия за вадене на мед ( 0,5-1 млн евро).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    скоро пуснах линк към неговото изобретение в темата за подвижно пчеларство. за момента обаче цената е твърде висока и не е пуснато още в продажба (масова)

    http://www.revolutionarybeekeeping.co.nz/
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #45
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    скоро пуснах линк към неговото изобретение в темата за подвижно пчеларство. за момента обаче цената е твърде висока и не е пуснато още в продажба (масова)

    http://www.revolutionarybeekeeping.co.nz/
    Гледах го този линк и внимателно изучих всичко от сайта, рекламите и медийните изяви. Въпреки това не ми стана ясно в какво всъщност се състои изобретението му. Не ми стана ясно и колко струва едно устройство, както и откъде мога да си го купя. Иначе веднага щях купя едно и да го разглобя на съставните му части, за да видя що за "чудо" е това и има ли то почва у нас.

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Един новозеландски пчелар пък е изобретил установка, при която отпада необходимостта и от центрофуга и от разпечатваща машина.
    Използва ултразвук или въздух под налягане, не помня точно, за да отстрани килийките от основата (пластмасова) , а "чорбата" се пълни на място в бидони и се кара във фабриката за отстраняване на восъка. При него метода работи - за ден може да "изцеди" повече кошери отколкото с професионална поточна линия за вадене на мед ( 0,5-1 млн евро).
    Това с чорбата от мед и восък съм го пробвал и вече имам наблюдения какви са недостатъците на тази "чорба". Такава чорба аз получавам от винтовата преса, през която прекарвам восъчните разпечатки от разпечатващата машина. Проблема с получения мед е, че той е МЪТЕН, НЕПРОЗРАЧЕН и НИКОГА НЕ СЕ ИЗБИСТРЯ, колкото и дълго да го държа в матуратор. Пробвах дори да го нагрявам до 40 градуса и го държах дни наред при тази температура и все тая - меда си стои мътен и непрозрачен. Нещо повече - този мед кристализира много бързо - буквално за 2-3 седмици, като единствената екстра е, че се получиха финни микрокристали - нещо като крем-мед, който лесно се маже на филия без да изтича.

    Предполагам че причината за всичко това е във факта, че пресата разбива восъка на хиляди микропарченца, които не искат да изплуват на повърхността, и които всъщност се явяват микроцентрове на кристализация, водещи именно до това бързо кристализиране. Тоест такъв един мед не може да се избистри чрез нормалните методи на филтриране, нагряване и/или престояване в матуратор. Ако такъв мед се продаде на изкупвачите, той вероятно ще размъти цялата партида от 20 тона и вероятно ще предизвика нейното ускорено кристализиране.

    За ваденето на восъка от такъв мед тип "чорба с восък" трябва да се използва друго оборудване, каквото го няма в нито една българска фирма. Аз съм го виждал само на клипове в интернет. Представлява нещо като високооборотна центрофуга, в която се изсипва чорбата, и която създава десетки G центробежни сили върху тази чорба. По-тежкия мед се залепя за стените и придобива формата на цилиндър, а по леките восъчни микрокристали остават от вътрешната страна на този цилиндър. След това те се изгребват посредством нож с плавно регулиране на позицията, в която се намира. На дъното под машината пада почти сух восък.

    Виждал съм на картинки и клипове и други странни инсталации за пречистване на меда с много тръби и разни съоръжения по тях, но пак говорим за нещо, което струва много пари, и което го няма в Българските преработвателни фирми.

    Нямам си на идея колко струват такава машини и инсталации, но за всички е ясно, че няма да са евтини. Ясно е и друго - изкупвачите със сигурност няма да искат да изкупуват такъв мед, или дори и да го изкупуват, то ще е много по-евтино от останалия. Така че според мене цялата тази идея с ваденето на меда, заедно с восъка, и създаването на "чорба от мед и восък" е неприложима за българските условия.

  7. #47
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    все още не се продава. говори се че ще бъде пуснато на пазара с цена от около 3 500 долара (за масово производство) а в момента заедно със мутатори и т.н. някъде над 20 000 долара за нетърпеливи да го тестват но пак казвам това са прочетени "слухове" оттук оттам
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #48
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ето тук ще намериш това което те интерисува - механизъм на действие, отделяне на восъка от меда и др.


    http://dox.bg/files/dw?a=5e698189f3
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #49
    Ето с какво допълнение към инвентара се сдобих днес
    http://prikachi.com/images.php?images/903/6702903V.jpg
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    21.10.2010
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    n.zagora
    Преди две седмици си купих ел.ренде за разпечатване,има ли някои който работи с такова да сподели мнение за този уред,благодаря предварително.

 

 
Страница 5 от 15 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •