Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 15 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 144
  1. #111
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Някой беше писал , че смолите които се използват при направата му са токсични. Ако някой е наясно моля да коментира. Аз освен за капаци избягвам да го използвам.

  2. #112
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Някой беше писал , че смолите които се използват при направата му са токсични. Ако някой е наясно моля да коментира. Аз освен за капаци избягвам да го използвам.
    Щом се използва масово за Еко-къщи е ОК и за пчелите... МДФ и ПДЧ са в пъти по-вредни материали, така че, ОСБ-то е най-малкото зло.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Щом се използва масово за Еко-къщи е ОК и за пчелите... МДФ и ПДЧ са в пъти по-вредни материали, така че, ОСБ-то е най-малкото зло.
    Защо , смяташ така ?

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Щом се използва масово за Еко-къщи е ОК и за пчелите... МДФ и ПДЧ са в пъти по-вредни материали, така че, ОСБ-то е най-малкото зло.
    Иди до Еленският Балкан и виж Екокъщи и екопчеларство въз основа на този материал .

  5. #115
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Защо , смяташ така ?
    да речем, че имам професионален опит

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Лепилото съдържа формалдехид.Фазера също.Шперплата също.Въпрос на гледна точка...
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  7. #117
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    не знам дали някой обърна внимание, но аз написах: ''най-малкото зло''.
    Всичките листови материали съдържат лепила със съответните вредни (всъщност, силно отровни) съставки, въпроса къде процента е най-голям...? и отговора е: МДФ. има безкрайно много информация по въпроса, че прахът от МДФ е силно токсичен, който се интересува - да я потърси... на второ място по вредност (съотношение дърво:лепило) е ПДЧ-то, третото си делят ОСБ и шперплат с горе-долу равни показатели... аз лично, предпочитам да работя с шперплат...

    п.с. въпрос за ''компетентните'': какъв натурален листов материал ще препоръчате, за да не се тровим със споменатите по-горе?
    Този пост е редактиран от kubio; 23.01.2016 в 21:15.

  8. #118
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    не знам дали някой обърна внимание, но аз написах: ''най-малкото зло''.
    Всичките листови материали съдържат лепила със съответните вредни (всъщност, силно отровни) съставки, въпроса къде процента е най-голям...? и отговора е: МДФ. има безкрайно много информация по въпроса, че прахът от МДФ е силно токсичен, който се интересува - да я потърси... на второ място по вредност (съотношение дърво:лепило) е ПДЧ-то, третото си делят ОСБ и талашит с горе-долу равни показатели... аз лично, предпочитам да работя с талашита...

    п.с. въпрос за ''компетентните'': какъв натурален листов материал ще препоръчате, за да не се тровим със споменатите по-горе?
    От всички изброени материали, за мен най- малкото зло е шперплата.

  9. #119
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    От всички изброени материали, за мен най- малкото зло е шперплата.
    опа, объркал съм се в предният пост, ''талашит'' да се чете ''шперплат'' (plywood), поправих го

  10. #120
    Наблюдател
    Регистриран
    29.02.2016
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    гр.Мъглиж,Област Стара Загора
    Не можах да разбера за каква цел желаете да ползвате „гореспоменатите" листови материали,но ще споделя моята гледна точка. За направа на кошер не са подходящи! За съхранение на пчеларски материали и рамки - да! За да имаме успех в пчеларството , трябва да се стремим да използваме чисти материали и най-вече да осигурим това ,което е дадено от природата.Всяко отклонение крие рискове!

 

 
Страница 12 от 15 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •