Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 72
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В Гърция всички кошери са дебели 20мм. Аз не виждам някакъв проблем за пчелите в това, пък празните корпуси са доста по-леки.

    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    ... При мен, презимуването на пчелите в такъв кошер не е проблем. Проблем има само през пролетното развитие. Когато пчелите изпълнят един корпус и им добавя втори курпус с празни пити отгоре се получава рязко разширение и преохлаждане на гнездото. Обемът на гнездото се увеличава 2 пъти. Пчелите не успяват да затоплят такъв голям обем. Тогава те усвояват едната страна на горния корпус, а другата остава празна за продължителен период от време......
    Ако това ти се получава, значи или избързваш със втория корпус (припомни ми защо зимуват на един?) - медената шапка, брат, тя пречи, или два корпуса за плодник на твоите пчели им са много. Не случайно, там където се ползват два корпуса за плодник, пчелите зимуват на толкова, дори и да покриват само един.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Специално за материала, от който са направени стените на кошера, има още един фактор - топлопроводимоста и специфичната топлоемкост на материала. Ако те са много високи (например камък, метал, керамика), то тогава на локално ниво ще има много бързо отнемане на енергия. По-лесно ми е да ви го обясня с пода в някоя къща. Ако е от дърво, спокойно можете да ходите по него боси. Ако обаче е покрит с плочки или е например мозайка, то тогава той интензивно отнема енергия от стъпалата ви, и или трябва да си обуете чехли, или да постелете на пода килим.

    Та за да избегнем този ефект в кошера, достатъчно е от вътрешната страна на стените му да има тънък слой фурнир или например разпенено PVC. Тоест важна е само топлопроводимоста на първия 1 mm от стената на кошера. Останалата стена няма значение от какво е направена. Може дори да е от ламарина или от керамика (имаше едно време такива кошери).

    Още един път най-важните изводи:
    1. Кошера може да бъде направен от всякакви материали, стига да бъде осигурена достатъчна конструктивна здравина
    2. Вътрешната стена трябва да е покрита с тънък слой от някакъв топлоизолационен материал
    3. Дебелината на стената и материала на стената НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.

    Ааааа .... забравих - кошера трябва да е непрозрачен, защото преминаващите през прозрачния материал инфрачервени лъчи от слънцето могат много лесно да прегреят затворения обем.

  3. #13
    Според вече не съществуващия БДС (Български държавен стандарт) дебелината на стените на многокорпусните (ЛР) кошери е 26 мм.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    8р лр както и 10р зимуват поне на 2 корпуса. И се прави рутация когато пчелите не се събират в първия и са навлезли във втория-долния. Като ги завъртиш момемнтално се качват пчели в горния. Ако искаш това да стане още по-бързо. Качваш 2р с пило от долния корпус горе и слагаш 2 основи или просто правиш размяна на рамки....

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    8р лр както и 10р зимуват поне на 2 корпуса. И се прави рутация когато пчелите не се събират в първия и са навлезли във втория-долния. Като ги завъртиш момемнтално се качват пчели в горния. Ако искаш това да стане още по-бързо. Качваш 2р с пило от долния корпус горе и слагаш 2 основи или просто правиш размяна на рамки....
    Само да допълня. Размяната на корпусите се прави, когато в долния вече има някакво пило. С тази процедура медената шапка остава по средата и пчелите са принудени да реорганизират гнездото и освобождават големи пространства за снасяне на майката в един топъл участък от гнездото. По този начин пчелите се принуждават да отопляват целия обем, всичкия мед се превръща във пило и ако има останал, той заминава в страничните рамки (или поне при мен е така).

    През останалото време ротацията е просто създаване на излишна работа за пчелите, със съответните негативни последствия от това.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Според мене от гледна точка на пчелното семейство дебелината на стената на кошера няма никакво значение. Има три нива на защита на семейството от метеорологичните условия:

    3. По-добър топлинен режим
    Тука всъщност е проблема, на базата на който можем да обсъждаме каква трябва да бъде дебелината на стената на кошера и от какъв материал да бъде направен. При потенциал на пчелното кълбо да генерира само около 30W топлинна мощност, въпросът е каква изолация да направим, за да може поне част от тази мощност да не напуска стените на кошера, а да остане вътре и да повиши поне с няколко градуса целия обем на кошера.

    Отговора ще ви изненада. Дори и кошера да бъде направен с 5 или 10 сантиметра топлоизолационен материал (което например отговаря на 1 метър дървена стена), пак количеството на загубената енергия ще е по-много от това, което може да генерира пчелното кълбо. Следователно НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ КАКВА Е ДЕБЕЛИНАТА НА СТЕНАТА. При дървените кошери разликата в температурите между външната и вътрешната стена е максимум 1-2 градуса, което е едно нищо. При кошерите от топлоизолационен материал (фибран, полистирен и др.) тази разлика вече може да достигне до 4-5 градуса, но това също е много малко на фона на реалните нужди на пчелното семейство. Именно поради тази причина в дивата природа пчелното семейство търси само покрив над главата си (защита от дъжд и сняг) и някакви стени без пукнатини по тях (защита от вятър). С температурата само се справя, като топли само пчелното кълбо и въобще не си прави труда да топли целия обем на помещението (кошера).

    ОСНОВЕН ИЗВОД
    При дървените кошери НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ КАКВА Е ДЕБЕЛИНАТА НА СТЕНАТА. МНого по-важно е кошерите да не се разсъхват (заради вятъра), а дебелината на стената им се определя само по конструктивни причини (корпуса да е достатъчно здрав).

    Пчеларите, които правят кошерите си дебели по 35 мм, си вкарват автогол на самите себе си. Кошерите им стават по-скъпи и по-тежки, но в никакъв случай не стават по-топли. Това просто е поредният пчеларски мит (35 мм стени), от който за съжаление страдат много пчелари. Според мене и 20 мм стена е достатъчна, стига дървото да не се измята или разсъхва. Достатъчни са дори и 5 мм, ако материала е здрав и неразсъхващ се, стига по ръбовете да има заздравяваща конструкция.
    Тъкмо мислех да пиша в тремата за полистиреновите кошери, но понеже стана дискусия ще пиша тук. За първите две дето писа колегата Матеев (защита от валежи и вятър) нещата са ясни. Обаче за този пуст температурен режим не съм много сигурен къде е истината. Говоря най- вече за момента рано на пролет, когато започва развитието на семейството. Това че дървените кошери няма смисъл да се правят по-дебели от 2.5 см звучи логично, а и повечето специалисти така казват. Обаче ония дена Дони беше пуснал един сайт на швед, който вадеше луди добиви. Направи ми впечатление, че този човек ползва стиропорени корпуси за плодник и дървени за стоковия мед. Отделно гледах клип с оня човек дето продава финландскките термокошери и той твърди, че това са масовите кошери там. Отделно твърди, че с тези кошери се изкарва 50% повече мед в сравнение с дървените (лично аз съм малко скептичен). Но в крайна сметка не вярвам скандинавците да са толкова заблудени , след като ползват термокошери явно все пак изолацията има значение.

    Всъщност се замислих върху идеята да сложа стиропорени корпуси на дървените ми кошери (тези в които се гледа пилото), а за стоков мед да си ползвам дървените, но дали това ще помогне за по-добро пролетно развитие, това е въпроса.

  7. #17
    Топлоизолационните свойства на материала, може да имат някакво значение, ако кошера е затворена система. Но той обаче не е, така че както каза Матеев, няма особено значение. Финландските кошери, доколкото съм ги виждал, са почти изцяло с мрежесто дъно.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията

    Всъщност се замислих върху идеята да сложа стиропорени корпуси на дървените ми кошери (тези в които се гледа пилото), а за стоков мед да си ползвам дървените, но дали това ще помогне за по-добро пролетно развитие, това е въпроса.
    Докато не пробваш -няма как да разбереш.Преди години като млад мераклия си направих няколко плодника -тип сандвич.Дървена рамка ,от двете страни фазер ,по средата 25 мм. стиропор.Не забелязах никаква разлика с останалите дървени ,които бяха 35мм.По-късно всичките ми са правени от 25мм. дъски.Истински полистиролни кошери съм нямал и не знам как е при тях ,но вярвам на Матеев ,за това което е писал.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Топлоизолационните свойства на материала, може да имат някакво значение, ако кошера е затворена система. Но той обаче не е, така че както каза Матеев, няма особено значение. Финландските кошери, доколкото съм ги виждал, са почти изцяло с мрежесто дъно.
    Наистина финландските са с мрежесто дъно и дистрибутора, който доколкото разбрах е работил 3г. като пчелар във Финландия казва, че цялата зима си стоят с отворено дъно, като температурите там падат до -35.

    https://www.youtube.com/watch?v=eF32YHq-9aE

  10. #20
    Дебелината на стените няма никъкво значение за пчелната колония . Дебелината се определя единствено от технологичните особенности при изработването на даден кошер . Нищо не пречи да са 20 мм , но например когато искаме отделните елементи на кошера да се срещат на фалц явно не може да е 20 мм . А в БДС е приет размера 25 мм по съвсем други причини също не късаещи пряко пчелите . Размера 25 мм има единствено за цел по висок рандеман при производството на кошери и рамки . Подчертавам и рамки Тоест дебелината според съвременните разбирания не е фактор . Към колегата ves . Аз не съм с финландски кошери както и други колеги пък пчелите ни си живеят целогодишно на отворени дъна (мрежести ).
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •