Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 164
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340

    Пчелен мед - Добиви

    Мене тия 80кг. среден добив ме навеждат на следната теория. Укираинците са продавали нискокачествен мед в Русия или на вътрешния пазар. Затова излизат толкова високи добиви, защото или хранят здраво със захар или после го разреждат.

    Матеев сподели, че на него средния добив му е 15кг, при условие, че пчелините му са в Добруджа, където също има слънчоглед и други технически медодайни култури. Това за безкрайните полета от слънчоглед в Украйна нещо не се връзва (пчелите не летят до безкрай).

    Германските изкупвачи използват момента за да смъкнат цените като ползват Украйна за предлог. Руснаците обедняха и пазара им се сви. Може и заради войната да има забрана за внос от Украйна и тамошните пчелари се ориентират на запад.
    Обаче Украйна не се е появила хей сега. След като меда там е толкова евтин, защо досега не са купували германците от Украйна? Може да е имало някакви мита, които сега са отпаднали, но при тази разлика в цените пак нещо не се връзва.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Мене тия 80кг. среден добив ме навеждат на следната теория. Укираинците са продавали нискокачествен мед в Русия или на вътрешния пазар. Затова излизат толкова високи добиви, защото или хранят здраво със захар или после го разреждат.
    .
    Ето този човек със мустака:
    http://beeman.se/biodling/2004/2004_1-nf.htm

    допреди да се пенсионира вадеше годишно по 90 тона мед от 500 кошера


    В Израел, където е на практика пустиня, средните добиви за страната са около 40-50 кг.
    В България, средния добив за страната се движи около 17-20 кг. А в миналото (преди соца), там където са се използвали разборни кошери, той е бил МНОГО ПОВЕЧЕ!!!!


    Който иска да стане пчелар, по-добре да се научи как да вади 2,3 или 4 пъти повече от останалите, и ДА ЗАБРАВИ за разните техники със бидоните със захар. Захарта и тя струва пари. ДА, това е начин, но силно ограничен във своите възможности.


    И само за сведение, на север денят е по-дълъг и обикновено има повече влага. Затова аз вярвам на братушките, когато рекламират разни напредничави методи, с които по принцип се постигат двойно по-ниски добиви, че успяват да постигнат 150 кг мед от семейство.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    И само за сведение, на север денят е по-дълъг и обикновено има повече влага. Затова аз вярвам на братушките, когато рекламират разни напредничави методи, с които по принцип се постигат двойно по-ниски добиви, че успяват да постигнат 150 кг мед от семейство.
    Да бе да. 200 кг. от семейство.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Дони според теб, какъв е вариянта за добиви от по 80+ кг годишно. Защото за моя район са постижими но само с подвижно и помощни семейства.
    Рапица, акация, кориандър, слънчоглед, бодил... без да се спира.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Матеев сподели, че на него средния добив му е 15кг, при условие, че пчелините му са в Добруджа, където също има слънчоглед и други технически медодайни култури. Това за безкрайните полета от слънчоглед в Украйна нещо не се връзва (пчелите не летят до безкрай).
    На Матеев пчелите са в ловешки регион - полупланински район, там може и да се изкарват 15-20 кг. Добруджа си е добруджа, там нещата са съвсем други.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Тези добиви -малки ,големи и свръх големи ,не е ли по-добре да ги обсъждаме в отделна тема.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ето този човек със мустака:
    http://beeman.se/biodling/2004/2004_1-nf.htm

    допреди да се пенсионира вадеше годишно по 90 тона мед от 500 кошера


    В Израел, където е на практика пустиня, средните добиви за страната са около 40-50 кг.
    В България, средния добив за страната се движи около 17-20 кг. А в миналото (преди соца), там където са се използвали разборни кошери, той е бил МНОГО ПОВЕЧЕ!!!!


    Който иска да стане пчелар, по-добре да се научи как да вади 2,3 или 4 пъти повече от останалите, и ДА ЗАБРАВИ за разните техники със бидоните със захар. Захарта и тя струва пари. ДА, това е начин, но силно ограничен във своите възможности.


    И само за сведение, на север денят е по-дълъг и обикновено има повече влага. Затова аз вярвам на братушките, когато рекламират разни напредничави методи, с които по принцип се постигат двойно по-ниски добиви, че успяват да постигнат 150 кг мед от семейство.
    Нека малко се задълбочим в тези 180 кг. средно от кошер!
    Да изчислим колко пчели са нужни за да се произведе това количество!?
    Каква раса пчели са?
    С каква паша разполагат за едно семейство за сезона?
    С каква система се работи?
    Какви трикове се използват?
    Не казвам че е невъзможно да се добие такова количество,но според мен без да се работи с няколко майки или с няколко помощни семейства,няма как да стане.Нека някой прсметне колко чпели са нужни за да се събере и преработи толкова мед и да изисли може ли това количество пчели да се произведе от една майка за един сезон

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Да бе да. 200 кг. от семейство.
    Въобще имаш ли си на представа колко мед може да събере едно семейство за 24 часа???
    Целия медодобив през годината в крайна сметка се свежда до няколко дни на обилно нектароотделяне.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Въобще имаш ли си на представа колко мед може да събере едно семейство за 24 часа???
    Уточни ,ако обичаш.Мед или нектар имаш предвид?
    Моите пчели носят нектар.И после по "технология".Ако имаш порода , която носи направо мед, пиши ме пръв за майки от нея.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ето този човек със мустака:
    http://beeman.se/biodling/2004/2004_1-nf.htm

    допреди да се пенсионира вадеше годишно по 90 тона мед от 500 кошера


    В Израел, където е на практика пустиня, средните добиви за страната са около 40-50 кг.
    В България, средния добив за страната се движи около 17-20 кг. А в миналото (преди соца), там където са се използвали разборни кошери, той е бил МНОГО ПОВЕЧЕ!!!!


    Който иска да стане пчелар, по-добре да се научи как да вади 2,3 или 4 пъти повече от останалите, и ДА ЗАБРАВИ за разните техники със бидоните със захар. Захарта и тя струва пари. ДА, това е начин, но силно ограничен във своите възможности.


    И само за сведение, на север денят е по-дълъг и обикновено има повече влага. Затова аз вярвам на братушките, когато рекламират разни напредничави методи, с които по принцип се постигат двойно по-ниски добиви, че успяват да постигнат 150 кг мед от семейство.
    Колега, с този пост ме хвърли в размисъл. Ако го беше написал някой друг, нямаше да му обърна внимание, но понеже излиза от капацитет (не искам да ти правя четки, но е така) не ми излиза от главата.

    За подобни добиви съм чел в книгите на Фарар. Самия той определя за силен дневен приток 6-10кг/ден. Сам за себе си реших, че това е било в други по-добри времена и сега дори да постигна 30% от добивите за които говори той, ще съм супер доволен от себе си. Говорил съм със стари пчелари, които казват, че гледането на пчели в България преди колективизацията (комунизма) е било песен, но това е минало.

    Ти приемаш за нормални добиви от 80кг на година (среден добив) и то в наши дни със цялото замърсяване, акар, климатични аномалии, промишлено земеделие, пестициди. Казваш , че в пустинята в Израел имат 40-50кг. среден добив!

    Моля те хвърли една цифра за среден добив в БГ при ДНЕШНИТЕ условия. Или по-точно какъв би следвало да бъде според теб?

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •