Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Мярка 4.2 по ПРСР 2014-2020 г.

    Първият прием по мярка 4.2 „Инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти“ на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 ще бъде отворен в средата на месец ноември и ще продължи около 3 седмици.
    Бюджетът на приема ще бъде около 150 млн. Евро.

    Подпомагане по мярката ще се предоставя за инвестиции в преработката/маркетинг на продукти от следните първични производствени сектори:
    1. Мляко и млечни продукти,
    2. Месо и месни продукти,
    3. Плодове и зеленчуци, включително гъби,
    4. Пчелен мед,
    5. Зърнени, мелничарски и нишестени продукти,
    6. Растителни и животински масла и мазнини,
    7. Технически и медицински култури, включително маслодайна роза и билки,
    8. Готови храни за селскостопански животни,
    9. Гроздова мъст, вино и оцет,
    10. Производство на енергия чрез преработка на растителни и животински продукти с изключение на биомаса от рибни продукти.
    11. Предприятия за производство на мед и пчелни продукти

    Финансовата помощ за одобрени проекти е в размер 50 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за проекти представени от микро-, малки или средни предприятия, а за проекти представени от големи предприятия финансовата помощ е в размер на 40 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 15 000 евро, а максималният, включително за интегрирани проекти за един кандидат е левовата равностойност на 3 000 000 евро.

    Първият прием за този програмен период по мярка 4.2. ще започне през Ноември, при следните условия:
    • Мярката подпомага реализацията на проекти, свързани с изграждане, оборудване и модернизация на предприятия, занимаващи се с първина преработка на земеделски продукти. Кандидати по мярка 4.2 могат да са: мандри, кланици, транжорни, винарски изби, мелници, фуражни цехове, предприятия за преработка на мед, предприятия за преработка на растителни масла и мазнини, консервни предприятия и други;
    • Безвъзмездното финансиране, което бенефициентите по мярката ще получат, е в размер от 50% от инвестицията по проекта за микро, малки и средни предприятия и 40% за големи предприятия, но не повече от 1,5 млн. евро;
    • По мярка 4.2. могат да кандидатстват както действащи, така и новосъздадени предприятия, развиващи дейност на територията на цялата страна;
    • Кандидатите трябва да представят предварителни договори с регистрирани земеделски стопани с описани количества и цени на суровините като доказателство, че са осигурени най-малко 50 % от суровините за преработвателното предприятие, съгласно производствената му програма за една година.

    Приоритет по мярката се предоставя за:
    • Проекти за инвестиции за преработка на суровини от чувствителни сектори – плодове; зеленчуци; черупкови; лен, коноп, памук; медицински и ароматни култури; месо, мляко, яйца и други животински продукти;
    • Проекти, които са свързани с инвестиции, които водят до повишаване на енергийната ефективност с минимум 10 % за предприятието (доказуемо с енергиен одит);
    • Проекти, в които над 30 % от допустимите инвестиционни разходи са свързани с иновации в предприятието (доказуемо с патент или полезен модел за въвежданата иновация);
    • Проекти, в които над 75% от обема на планираната за преработка и производство продукцията посочена в бизнес плана ще бъде биологично сертифицирана;
    • Проекти, в които предприятието кандидат предвижда преработката на минимум 65% собствени суровини /земеделски продукти/;
    • Проекти които се изпълняват на територията на селска община;
    • Проекти свързани със създаване на определен брой работни места.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Който иска да направи поредното предприятие за изкупуване и преработка на пчелен мед - сега е момента.
    Който иска да си закупи машини, съоръжения и дори транспортни средства (включая и платформи за подвижно пчеларство) - сега е момента.
    Който иска да си модернизира сградния фонд или да си построи нови сгради - сега е момента.

    Въобще сега е момента да си закупите едва ли не всичко, което ви е необходимо за разширяване на пчеларския бизнес. Което не можете да си го закупите по мярка 4.2, ще можете по мярка 4.1, която също скоро ще бъде отворена. Не го пропускайте този шанс. Тука са истинските пари, и са 100 пъти по-много спрямо тези по пчеларската програма.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    04.02.2015
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    Хасково
    Може ли информация къде и кой може да ни направи бизнес плана.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Peev Виж публикацията
    Може ли информация къде и кой може да ни направи бизнес плана.
    Ами имаме си във форума специалист-експерт по тези въпроси, и това е Ferdy. Познавам я отдавна, още от времето на слънчевите централи през 2007-ма година. От тогава до ден днешен сигурно е направила 10 000 бизнес-плана по една или друга мярка на ПРСР или по програмите за конкурентоспособност на Българската икономика. Тя е и човека, който има вътрешна информация от ДФЗ и е наясно какво може да мине в проекта и какво - не. Знае всички тънкости на занаята и не знам дали ще намерите по-добър консултант от нея. Освен всичко друго е и пчеларка, така че е много наясно и с аспектите в нашия бранш.

    Не знам дали тя ще ми се разсърди, но ще публикувам във форума нейните данни за контакт. Казва се Малинка Николова и нейния GSM е +359 (887) 403 535.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    130
    Аз искам да ви питам тази мярка .Купувам кошери със мой пари и те после по фактурите ми ги връщат или те ми дават пари,И аз гона проекта който съм написал ?

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2010
    Мнения
    31
    г-н Матеев, Имате ли представа кога е крайният срок за кандидатстване по тази програма? И дали правилно съм разбрал- в моя случай искам да си построя склад и работилница за кошери общо около 150кв.м . Ако кандидатствам и ме удобрът по програмата ще ми изплатят 50% от инвестицията така ли? Питам щото досега никога не съм кандидатствал по програми и съм малко скептичен към тях, но ако мога да се възползвам защо не.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    14.12.2014
    Мнения
    83
    Пчеларски район
    с. Градец, община Костинброд
    thegame999
    , по тази мярка кошери не закупувате, тя е само за оборудване свързано с преработката на продуктите, мерките за "отглеждане" са основно 4.1 и 6.3.

    goshko3
    , завърши първият прием на проекти по тази програма, очаква се следващо отваряне наесен. Механизмът на финансиране, в общия случай е следния: дейностите се изпълняват по одобрен бюджет и всяка промяна в тях подлежи на съгласуване с ДФЗ, Вие финансирате дейностите, подавате заявка за плащане и РА Ви възстановява процентът финансиране по съответната мярка, в случай, че одобри извършения разход. Има възможност за използване на авансово плащане, срещу банкова гаранция.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2010
    Мнения
    31
    мерси за отговорът. Да попитам още нещо. Ако построя сградата сега и след 6 месеца или когато пуснат програмата кандидатствам по тази програма, биха ли ми изплатили част от инвестицията която съм вложил(като им покажа разходи разбира сеза нея). Или първо трябва да кандидатствам(преди да е построена сградата) и след като ме одобрът, тогава да я строя.

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от goshko3 Виж публикацията
    мерси за отговорът. Да попитам още нещо. Ако построя сградата сега и след 6 месеца или когато пуснат програмата кандидатствам по тази програма, биха ли ми изплатили част от инвестицията която съм вложил(като им покажа разходи разбира сеза нея). Или първо трябва да кандидатствам(преди да е построена сградата) и след като ме одобрът, тогава да я строя.
    трябва да те одобрят и едва тогава...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от goshko3 Виж публикацията
    мерси за отговорът. Да попитам още нещо. Ако построя сградата сега и след 6 месеца или когато пуснат програмата кандидатствам по тази програма, биха ли ми изплатили част от инвестицията която съм вложил(като им покажа разходи разбира сеза нея). Или първо трябва да кандидатствам(преди да е построена сградата) и след като ме одобрът, тогава да я строя.
    Когато по мерките за модернизация(121 или 4.1) или тези за преработка(123 или 4.2) има строително монтажни работи то преди да започне строителството идват от ДФЗ и снимат да не би да е построена сградата предварително, т.е.т. трябва да е "голо" петното/парцелал където ще се строи, или да има нещо, което предстои да се разрушава.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •