Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 14 от общо 14
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    И тук чистичко,подредено,опънато по канап....Направо е за бяла манта... да се събуеш преди да влезеш.Само за пчелари.Много ми харесаха лежаците.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Относно разместените рамки, това наистина е ПЛЮС при зазимяването, защото няма да има мъртва зона между корпусите. В други случаи си е неудобство, освен ако не се използва само в корпусите за плодник.
    А колкото до технологията и движението на семейството и корпусите, това го гледах на пчелина на един колега от едно видинско село и останах очарован. Тази година и при мен така се развиха нещата, работя на два корпуса ЛР за плодник и отгоре магазини. В началото на пашата, началото на юни, при мен е ливадна паша и тогава започва, слагам магазин отгоре или с 9 рамки или ХР и 10 рамки. Поради студените нощи през целия месец юни, семействата си останаха в горния корпус, въпреки ротацията, която направих две седмици по-рано и дълго време работеха само в горния корпус, долния си остана празен почти през целия месец и забавиха развитието си, което го отчитам като моя грешка, защото след поставянето на магазините не следях какво става в плодника. Но през юли , когато температурите се покачиха, семействата слязоха сами долу и усвоиха долния корпус, а втория го напълниха с мед. Но така и не се качиха в магазините.
    Ако друга година се получи отново така, просто ще смъквам по 2 рамки запечатано пило долу през 5-6 дни и горе ще добавям основи за градеж, говоря за месец юни, по време на пашата и ако нощите са така студени. Майката винаги предпочита да работи в горния - по-топлия корпус. Или...ще ротирам отново.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ииииии Генчо,както обичаш да бърникаш,таз система е тъкмо за теб.Да си ходят нагоре-надолу пчеличките,пък ако искат могат и да не влизат в магазините...

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Имам един въпрос, от отговора на който може да зависи направата на един покрив. На втория ми пчелин има стар обор с масивни стени, на който ще махам изгнилия покрив. Какво ще стане, ако новия покрив го направя плосък и за ходене по него /знам как/ и върху него наредя кошерите. Всеки кошер ще е поставен върху отвор в покрива, така, че като мина отдолу и отворя мрежестото дъно, ще виждам долния край на питите. Дали това с нещо ще спомогне за приблизителна оценка на състоянието на кошера, без да го отварям през капака? Освен това зимата мога да поддържам някаква константна температура в сградата, която директно ще се предаде на кошера през мрежестото дъно. Ще мога да виждам и подмора върху мрежестото дъно и с една обиколка от няколко минути да добия информацията, която ме интересува. Ще мога да ги третирам с обгазяване наведнъж всичките. Сигурно има и други преимущества, за които като начинаещ не се досещам, в случая лесно може да се приложи и малко електроника за измерване на параметрите. Покрива така и така ще го правя, освен това ще елиминирам щетите, като ме наводни реката с един метър вода.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •