Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 40
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64

    Нападение от оси

    Здравейте от седмица наблюдавам голяма инвазия на оси при кошерите ми, гадините си влизат най-нагло през прелката и ядат мед от питите.Кошерите са свити на толкова пити колкото покриват пчелите, входовете са силно стеснени на около 1 см.Пред кошерите има много мъртви пчели вътре по дъното също. Слагах срязани бутилки от безалкохолно, пълнят се с оси но ефекта е почти нулев просто гадините са много. Притеснявам се между жертвите да не е паднала и някоя от майките. Моля дайте съвети какво да правя

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    имаш наблизо до теб гнездо на оси - т.е. един кошер с десетки хиляди оси, потърси го - дано го откриеш и го унищожи!...мин.г. така ми унищожиха 3 семейства, и съвсем случайно един овчар ми го показа - един съсед си изхвърлял лозовите пръчки и листата от от двора, и натрупал с годините една голяма камара на неговата улица, и осите там си направили кошер...облякох гащиризона, взех газовата бутилка с пърлачката, и за един час ги унищожих всичките....като ги горих, и се връщаха по 10-15 и тях във въздуха ги горих също...тази година нямам такава популация, че чак да ми убие семейство

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    имаш наблизо до теб гнездо на оси - т.е. един кошер с десетки хиляди оси, потърси го - дано го откриеш и го унищожи!...мин.г. така ми унищожиха 3 семейства, и съвсем случайно един овчар ми го показа - един съсед си изхвърлял лозовите пръчки и листата от от двора, и натрупал с годините една голяма камара на неговата улица, и осите там си направили кошер...облякох гащиризона, взех газовата бутилка с пърлачката, и за един час ги унищожих всичките....като ги горих, и се връщаха по 10-15 и тях във въздуха ги горих също...тази година нямам такава популация, че чак да ми убие семейство
    Лошото е там, че тази година осите са масово явление, което ще доведе до много кошери без майки и разни болести, които ще бъдат донесени от тях.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    25.11.2010
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Русе
    гледах че си пръскат гроздето със сода бикарбонат и в общи линии се запазва. Въпросът ми е ако се напръска около кошерите и по тях от вън сутрин когато пчелите са още вътре и не са излезли дали ще повлияе на пчелите Аз също страдам от тази гад но съм в населено място и сигурно са под покривите на стоп. постройки на съседите Слагах и от едни капани за оси от пластмаса ама вътре 90% мухи шишета същата работа

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от bob6666 Виж публикацията
    гледах че си пръскат гроздето със сода бикарбонат и в общи линии се запазва. Въпросът ми е ако се напръска около кошерите и по тях от вън сутрин когато пчелите са още вътре и не са излезли дали ще повлияе на пчелите Аз също страдам от тази гад но съм в населено място и сигурно са под покривите на стоп. постройки на съседите Слагах и от едни капани за оси от пластмаса ама вътре 90% мухи шишета същата работа
    писах за консерва риба преди пробвай и да отровиш малко месо ефекта е същия

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    25.11.2010
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Русе
    Идеята е добра ама има много комшийски котки да не стане гаф

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Няма да стане с капани, както каза Илиев само намиране на гнездото му е цаката. Знаете ли какво е гнездо метър на метър, колкото 2-3 кошера. Преди години съм намерил 3 броя такива осите излизат пред дупката като торнадо. Сутрин с баща ми, единия с горелката другия с лопатата и се оправи работата иначе спасение няма. Не знам колко майки работят там но става страшилище, за това капаните имат смисъл пролетта когато се хващат тези оси които правят гнездата.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    14.11.2014
    Мнения
    16
    Същото е и при мен! Писах и в другата тема за начинаещите! За около 10-11 дни съм с 5 кошера по-малко заради осите. Сложих 2-3 шишета,но полза няма да има за сега от тях. Има 20-30 оси в тях. А около кошерите е гъмжило. Стесних отворите,но ако си наумят да започнат друг,няма спасение! Говорих с един възрастен пчелар и ми каза,че трябвало студ,за да се покрият осите. Не е било нормално да влизаме в ноември,а да няма слани и тревата да е като при настъпваща пролет!

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    Лоша работа е това, направо си е .... .Кошерите ми са в населено място и няма как да намеря гнездото на шибаните оси. Прекалено са нахални, по-тънки са от пчелите и си влизат в кошера най-нахално.Дано оцелеят, не ми се започва пак от 0. Проверих прогнозата за следващите десетина дни, очакват се температури около 12°, нападенията явно няма да спрат скоро!

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    Доколкото разбирам осите влизат в кошера да ядат от меда, пчелите ги нападат разбира се пазейки си меда и така стават убийствата. Осите дали нападат майката?

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •