Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 40 от общо 40
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    минават спокойно , само дето прашец не оставят


    По едрите не минават,лично наблюдение колега !

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    31.10.2016
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    Левски
    Здравейте колеги! Нов съм и искам съвет - от няколко седмици наблюдавам, че оси влизат през прелката (която е стеснена) . В по-хладните дни осите влизат и остават по няколко минути в кошера (обяснявам си го с факта, че пчелите се свиват на кълбо), но в по-топлите охраната на входа ги гони (и бие) . Сложил съм пластмасово шише с разтворена захар и оцет до кошерите, но без резултат. Зазимил съм семействата (от 22 септ) и не съм запознат с обстановката вътре. Днес -31 окт- бе топъл деня и пчелите облитаха добре. Възможно ли е осите да са увредили семействата и има ли нужда да правя преглед.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Пробвай с бира.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от aleksandrov Виж публикацията
    Здравейте колеги! Нов съм и искам съвет - от няколко седмици наблюдавам, че оси влизат през прелката (която е стеснена) . В по-хладните дни осите влизат и остават по няколко минути в кошера (обяснявам си го с факта, че пчелите се свиват на кълбо), но в по-топлите охраната на входа ги гони (и бие) . Сложил съм пластмасово шише с разтворена захар и оцет до кошерите, но без резултат. Зазимил съм семействата (от 22 септ) и не съм запознат с обстановката вътре. Днес -31 окт- бе топъл деня и пчелите облитаха добре. Възможно ли е осите да са увредили семействата и има ли нужда да правя преглед.
    Не мисля, че има място за безпокойство, тази година е така. Ако си зазимил силни семейства, няма от какво да се притесняваш. Осите летят и търсят храна при по-ниски температури, при които пчелите си гледат семейните задължения. Според мен няма смисъл да ги пипаш, но за собствено успокоение сутрин мини и ги почукни, и по-звука би усетил "боеспособността" на семейството, с която би се противопоставило на осите. Ако установиш нещо нередно, то тогава можеш да предприемеш мерки към разформироване и събиране с друго семейство.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от aleksandrov Виж публикацията
    Здравейте колеги! Нов съм и искам съвет - от няколко седмици наблюдавам, че оси влизат през прелката (която е стеснена) . В по-хладните дни осите влизат и остават по няколко минути в кошера (обяснявам си го с факта, че пчелите се свиват на кълбо), но в по-топлите охраната на входа ги гони (и бие) . Сложил съм пластмасово шише с разтворена захар и оцет до кошерите, но без резултат. Зазимил съм семействата (от 22 септ) и не съм запознат с обстановката вътре. Днес -31 окт- бе топъл деня и пчелите облитаха добре. Възможно ли е осите да са увредили семействата и има ли нужда да правя преглед.
    И аз имах проблем с осите,пробвах със захар вода и бира-не задоволително,само мухи,после сложих 30% мед,60% вода и 10% оцет,шишета се напълниха,реалния ефект е спорен,осите пак бяха много...

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    31.10.2016
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    Левски
    Ще пробвам, може пък да понамалеят нападенията

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2016
    Мнения
    5
    здравейте ,колеги да ви питам сега имате ли нападение,при мен има,почнах от0.сега са рояк на5р.и отводка7р.

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Осите пак започнаха да безпокоят пчелите.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Да чукна на дърво, все още не съм виждал кьорава оса!!....предупредил съм всички съседи, ако видят гнезда на оси из дворовете си, да ми казват - черпнята от мен после.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Скоро ще пусна за продажба новата си тайна съставка за оси.Като магнит е за тях 10лв/л.Ако някой ще се бори с осите сега му е времето.Колкото повече майки затриете толкова по малко ще ви е проблема септември.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •