Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 40
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Осите са активни при по-ниски температури от пчелите и при студено време могат да влезнат необезпокоявани в кошера. Иначе са страхливи и ако могат да си скраднат медец тихом мълком от пчелите, ще предпочетат този вариант. Обикновенно избягват конфронтации с пчелите в един кошер, защото те са повече и обикновенно губят битката. От цяло десетилетие вече не се притеснявам какво правят осите. Природата си знае работата, аз нямам намерение да стоя като пазач на всеки кошер и да пропъждам/убивам всеки натрапник решил да влезне в кошера. Дори на единия пчелин тази година случайно открих (понеже се чуваше) че имам гнездо на стършели на не повече от 5 метра отстояние. Естествено, навсякъде около кошерите и вътре в тях беше пълно със трупове на стършели.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Във всичките кошери ли,влизат оси?Направи само меден гъст сироп,и сипи във шишета,с отрязана горна част и обърната на вътре.Сложи ги не точно върху кошерите,а малко по далече да не предизвикаш нападение между пчелните семейства.Може някоя и друга пчела да влезне в къпаните,но не е болка за умиране.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    И аз от две седмици наблюдавам инвазия от ОСИ по моите кошери ! Вече две семейства дадоха фира Дали осите ,ще могат да минават през прашецоуловителите !!!!!!!!!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от asusat Виж публикацията
    .... Дали осите ,ще могат да минават през прашецоуловителите !!!!!!!!!
    Ами хвани няколко и опитай!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ами хвани няколко и опитай!

    Днес не можах да ида на пчелина ,но утре,ще опитам

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    Положението става все по-трагично, вчера на едно от семействата извадих още 2 рамки. Преди 10 дни беше на 8 рамки, вече е само на 5, по дъното на кошера и пред него е пълно с умрели пчели. Капани-мапани нищо не помага.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от RDV_83 Виж публикацията
    Положението става все по-трагично, вчера на едно от семействата извадих още 2 рамки. Преди 10 дни беше на 8 рамки, вече е само на 5, по дъното на кошера и пред него е пълно с умрели пчели. Капани-мапани нищо не помага.
    Според мен проблема му не е в осите! Другите семейства също ли имат такива проблеми с нападения от оси?
    Възможно е това семейство да няма майка или някаква друга причина, поради която не сформира ефективна охрана.
    Единствения вариант на този етап е да го затвориш напълно ( стига да му осигуриш вентилация) и да го отваряш веднъж седмично колкото да се облетят пчелите.
    Ако оцелее до догодина, аз бих му сменил майката преди следващата есен.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    <p>
    Да и второто ми сем. има проблем с осите но то за сега се държи, може би защото е на мрежесто дъно и пчелите му сякаш са по активни от другия кошер. А на първия (по-пострадалия) кошер вчера напълно му затворих входовете със ситна метална мрежа, за да може да се проветрява и извадих още 2 пити.Много много не съм го ровил за да търся майка, но имайки предвид жертвите то е напълно възможно да е останало без майка. Възможно ли обединение по това време на годината?</p>

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    макар и начинаещ - да, възможно е, сега пчелите приемат майките много добре даже....стесни входовете, колкото да преминава една пчела само, аз мин.г. вечер ги затварях плътно, и сутрин ги отварях след 10ч като напече, че иначе рано сутрин осите ги попиляваха

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен един кошер е подивял няколко дена, на входа стоят много пчели и само да мине оса 20тина пчели се спускат и я нападат. Няма следи да е имало нападение не знам на какво се дължи тази агресия, само дано не са останали без майка.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •