Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 152

Тема: АКАЦИЯ

  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Малко се отклонявам от темата. Споделете как поставяте вторите магазини по време на цъфтежа на акацията-празен над пълен или празен под пълен?

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Васко,в книгите пише,че празния се слага отдоло,но това се прави само на недоразвитите семейства.Ако семейството е силно няма проблем обема да се увеличи с два магазина наведнъж.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Пчелите градят пити и работят отгоре надолу.Винаги празното е от долу.Другото би било "пчеларска" работа.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #54
    Потребител
    Регистриран
    29.04.2011
    Мнения
    64
    Колеги днес видях ,че има вече цъфнала акация.Рапицата е в разгара си сега и акация, голяма бъркотия ще е.В магазина днес видях 3-4 пити вече пълни с незап.мед.Плодниковите пити и те са натъпкани.Какво да ги правя,да ги изцентрофугирам или на отвотките

  5. #55
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Прекалено рано цъфна акацията тази година!
    Почти едновременно с рапицата.
    Прегледах си записките от 2010 и 2011 година, за началото на цъфтежа.
    2010 акацията е започнала около 10 май.
    2011 чак на 25 май и затова миналата година имах рекорден добив :D .
    В събота 28 април в района на пчелина имаше индикация за начало на цъфтежа и сложих магазините на няколко семейства.Вчера, 03 май беше избухнала- яко мирише.
    Две от семействата бяха напълнили по един магазин и сложих втори.Другите две обаче явно не са още готови и нямаше нанесен.
    Останалите, на които не бях поставил магазините на 28, бяха напълнили по две рамки с мед в плодника и са започнали да блокират майката.Тогава прецених, че още им е рано за магазини а и не очаквах толкова бързо да цъфне.Вече и те имат магазини, но ми се струва, че не са напълно готови.
    Никога до тази година, не съм подхранвал толкова интензивно пролетта, но явно част от семействата си бяха слаби и това помогна основно на добрите.
    Което още веднъж потвърждава тезата за поддръжката на силни семейства.В крайна сметка, точно тук е майсторлъка!

  6. #56
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    А принципно центруфугирате ли плодниковите пити? И ако "да", то кога се прави това?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  7. #57
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Само ако са запечатани на по-вече от 60% за да се освободи място на майката да снася през лятото за да се поддържа силата на семейството и есента при стесняване само ако не се прибират в склада за запасни за другата година.
    След центрофугиране ги слагам между пилото и майката осеменява много бързо като ги почистят.

  8. #58
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    При мен един ден след началото на цъфтежа на акацията започнаха дъждовете и студовете и това продължи до края на цъфтежа. От 5 кошера извадих 8 буркана мед, а от останалите се отказах да вадя мед. Изкючително лоша година!

  9. #59
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    И при мен е същата картина от 40 магазина една тенекия и то не съвсем пълна.

  10. #60
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    При мен тази година е по слабо- по 15 кг. средно от семейство.Това обаче си е нормално за акацията, рядко се съчетават всички благоприятни фактора в една година- силни семейства, топло време и влажност.
    Миналата година обаче беше рекордна за акацията, такова чудо надали ще се повтори-събраха средно по 23 кг. на семейство.
    Всъщност, по-ранния цъфтеж тази година, в крайна сметка се оказа предимство.Макар да не бяха на 100% готови, все пак времето бе идеално.Ако беше цъфнала в периода, в който е обичайно, добива щеше да се провали, защото тогава заваляха дъждовете при нас.

 

 
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •