Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 152

Тема: АКАЦИЯ

  1. #41
    от 2 Д.Б. 12 рамкови общо 50 кг щях да имам по добър резултат ако имах повече опит за де не ги допускам до рой, и по още един мгазаин за всяко семеиство. защото последните 2-3 дена ги испуснах поради простата причина че бяха задръстили плодниците и магазините и нямаха къде да складират.за следващия сезон ще се подготвя с повечко инвентар.

    п.п. тези 50 кг са само от магазините, плодниците не съм ги пипал.ще си ги оставя в кошерите за де не топя само пръсти аз в меда а и пчелиците да облажат

  2. #42
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    от 2 Д.Б. 12 рамкови общо 50 кг щях да имам по добър резултат ако имах повече опит за де не ги допускам до рой, и по още един мгазаин за всяко семеиство. защото последните 2-3 дена ги испуснах поради простата причина че бяха задръстили плодниците и магазините и нямаха къде да складират.за следващия сезон ще се подготвя с повечко инвентар.

    п.п. тези 50 кг са само от магазините, плодниците не съм ги пипал.ще си ги оставя в кошерите за де не топя само пръсти аз в меда а и пчелиците да облажат
    С по колко магазина ти бяха тези два кошера?

  3. #43
    по 2 и бяха пълни до горе. нямаше празна килиика по която и да е пита.
    според моята логика те за това и роиха, стана им тясно.

  4. #44
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    по 2 и бяха пълни до горе. нямаше празна килиика по която и да е пита.
    според моята логика те за това и роиха, стана им тясно.
    Колега,
    Логиката ти е вярна, но за догодина ще знаеш, че ще ти трябва поне още един магазин на кошер. Човек се учи докато е жив. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Е, такава благодатна година, дано и следващата да е такава. Дай Боже.
    Но пашата продължава, сега идва ливадната паша, а по Берковица я има доста. Така че, сега както са с 2 магазина, горния понахвърлят ли го с нектар, долния със сигурност ще е пълен и ще е за центрофугиране, следва да им завъртиш местата и долния да го изцентрофугираш и да го сложиш най-отгоре.
    Ако това го беше направил за акацията, можеше и по 3 магазина да вземеш мед.
    Нищо, пак е добре като за първи сезон. И да знаеш, пчелите никога не слагат днешния нектар върху вчерашния, разпределят го по празните килийки и след като му изпарят излишната влага, го събират от средните пити към крайните. Така, че щом видиш, че крайните пити са нахвърляни с нектар, значи веднага трябва да сложиш следващия магазин. Иначе губиш стокова продукция и се задръства плодника и знаеш нататък. Успех.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Гилъне затуй ти виках да хвърляш отгоре квото имаш, не да се занимаваш с отводки и стари майки - млади майки. Ако няма какво да слагаш вадиш пити и слагаш основи ама минимум 1/5 празно място трябва да има винаги . Нищо де вече знаеш.

  7. #47
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Така че, сега както са с 2 магазина, горния понахвърлят ли го с нектар, долния със сигурност ще е пълен и ще е за центрофугиране, следва да им завъртиш местата и долния да го изцентрофугираш и да го сложиш най-отгоре.
    Това е нормална практика за много пчелари. Но при такава бурна и благодатна акациева паша, като тази година е не ефективна. Особеното на акациевата паша е именно в огромните количества нектар, които семейството може да събере за ден. Това значи наистина много свододни килийки. Все пак не може този нектар за ден-два да се превърне в зрял мед.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607




    Това снимах днес на едно младо акациево дърво намиращо се зад кошерите. Май ще трябва да върна и вторите магазини. :D
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Нищо чудно.Това са измръзнали или недоразвити пъпки,които сега се развиват.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    26
    Момчета излишно се престаравате.
    Този "бурен" акацията не заслужава такова старание.
    Това не е овошка, а дивак в прекия смисъл на думата.
    Местил съм саморасляци през цялата година.
    Просто когато са малки(10 - 100 см) ги вадя с правата лопата заедно с почвата около корените(с чим) и ги премествам на желаното място в предварително изкопана дупка, притъпквам и поливам обилно, след 3-4 дни пак поливам и това е.
    По същата "технология" съм местил и по високи, но трябва здрав кръст wink; да се мъкне големия чим.
    А може и без чим, само че трябва повече поливане.
    И малко от ноу хауто на горското.
    Когато пролетта преместиш фиданката след седмица две я отрязваш с лозарската ножицана на около 2-3 см от почвата.
    При наличие на влага наваксва изгубената клечка още през лятото, че и отгоре и дава право стъбло.

 

 
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •