Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 152

Тема: АКАЦИЯ

  1. #21
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Явно тази година ще има акация.Една от причините е хладната пролет и забавянето на цъфтежа.Преди десетина години в моя район цъфтеше от 15 май.Последните години се измести с една седмица напред.А знаем колко неустойчиво е времето в началото на месеца.
    Тази година при мен започна към 20.Резултата- вчера слагах трети магазин, а на един- четвърти :D .
    Да видим какво ще излезе като завъртя центрофугата!

  2. #22
    при мене времето е добро,акацията цъфти обилно,но чак по 3-4 магазина не са напълнили....силните засега по 1.5 магазин,средните по половин ,а слабите задръстват плодника и в магазина нищо....плюс това става дума за нектар а не за мед....като го преработят ще намалее с поне 30-40 %....

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Баго 3 магазина от акация никога не съм хващал - а 4-и даже не ги и сънувам. :D

    Бравос на колегите!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #24
    Е не се впечатлявайте толкова. Както Даниел отбеляза, става дума за нектар, а меда от него ще е около половината.

  5. #25
    Ангеле,пишеш така защото явно не познаваш районите около Дунава....Има огромна разлика между видинското Крайдунавие и да речем пловдивско или карловско....покрай Дунава два магазина акациев мед са напълно възможни ,а вероятно силните семейства ще съберат и повече...моят пчелин обаче е в Западна Стара планина и макар да имам много акация/стотици декари/ нормално вадя от силно семейство по един добър магазин акациев мед...... при мене има и друг проблем - паралелно с акацията цъфти масово още един силен медонос - мекиша/Acer tataricum/...десетина килийки мекишов нектар в питата и акациевия мед добива цвят на липов....така че никога не се "играя" да сортирам отделно акацията...центрофугирам когато запечатат....стремя се да дам достатъчно надставки/магазини и корпуси/ според силата на семейството и силата на пашата...

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    Ангеле,пишеш така защото явно не познаваш районите около Дунава....Има огромна разлика между видинското Крайдунавие и да речем пловдивско или карловско....покрай Дунава два магазина акациев мед са напълно възможни ,а вероятно силните семейства ще съберат и повече...моят пчелин обаче е в Западна Стара планина и макар да имам много акация/стотици декари/ нормално вадя от силно семейство по един добър магазин акациев мед...... при мене има и друг проблем - паралелно с акацията цъфти масово още един силен медонос - мекиша/Acer tataricum/...десетина килийки мекишов нектар в питата и акациевия мед добива цвят на липов....така че никога не се "играя" да сортирам отделно акацията...центрофугирам когато запечатат....стремя се да дам достатъчно надставки/магазини и корпуси/ според силата на семейството и силата на пашата...
    Вярно е, че в различните райони на България пашата се различава. Моите кошери са в Родопите и действително много рядко хващам акация (чиста веднъж на 5-6 години) по това време при мен пък по това време цъфти здравец и както казваш 10-20 кутийки в питата от него и меда става червен. Успех на колегите.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Разбира се резултата ще е ясен след ваденето :D .
    Ето вчера бях тръгнал да вадя, но се отказах, вижда ми се недозрял.Все пак тези на които сложих магазини в четвъртък, вчера вече бяха ги понапълнили, да все още е нектар, но носят.Три от семействата обаче май са смъкнали по половин магазин в плодника, защото ги заварих с 5 празни рамки от едната страна и 5 пълни до пръсване от другата.Долу майката блокирана и се наложи да въртя по някоя рамка.
    Като извадя меда, ще се похваля :D или оплача .

  8. #28
    при мен същата работа...плодниците на ДБ са задръстени от акациев мед ....същото е и в магазините.......но е още недоузрял за вадене

  9. #29
    ANIBAL
    Guest
    А,бе да ви питам!

    Кое за вас е зрял мед?Че нещо много се замислям за меда, който имате.Кажете и на мен да зная. :D

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    08.04.2011
    Мнения
    2
    Първо е зелен и като почне да узрява почервенява...

 

 
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •