Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 67
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Да се променят принципите на финансиране в НПП/Националната програма за пчеларство/,от субсидиране закупуването на пчелен инвентар, пчелни майки и пчелни семейства към подпомагане на краен качествен продукт. До сегашния резултат от финансирането по програмата е нула ефективност, не нараства броя на пчелните семейства които са регистрирани в БАБХ,статистиката показва че и добития пчелен мед не се увеличава. Решението е само в създавенето на една свръхмодерна лаборатория за анализ и два склада за преработка и съхранение на пчелен мед от Фонд Земеделие, като управляващ орган на отпуснатите пари по НПП. С отпуснатите пари по НПП всяка година фонд Земеделие можеше да закупува земя,да построй складовете и лаборатория и да плаща заплати на 50 служители, които да обслужват новата сруктура, а то е необходима еднократна инвестиция в сгради и съоръжения. Парите които остават свободни от бюджета на НПП след изграждането на еднократните инвестиции ще служат за оборотен капитал за изплащане на стойността на пчелния мед,разходи за заплати на слижители и лабораторни изследвания. Цената за изкупуване на пчелния мед ще се определя април месец от Министъра на земеделието и храните, предложена от комисия, която ще даде средна изкупна цена в ЕС и ще предложи на министъра цена за изкупуване съобразена с международните котировки,така че хем да бъде защитна за производителите, хем да може пчелния мед да се реализира безпроблемно на международния пазар. Количествата пчелен мед могат да бъдат с изискване минимум 500 кг или 1000 кг., плащането задължително по банков път. Ако пчеларя не иска плащане в момента поради ниска цена или други причини, може да поиска издаването на складова разписка, така се създава финансов инструмент. С този финансов инструмент за когото гарантира Фонд Земеделие, както за качеството на меда , така и за промяната на собствеността на складовата разписка, може да се кандидатства за кредит или да се продаде на потенциален купувач след договорка за цена. Промяната на собствеността да става единствено чрез Фонд Земеделие,в смисъл купувача превежда парите на Фонд Земеделие по банков път от там се превеждат на собственика на складовата разписка, след като има догор за покупко-продажба между страните. Така всеки които иска да направи голяма пратка пчелен мед може да я сформира като закупи пчелен мед от Фонд Земеделие и ако са изчерпани наличните изкупени количества , може да изкупи складови разписки след договорка със собствениците за цената. Не се съмнявам в бързата реализация на закупените количества след като е извършен анализ, хомогенизация.Цената и обема , които може да се сформира ще привлече купувачите на партиди от 20 тона и повече. С тази новоизградена структура не се пречи на свободнияпазар, всяка от съществуващите фирми за търговия и преработка ще продължи да си функционира в условията на свободна конкуренция с другите участници на пазара. Фирмите ще има възможността да си закупят големи партиди с гарантирано качество пред алтернативата да извършват кампания за изкупуване от дребни партиди и плащането на високи цени за анализ.Тази нова структура не противоречи ина Европейските директиви, няма държавна помощ на никой от участниците от производството до пазара, тъй като всичко е на пазарни цени и ясни правила.Фонда ще се превърне на борса за пчелен мед, като ще наложи минимална печалба от 2 до 5 % , каквато е комисионната на много други стокови борси и аукциони.Ефекта ще е поразителен в положителна посока за всички заинтересовани страни- производители, преработватели, търговци и държавата. Няма по-добра субсидия за производителя на качествена продукция от сигурна цена и плащане, при ясни правила и изградени структури на пазара.Производителя има избор да продаде на пчелната борса, на пазара на дребно или на търговец. Преработвателите и търговците ще имат избор да купят на свободния пазар или от пчелната борса.За държавата това ще е по-лесно да администрира НПП, като разходите за контрол и проверки на процеса се променят от командировки по пчелините на служителите си , до лабораторен анализ.Ще се намали до минимум възможността за корупция в администрация и злоупотребите от страна на пчеларите. С плащането задължително по банков път, ще се увеличи прихода от данъци за държавата и излизането на светло на много участници в процеса на производство и търговия на пчелен мед от сивия сектор, а други ще отпаднат. Единия склад може да бъде, близо да магистрала Тракия около Пловдив, да обслужва Южна България.Другия склад със супермодерната лаборатория около Търново, близо до трасето на бъдещата магистрала Хемус,да обслужва Северна България. Лабораторията е добре да бъде на север в предвид по-големите площи от обработваеми земи и от там по-големите количества пчелен мед добити в Северна България. Освен анализа на пчелен мед в лабораторията ще се извършват и изследвания и анализи за здравословния статус на пчелните семейства, което ще подпомогне сектора в борбата с болестите и нови вируси които се появяват.
    Тази промяна в НПП не е пречка да се търси подпомагане по Деминимис или разширяване на обхвата по съществуващите мерки от ПРСР за сектор Пчеларство, както и за субсидиране на пчелно семейство. Поради факта, че одобреното финансиране за този период на НПП спокоино ще стигне за промените които предлагам, без да е нужно искане за допълнително финансиране.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Хихихи ти имаш ли си престава колко изобритателни са държавните служители,за да получат рушвет.Само при закупуването на първоначалните инвистиций някой ще стане милионер.Затова ли 25 години се борим да има частен сектор.Всичко това трябва да се направи не от държавата,а от ПЧЕЛАРСКИТЕ ДРУЖЕСТВА които трябва да се обеденят в едно национално дружество,което да кандидатства по европейските програми и да създаде борса за пчелен мед.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Хихихи ти имаш ли си престава колко изобритателни са държавните служители,за да получат рушвет.Само при закупуването на първоначалните инвистиций някой ще стане милионер.Затова ли 25 години се борим да има частен сектор.Всичко това трябва да се направи не от държавата,а от ПЧЕЛАРСКИТЕ ДРУЖЕСТВА които трябва да се обеденят в едно национално дружество,което да кандидатства по европейските програми и да създаде борса за пчелен мед.
    За това си има прокуратура и някой които да я уведоми. Ако си траеш винаги ще се получи това което описваш. Това което предлагам не е срещу принципите на частна собственост. Държавата е за това да създаде условия и правила за да върви един сектор напред. Ако се чака да се обединят пчеларите , то никога няма да се получи.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    За това си има прокуратура и някой които да я уведоми. Ако си траеш винаги ще се получи това което описваш. Това което предлагам не е срещу принципите на частна собственост. Държавата е за това да създаде условия и правила за да върви един сектор напред. Ако се чака да се обединят пчеларите , то никога няма да се получи.
    Затова пиша на все по горни инстанций на прокуратурата за кражбата на пчелина ми.Никой не ти обръща внимание.За сравнение ти давам майко производителите,всички пчелари ги псуват,но държавата ги подържа.Колко години вече имат монопол?Друг пример е как така в България има един от най-добрите скорости на интернет.Това е така,защото първите 10 години никой не им се бъркаше в бизнеса.

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Понеже видях, че има още време да се обсъжда новия програмен период, а днес имах възмоността да ядосъм тия от РА искам да дам няколко предложения или по скоро корекции.
    1.Имам регистрирани примерно 100 кошера, но искам да кандидатствам за лекарства само за 50 понеже искам да третирам останалите 50 кошера с друго лекарство, което не е в списъка спуснат от ДФЗ. Мога ли в случая да кандидатствам само за лекарства за 50 кошера?
    2.Искам да кандидатствам за лекарства за 50 кошера само за пролетно третиране, но примерно искам да третирам 25 кошера с едно лекарство, а другите 25 кошера с друго лекарсто, за да сръвня действието на различните лекарства. В случая всеки кошер ще е третиран само по 1 път, но с различни лекарства. Защото днес ми обясниха, че всичките кошери задалжително трябва да са третирани само с едно и също лекарство, а аз исках да заложа на различни лекарства.
    3. Искам да кандидатствам за физико-химичен анализ на пчелния мед, но съм намерил акредитирана лаборатория, която ще ми направи анализа на по ниски цени от лимитните цени на ДФЗ. Мога ли да напиша тези по ниските цени? Като заявя тези по ниски цени ще останат повече пари за другите кандидати защото според мен ако заявя цени, според пуснатите от ДФЗ, а после направя анализа на по ниски цени излиза, че съм ощетил фонда и някаде е останала разликата неизползвана.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от volen777 Виж публикацията
    Понеже видях, че има още време да се обсъжда новия програмен период, а днес имах възмоността да ядосам тия от РА искам да дам няколко предложения или по скоро корекции.
    1.Имам регистрирани примерно 100 кошера, но искам да кандидатсвам за лекарства само за 50 понеже искам да третирам останалите 50 кошера с друго лекарство, което не е в списъка спуснат от ДФЗ. Мога ли в случая да кандидатсвам само за лекарства за 50 кошера?
    2.Искам да кандидатсвам за лекарства за 50 кошера само за пролетно третиране, но примерно искам да третирам 25 кошера с едно лекарство, а другите 25 кошера с друго лекарсто, за да сръвня действието на различните лекарства. В случая всеки кошер ще е третиран само по 1 път, но с различни лекарства. Защото днес ми обясниха, че всичките кошери задалжително трябва да са третирани само с едно и също лекарство, а аз исках да заложана различни лекарства.
    3. Искам да кандидатсвам за физико-химичен анализ на пчелния мед, но съм намерил акредитирана лаборатория, която ще ми направи анализа на по ниски цени от лимитните цена на ДФЗ. Мога ли да напиша тези по ниските цени? Като заявя тези по ниски цени ще останат повече пари за другите кандидати защото според мен ако заявя цени, според пуснатите от ДФЗ, а после направя анализа на по ниски цени излиза, че съм ощетил фонда и някаде е останала разликата неизползвана.
    е защо да има проблем по точка 1 и точка 2 по точка 3 пак можеш но тия цени които са ти дали са пределни но ако има разминаване се прави анекс с твоята цена .Но пък по точка 1 и 2 невиждам какъв е проблема да кандидатстваш за цялата бройка после пак може да направиш анекс с тая бройка която ти е заверил ветеринаря.ще ти дам пример с мен заявени 86 броя но зимата ми умрели 30 третирам 56 само но съм купил за 86 направих нов анекс че само 56 ще третирам

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Ами днес поставих тия въпроси в РА и отговора на всичките беше, че категорично неможе, никой не ми спомена нищо за анекси. Същите въпроси пратих в писмо до ДФЗ, ще видим дали ще ми отговорят. За втори път споря с РА и все 'аз' съм виновен.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В условията на програмата изрично е записано, че всички кошери се третират с един и същ препарат за едно третиране. Това си е условие което е поставено и с него или се съгласяваш или не. Въпрос на трактовка е какво означава "всички" и според мен означава всички за които е кандидатствано тоест може да имаш 1500 семейства и да си кандидатствал за 200 което те задължава да третираш въпросните 200 бр. с един и същ препарат за всяко третиране.
    Абсолютно категорично, МОЖЕШ да пишеш цени под пределните по всички мерки.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от volen777 Виж публикацията
    Ами днес поставих тия въпроси в РА и отговора на всичките беше, че категорично неможе, никой не ми спомена нищо за анекси. Същите въпроси пратих в писмо до ДФЗ, ще видим дали ще ми отговорят. За втори път споря с РА и все 'аз' съм виновен.
    Извинете невежеството ми, но какво е "РА"? Ако е Разплащателна агенция... единствения ми съвет е преди да пишете и преди да ходите да се "карате" с ДФЗ - ЧЕТЕТЕ!

    Да не говорим, че въпросите са за тригодишната програма, а са написани в темата за ПРСР...
    Пчеларството изисква точно и коректно поведение, не само когато си зад отворения кошер... според мен.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #40
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Много се извинявам исках поста ми да е в темата за Пчеларска програма за периода 2017-2019 г грешката е моя. Ако може модераторите да изместят поста ми там пък ще черпим.

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •