Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 11 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 106
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    По-добрият вариант е с това http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3784
    3-ри малки семеиства на по 3-4 стандартни рамки.
    Съо е вариянт да си го направя или купя.
    Но дали ще презимуват нормално такива малки семеиства?

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Както е казал един от петимата велики евреи в един български виц - всичко е относително.
    В една зима може и да оцелеят, в друга - да са по дъното.
    Гаранции, когато си зависим от природата, няма. И когато работиш с живи организми - също.

  3. #23
    Имам 5 четири рамкови нуклеуси ДБ,които иззимуваха успешно тази година,но и доста силни 12 рамкови,които... си заминаха.Така ,че... Ирис е права.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Спор няма прави сте.
    Но, понеже си нямам ни наи малка престава за тези омалени кошерчета наречени нуклеоси. За мен маикопроизводството е задача с много неизвестни и нямам намерение да се захващам с него.

    И понеже чета и слушам за помощни сандъчета и резервни маики, също бих желал да си направя на пчелина.
    Но не ми е ясно колко голям е наи малкият такъв в които може да презимува при Х обстоятелства едно толкова малко семеиство.

    И евентуално напролет ако ми потрябва да имам маика която веднага може да си влезе в ролята на такава и да започне да снася.

    Явно идеята ми за атрактивни малки нуклеосчета като помощни няма да е прачктична, а ще е 12р. ДБ разделен на 3 по малки.

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    Аз имам 10 броя, 6 рамкови ЛР съндъчета но тази година си взех ето тези оплодни съндъчета. За мое съжаление още не съм ги ползвал но като цъфне слънчогледа смятам да ги пробвам :D

    Това е по-малкото - пластмасово с 3 рамчици, вътрешна хранилка, скрит изход (отдолу) срещу пчелояди и др. такива твари, и подвижно дъно за въздух и с възможност да се ограничава майката да не излиза за оплождане

    А това е по-голямото - стриопор - и то е с 3 рамчици, вътрешна хранилка, подвижно дъно с решетки за въздух
    Много добре изглеждат!Ако не е тайна би ли казал от къде си ги взел и цена ?Бих пробал с няколко,аз имам мой си ,които аз съм си ги правил по-идея на Иван Николов.Не,че са лоши моите ,но не е лошо да пробам нещо ново.Благодаря!

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Тази година така и не остана време да си направя рошфусови корпуси които бях планувал да пробвам и в употреба пак влязоха оплодните сандъчета от миналата година.
    Миналата година (за първи път) ги зареждах еднократно, но тази година реших да има втори цикъл и ми изскочи въпрос в главата.
    С по три рамки са с големина 1/4 от ДБ плодникова пита, заредени с разновъзрастни пчели от кошера отглеждач и по един маточник. Майките се излюпиха и оплодиха тези дни.
    Та като отнема майките за повтаряне на упражнението кои е по-добрия вариант, да предам маточник или еднодневна майка, кое би имало по-голям прием?
    Въпросът ми се появи, защото при второто предаване майката или маточника ще са от друго семейство а оплодните сандъчета вече ще си имат разновъзрастно пило и т.н. и се двоумя кое, как и кога да процедирам за да си планирам нещата.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    На въпроса на nikberk

    По обясними причини не са купувани от тук. В България почти (за да не кажа изобщо) не се продава такъв специализиран инвентар а и тези които биха си купили са единици.
    На мен ми излезнаха - 50,00 лв, но не съм давал пари за транспорт. Донесе ми ги мой познат които е шофьор на ТИР.
    Малко скъпо ми се видя но никой не ти прави отстъпка за по една бройка а и в случая парите не са ми определящ фактор понеже искам да си "начеша крастата" :D да не говорим че покрай тия оплодни съндъчета ми е влезнала и една друга муха в главата за изкуствено оплождане и май следващата ми покупка ще е ей тая джаджа
    ето как става изкуственото оплождане:
    http://www.youtube.com/watch?v=hjZvC...eature=related
    интересно ми е в България дали някой го практикува?

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от markov_75
    Доколкото разбрах,първо трябва да имам малки изградени пити и тогава да работя с оплодните съндъчета.При това положение не е ли по-добре да отделя от едно силно семейство две рамки с пчелите и маточник и да свормирам отводка.Целта ми е да увелича броя на кошерите и незнам кой начин е по-добър.
    Майките оплодени в оплодни съндъчета се оплождат значително по късно от майките в отводките.Виждам и разлика в работата им.Спорна тема!Според мен,вместо да си губиш времето с тия рамчици и тия сандъчета,вземи си йентеровата пита и си произвеждай зрели маточници.Аз от това съм най доволен.Успех
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2012
    Мнения
    4
    Здравейте колеги. Искам да ви кажа и моето мнение за оплодите сандъчета .Най добре се работи с четири секции по три магазини рамки . Пчелите са достатъчно да топлят или охлаждат майките . Може да го оставите зимата с две отделения.Така ще имате две резервни майки и можете да го заредите рано на пролет за нови.
    А сега един въпрос към borislav aleksandrov. Как да се сдобия с такъв апарат за оплождане?

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2012
    Мнения
    4
    Ще го търса в китайските сайтове. Можеш ли да ми кажеш точното му наименование?

 

 
Страница 3 от 11 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •