Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 106
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Намерих идейно оплодно съндъче в нета:


    Ето и чертежи, жалко че размерите не пасват на нашите стандарти: http://www.tc.umn.edu/~reute001/Plan...0Nuc%204x4.pdf

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А защо вместо да се мъчиш да правиш каквито и да е упражнения не си направиш нуклеуси. Работиш със стандартна рамка и с повече пчела. Можеш и да зазимиш резервни майки.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това ползвам за оплождане на майки и зазимяване на резервни майки.Побира 6 ДБ рамки в едното отделение.След направат му отворих входове и от четирите му страни, така имам възможност да избирам.









    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    ето още един вариант
    http://www.youtube.com/watch?v=Q5gx7J9p5tk

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    А защо вместо да се мъчиш да правиш каквито и да е упражнения не си направиш нуклеуси. Работиш със стандартна рамка и с повече пчела. Можеш и да зазимиш резервни майки.
    Иска ми се да имаше бутон Like thumbup;
    Малко фазер, малко шперплат и малко дървени летвички.
    От нуклеус, като не му махнеш майката става на отводка (в този случай ти препоръчвам да са 6 рамков).
    Гледай системата на Американците, не ги гледай в Европа какви мизерии правят някои - при тях малкия нуклеус е още малко и за еднократно ползване (заради късия период в които е зареден с пчели).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Просто ми хареса като идея, запознат съм с недостатъците на тез миниатурни съндъчета.

    Инак някой правил ли е двоен нуклеус примерно 6+6 рамков?

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Просто ми хареса като идея, запознат съм с недостатъците на тез миниатурни съндъчета.

    Инак някой правил ли е двоен нуклеус примерно 6+6 рамков?
    Да погледни предната страница.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49

    оплодни сандъчета

    Това са моите оплодни сандъчета 6-рамкови са ,а по средата има канал в който поставям фазер и се получават две отделения с по три рамки.Размерите са като на стандартен дадан-блатов плодник.Имат входове от двете страни,а при нужда фазера може да бъде изваден и да се използва за едно семейство.Идеята ми бе да зазимя в тях резервни майки,но успях да заселя само едно от тях.На снимката се вижда се вижда че съм го санирал със стериопор ,тъй като е многа слаба отводка и стената на кошера е 25мм


  9. #19
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Може да прозвучи смешен въпросът ми, но:
    Може ли да се зазими семеиство с маика (като резервна маика) в толкова малко нуклеосче?



    Идеята ми е дали да си направя такива или да си взема един 12р. ДБ които да бъде разделен на 2.

    Със 12р. БД ще имам половин семеиство, което си е хубава отводка, докато с малките нуклеоси, по скоро имам само 1 маика, но въпреки това ме интересува би ли могло семеиството да презимува и да си се доразвие следващата пролет?

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Много трудно иззимуват такива нуклеусчета. Човека, който ми помагаше като започвах да се занимавам с пчеларство беше пробвал да зазими майки в такива нуклеусчета. Въпреки, че ги беше сложил в голям корпус над основно семейство и отгоре изолирал, пак само 40% бяха оцелели, което според мен е прекалено малко. По-добрият вариант е с това http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3784

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •