Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43

Тема: Медовина?

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2014
    Мнения
    7

    Медовина?

    Колеги даъте да говорим за благото.Споделете рецепти и мнения.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от memomuevlu Виж публикацията
    Колеги даъте да говорим за благото.Споделете рецепти и мнения.
    След като трябва да говорим за "благото". Макар, че като цяло "благото" включва много неща, но след като е дадено само МЕДОВИНА, ще говорим само за медовина. И така - да започваме.
    За да се направи медовина е необходимо да има мед, вода, мая и подправки. Маята може да бъде бирена или хлебна, но бирената е за предпочитане. Подправките трябва да бъдат горчиви или кисели за да се получи добра ферментация. Към немските рецепти се използва предимно хмел и градински чай, а при френските карамфил, джинджифил, канела и винаги лимон към тях.
    Ето и втората част:
    Към четири части вода се прибавя една част мед и се вари до кипване, обира се пяната и се оттегля от огъня. Поставят се подправките. Оставя се да изстине до около 40 градуса и се поставя маята. Маята за това количество е около една кафена лъжичка. Поставя се в съд за да ферментира. Когато спре ферментацията и се избистри е готова, но отлежаването я прави по качествена. Наздраве.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Аз тази година пробвах да направя медовина, по-рецептата която се въртеше във фейсбук страницата Пчелин:
    7 килограма мед
    около 10-11 литра вода
    половин пакетче мая за хляб
    плодове според сезона ( аз сложих в едната доза малини, къпини и боровинки, в другата къпини, арония и смокони)
    Мисля, че това беше рецептата всичко това се слага в галони от минерална вода.
    При мен и двете дози превряха и едната се избистри на 100% каня се тези дни да вида какво се е получило.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35


    Забравих да споделя, че сложих и един портокал.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Браво колега,водния звънец бълбука здраво.Можеш да си купиш за по-удобно такива : http://www.smithrestaurantsupply.com...mg/CRO5000.jpg
    Така няма да ти трябват маркучи и буркани.Между другото,колкото е по-голямо съпротивлението за въздуха(по надълбоко в буркана) толкова е по-газирана напитката(трябва и тапата да е добре уплътнена).Ефекта на газировката се губи след разпечатване,но поне първите два три литра ще те изкефят с мехурчетата.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    ...Към четири части вода се прибавя една част мед и се вари до кипване...
    Така няма ли опасност да се образува ХМФ, не че Ц.И.Р.О.З.А.-та е по благосклонна, но........

    ПП
    Не виждам в рецептата добавка на витамин "C", как така, вече и в цигарите се добавя витамин "C.

    ППП
    Sori, не доскивах лимона.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз също съм си мислил за ХМФ-то и освен това се прецаква всичко полезно в меда.На мен по ми аресва там дет не са вари.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Медът може и да не се преварява.....

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Така няма ли опасност да се образува ХМФ, не че Ц.И.Р.О.З.А.-та е по благосклонна, но........

    ПП
    Не виждам в рецептата добавка на витамин "C", как така, вече и в цигарите се добавя витамин "C.

    ППП
    Sori, не доскивах лимона.
    То е в такова малко количество, че изобщо няма да се отрази пагубно на нашия така третиран с какво ли не организъм.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Вече няколко години си правя медовина...
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Изображение1719.jpg‎  

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •