Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 43

Тема: Медовина?

  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Като стане напиши за да разберем резултатът.Дайи рецептата за да пробвамеи ние.

    Поздрави:Цветан Димитров

    п.п.Внимаваи , в начабото не прекалявай докъто му свикнеш!

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    За медовината имам въпрос - колко трябва да показва захаромера на заложения за ферментация меден сироп? Няма как да определя колко мед съм сложил, сиропа е от претопяване на пити с кристализирал мед.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    чаках известно време да ти отговорят по-компетентните хора от мен но ...
    в пост № 13 от темата си го описват много реално - при 22 градуса захарност се получават 11-13 градуса и така реално можеш сам да си решиш по-силна ли да бъде или по-слабичка. Само трябва да имаш в предвид че по-силната изисква повече време за ферментация. Аз от доста време се отказах да правя медовина - не ми е по вкуса, но пък горе долу при същата рецепта след като го прекараш през казанчето (някой път се и преваря че тръгва слабичко) става такава хубава мека ракийка че ум да ти зайде.

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Мойта я докарах до 18-20 захарност, сега като алкохол ми показва около 11, трябваха и около 3 месеца при температура 15-20 градуса. Понеже бях сложил в пластмасови шишета, установих че в 5-6 литровите по-зле върви ферментацията в сравнение с 10 - 11 литровите.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз, като несведущ, сложих вода до 24% по плаващ захаромер. От 20.06. досега вече има шапка от ферментиращ материал в бидоните. Нищо общо с плодовата ферментация - медената бавно тръгва и бавно върви засега, въпреки че сложих дрожди за бяло вино. Медовина не знам дали ще стане, но през казана със сигурност ще мине по някое време.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    За да тръгне по-бързо ферментацията и да върви по бързо,меда трябва да се "свари",за да умрат ензимите.Пяната(умрелите ензими),при варенето се изгребва постоянно.
    На мен,до 14-15* медовина ми идва,като изветряла бира.Но над 16* до около 20*-това вече е др "бира".На 10л вода слагам 3,3-3,5кг мед и други джунджурии..

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    При мене медът е от парната топилка, когато в нея сложа пити със стар мед. Събира се течен под восъка в кофата. Един вид, минал е за момент през 100 градуса, съдържа и кондензна вода. Понеже няма как да го съхранявам, отива в бидона за ферментация и го разреждам с вода по захаромер. Така че нямам представа колко мед съм сложил спрямо водата. За пръв път ми е само мед да ферментирам /няма кайсии/, по-нататък ще пиша за резултата. Мога да го сваря, преди да го налея в бидона за ферментация, но си е работа. Нека си ферментира бавно, за никъде не бързам. Може би дрожди за трудна ферментация ще помогнат.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Няма значение какви са дрождите, трябва да се използва Активатор/диамониев фосфат+други вещества/, да се подава периодично. Това не ускорява процеса а го прави по ефективен, повече алкохол.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Да, не се бях замислял, вероятно е точно така. С мед е все едно съм сложил само захар и вода /сироп/.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Ако ще го свариш за ракия, може да ускориш процеса като свалиш pH до 3-4.Слага се органична киселина, примерно лимонена на кристали 1 грам на литър.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •