Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 22
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252

    ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ в пчеларството

    Тази тема е създадена от отделни мнения не по темата в друга тема.
    Администратор


    Mateev написа:
    ... В момента ме интересува основно пчеларството като процес и технология и най-вече как да го индустриализирам (с по-малко труд да постигам по-големи резултати).
    ....

    Дано не успееш , да съсипеш и този поминък , щото програмите и субсидийте го ликвидираха наполовина , но индустриализацията ще го довърши !
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2013
    Мнения
    30
    Много си прав!!!

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Зависи кой какво разбира под думичката индустриализация.......

    Аз разбирам следното:

    Вместо със сърп, рало и волове да работя със свръхмодерни трактори и комбайни, влагайки по този начин много по-малко труд и постигайки по-високи добиви. Не ми става ясно как вкарването на нови технологии в пчеларството може да съсипе отрасъла. Може да съсипе само тези, които останат да се мъчат да работят със сърп, рало и волове.

    Нещо повече - на запад индустриализацията отдавна вече е факт и именно поради тази причина международната цена на меда е ниска. Просто западняците постигат по-ниска себестойност и ако ние не го направим същото, просто ще загинем.

    Това е пазарната икономика - или се адаптираш към новостите, или пазара те изхвърля. Това с молби не става. Не става и със жалване към евродепутати. Пазара си има жестока логика и който не се съобразява с нея - просто си отива. Аз отдавна съм го разбрал това и се опитвам да се адаптирам. Не се жалвам на евродепутати за ниската цена на меда, защото знам, че това не зависи от тях. Това зависи само и единствено от международната конкуренция, която вече се е индустриализирала. Ако и аз не го направя същото, и господ не може да ми помогне. Надявам се че го разбирате този факт......

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Зависи кой какво разбира под думичката индустриализация.......

    Аз разбирам следното:

    ......
    При съвременните условия се разбира вкарване на високопроизводителна техника, модерни, високопроизводителни технологии и унификация на продукта. В резултат на което, в нашите условия на незряла демокрация, определен ресор или цял отрасъл се съсредоточава в ръцете на няколко души и се монополизира или картелизира. Конкуренцията се унищожава с всички възможни средства, включително и с дъмпинг на цените. В резултат на това много дребни производители фалират. Пада многообразието на продукта и качеството, много семейства остават без препитание и се маргинализират. В резултат на това:
    - увеличава се разслоението в обществото и спада общото качество на живота;
    - увеличената безработица води до спад на нивата на образование, медицинска помощ и ниво на културата.
    - обществото се радикализира, увеличава се престъпността и се получава тотален срив на морала.
    Като общ резултат се влиза в една порочна спирала на "рецесия" на цялата държава. Изхода от нея обикновено е или превръщането и в "бананова република" или социална революция.
    И стигаме до един кардинален въпрос: "Къде е разумната граница на индустриализацията?"
    Трябва ли да стигнем до нови прояви на "чартистко движение" или здравия разум ще надделее?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ограничението за прекомерно разрастване трябва да дойде от антимонополното законодателство.

    За пример можем да дадем обработката на земята. Държавата се старае да поддържа и подпомага не дребните производители на село като Баба Пена, която копа с мотика доматите си, а средните земеделци, които с трактори и комбайни обработват по няколко хиляди декара земя. Те са носител на индустриализацията и с конкуренцията си между тях именно те осигуряват най-ниски цени на зърното и на хляба, който ядем.

    Октопода е пример за това, как рано или късно някой от средните земеделци прилага някаква авангардна идея, която му осигурява монополно положение. Тука обаче трябва да се намеси държавата и да ограничи прекаленото разрастване на монополите.

    Та същото е и с медопроизводството. Държавите и хората по света имат интерес от индустриализирано пчеларство, защото именно то може да осигури възможно най-ниски цени на меда. Най-дребните не се подпомагат, защото дадените им на тях средства не се влагат в закупуване на нова техника и инвестиции, а се изяждат и изпиват. Най-едрите също не се подпомагат, дори трябва да се ограничават, за да не достигнат до монополно положение.

    Така се прави по света и доколкото гледам в тази насока се развива и българското подпомагане. Самия факт че Държавен фонд земеделие подпомага основно проекти с цена около 200 000 EUR красноречиво говори, че политиката за подпомагане е насочена към малките и средни фирми. Не към единичните хора, не и към монополите.

    Ясно осъзнавам че това няма да се хареса на много хора от форума, но това е действителността. Ако в България някога започнат да подпомагат пчеларите с директни плащания на кошер, със сигурност в програмата ще има ограничения за най-дребните и най-едрите. Вероятно ще има изисквания пчелините да са регистрирани, да са с някакъв минимален брой кошери, фирмата да е регистрирана като земеделски производител, да е регистрирана по ДДС, да си плаща данъците и да няма задължения към държавата и т.н.

    И в момента има други общи мерки на ДФЗ, по които могат да се получат много пари. Но тези пари се дават за нови инвестиции в оборудване, в машини и съоръжения и т.н. Тоест пари се дават за ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ и това е така във всички държави по света. Не вярвам в България да се случи нещо по-различно.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Мецду другото индустриализацията и в момента си тече. Помислете си колко много фирми участвуват в производството на пчеларско оборудване. Вижте как някои от тях се разрастват, купуват машини, купуват оборудване, правят WEB сайтове и прилагат маркетингови подходи за повишаване на продажбите си. Не говоря за мене - аз съм от вчера и все още се мъча да се ориентирам в обстановката. Доколкото обаче разбрах, вече има поне 10 фирми с по няколко хиляди кошера. А тези с над 500 кошера вероятно вече са поне 100 фирми. С над 100 кошера са хиляди фирми. Всичките тези фирми са осъзнали необходимостта от индустриализация и повече или по-малко я прилагат в ежедневната си работа.

    Процеса си тече със или без нас. И така като гледам, всичко това се прави тихомълком, без много обяснения по форумите. Проучих някои от лидерите - та те имат голямо количество служители и милиони оборот. Това че не пишат по форумите не значи, че те не съществуват и не се развиват.

    Дайте да си извадим главата от пясъка и да си признаем, че в България ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯТА ТЕЧЕ С ПЪЛНА СИЛА и че сега е момента всеки сам да си реши дали ще бъде част от тази индустриализация или ще се остави бъдещето да го изхвърли по периферията заради морално-остарелите технологии, които прилага.

    Според мене няма нужда да спорим има ли нужда от индустриализация или не, а да започнем да мислим как да повишим ефективността на пчеларския труд чрез употребата на приспособления, машини и съоръжения, позволяващи ни да постигнем по-ниска себестойност на произведения мед. И ако това се случи, вместо ние да се оплакваме от ниската цена на меда, нека Бразилците да се жалват, че България е превзела световните пазари.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Ако под индустриализация разбираме модернизиране, навлизане на нови техники и технологии аз съм за с двете ръце. Това е добър процес и той трябва да бъде подкрепян и от непчеларския бизнес. Мисля, че посоката която сме избрали е правилната. Моите опасения са за прекаленото окрупняване и от там всички последствия, за които писах в предния пост. Системата "производство - пазар" трябва да се поддържа в балансирано положение иначе ще настъпи срив и съсипване на малките производители. Както се получава сега със соларните и вятърните паркове. Помниш ли споровете ни преди 5 години в другия форум? За необходимостта от много дребни производители на ток, за нуждата от балансиращи мощности при големи паркове? Резултата го виждаш нали?
    И хич не разчитай на законите и държавата. В БГ те не работят по правилния начин.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Сещам се и за обратни примери. Кокошките искат да са щастливи, макар че това е спънка за индустриализацията. "Био-то " става модерно, а то също предполага по скромни размери. Има и други...Идеалистите срещу капиталистите Борбата е неравна...епична, както казват...

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1
    Ако под индустриализация разбираме модернизиране, навлизане на нови техники и технологии аз съм за с двете ръце. Това е добър процес и той трябва да бъде подкрепян и от непчеларския бизнес. Мисля, че посоката която сме избрали е правилната. Моите опасения са за прекаленото окрупняване и от там всички последствия, за които писах в предния пост. Системата "производство - пазар" трябва да се поддържа в балансирано положение иначе ще настъпи срив и съсипване на малките производители. Както се получава сега със соларните и вятърните паркове. Помниш ли споровете ни преди 5 години в другия форум? За необходимостта от много дребни производители на ток, за нуждата от балансиращи мощности при големи паркове? Резултата го виждаш нали?
    И хич не разчитай на законите и държавата. В БГ те не работят по правилния начин.
    Даааа,

    За съжаление в соларния бизнес монополите съсипаха дребните производители и дори крайните си клиенти. Това е един добър пример до какво могат да доведат куфарчетата с пари, които се подмятат във висините на властта. Въобще беше съсипана цялата енергетика, само дето не стана ясно кой прибираше 8-цифрените комисионни.

    В пчеларството не се въртят чак толкова много пари. За управляващите това са жълти стотинки и затова и пчеларството е изоставено на самотек - никой не му обръща и капка внимание.

  10. #10
    Бай Пчеличко има предвид с така наречената индустриализация тип САЩ понеже на всички те са им мерило за индустриално пчеларство ще се гледа на пчелите само като средство за печелене на пари! Гледайте филма More.Than.Honey там много добре е показано за какви печалбари става дума за какво мачкане на пчелите, как пръскат без да им пука че ще умре голяма част от пчелата пък като стигнете до начина им на центрофугиране вече ще ви призлее как пръскат целия кошер не гледат къде има майки и така нататък. Даже арабите имат по хуманно отношение към пчелите който по принцип не се славят с такова... Американеца сам си каза дядо ми ако беше жив щеше да му призлее като види какво правя.....Хубаво е да се автоматизира и улесни голяма част от работата но да не е за сметка на пчелите...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •