Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 50
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.04.2011
    Мнения
    1

    МЯСТО ЗА ПЧЕЛИН

    Здравейте,
    Имам конкретен въпрос за избора на място за пчелин. Искам да започна да се занимавам с пчеларство, но определено не мисля това да е единственото нещо, което да правя. Затова ме затруднява въпросът с избиране на място за кошерите. Аз лично мога да се занимавам за почивните дни през седмица с това, а през останалото време баща ми ще ми помага (или по-скоро ще върши по-важните неща Но нито аз, нито той можем да живеем на село при пчелите. Имаме дворно място около 2 декара, на което могат да се сложат кошерите, но се притеснявам за сигурността им. Не съм много очарован от цялата концепция за "комшийство" в България. Не можеш да си сигурен никога в никой. Дори и да плащаш на някой минимална сума, за да наглежда мястото ти, сигурен съм, че той ще е първият човек, от когото можеш да очакваш лошотии. Притеснявам се от кражба на кошери, екипировка, елементарен вандализъм и т.н. Навсякъде пише да се сложат огради, дори по закон е така, но, сериозно, може ли една ограда да спре глупака? Не мисля.
    Затова пиша тук - дайте някакви коментари как да направя мястото по-сигурно или начини на предпазване. Също така очаквам и личен опит с неприятни случки и как реагирахте вие? Много благодаря предварително

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен

    Re: Място за пчелин

    Цитат Първоначално публикувано от ballistixx
    Здравейте,
    Имам конкретен въпрос за избора на място за пчелин. Искам да започна да се занимавам с пчеларство, но определено не мисля това да е единственото нещо, което да правя. Затова ме затруднява въпросът с избиране на място за кошерите. Аз лично мога да се занимавам за почивните дни през седмица с това, а през останалото време баща ми ще ми помага (или по-скоро ще върши по-важните неща Но нито аз, нито той можем да живеем на село при пчелите. Имаме дворно място около 2 декара, на което могат да се сложат кошерите, но се притеснявам за сигурността им. Не съм много очарован от цялата концепция за "комшийство" в България. Не можеш да си сигурен никога в никой. Дори и да плащаш на някой минимална сума, за да наглежда мястото ти, сигурен съм, че той ще е първият човек, от когото можеш да очакваш лошотии. Притеснявам се от кражба на кошери, екипировка, елементарен вандализъм и т.н. Навсякъде пише да се сложат огради, дори по закон е така, но, сериозно, може ли една ограда да спре глупака? Не мисля.
    Затова пиша тук - дайте някакви коментари как да направя мястото по-сигурно или начини на предпазване. Също така очаквам и личен опит с неприятни случки и как реагирахте вие? Много благодаря предварително
    Няма сигорно никаде приятелю.Предлагат се много видове дачици със сим централа която ти пращат SMS ако засече движение.Може да платиш на някой СОТ фирма да ти изгради такава сигнализация и да ти охранява обекта.Има много варианти но те струват много пари.Аз сериозно съм се замислил да си поставя някава сигнализация на пчелина но още проучвам цени качество а и парите се не стигат.До колкото знам горе долу една такава сигнализация излиза около 600 лева само апаратурата отделно кабели кутии.Но трябва на пчелина да имаш ток.Ако нямаш има слънчев колектор за ток който и той струва доста пари.Повечето колеги и аз включително не сем защитени по никакъв начин от вандали и крадци и се надяваме само на късмета.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от jonny
    Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
    Къде е това место?

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    Цитат Първоначално публикувано от jonny
    Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
    Къде е това место?
    Ами, Ники незнам дали ще ти говори това нещо, но е в местноста Жековото, под бившия овчарник на горското, по пътя за Хайдушките водопади.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  6. #6
    Цитат Първоначално публикувано от jonny
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    Цитат Първоначално публикувано от jonny
    Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
    Къде е това место?
    Ами, Ники незнам дали ще ти говори това нещо, но е в местноста Жековото, под бившия овчарник на горското, по пътя за Хайдушките водопади.
    Тренирах орентиране там,а ходех и на лагер.Какво да ти кажа за място то,малко е проветриво между тези реки.Навремето там имаше много голям масив от кестени,сега те изсъхнаха и останаха само липите.Имаше и малък пчелин там ,но като изсъхнаха кестените чичо Коци ги премести.Моето мнение е ,че не е най-доброто место за постоянен пчелин.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Тренирах орентиране там,а ходех и на лагер.Какво да ти кажа за място то,малко е проветриво между тези реки.Навремето там имаше много голям масив от кестени,сега те изсъхнаха и останаха само липите.Имаше и малък пчелин там ,но като изсъхнаха кестените чичо Коци ги премести.Моето мнение е ,че не е най-доброто место за постоянен пчелин.[/quote]
    Да наистина мястото като цяло е до реката, и е по осойно, проветриво, но само това ми е мястото което имам. За това ще купя първо два кошера, за да пробвам как ще изкарат, как ще вървят, какво ще се вади от тях и ако не става ще мисля за друго място или ще се откажа. Но си спомням че наистина над мене някога имаше пчелин в двора на горското, значи може би условията са благоприяствали.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    28.04.2011
    Мнения
    6
    Току-що се регистрирах и вече с интерес започнах да чета по темичките.Естествено съм в раздела на начинаещия пчелар и вече изскочи въпросче.
    От прочетенето за мястото на бъдещия пчелин ме притеснява факта ,че там където имам възможност да разположа кошерите/смятам да започна с 2-3 , а ако успея в начинанието дано ги направя десетки/ е на място ,, което е много ветровито!Имам двор във вилна зона , който е последен от тарафа и е все едно на открито като на нивите в съседство.Там е много ветровито и май няма да е добре за пчелите- ще хапят повече ли?
    Който не работи , няма да яде:)

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Така на думи е трудно да се определи - по принцип съветвай се със стареца,така ще е най-добре,но наистина силното ветровито място от самосебе си се подразбира,че не е толкова подходящо.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    За 2-3 кошера винаги може да се измисли някакъв вид ветроупорна стена.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •