Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    В случая е важно да се отбележи, че Стивън Тейбър говори за африканизирани пчели, които са известни с агресивното си поведение.

    При работа с други породи, агресията е по-вероятно да касае, само дъщерите на агресивния търтей, но останалите да не реагират толкова бурно на феромона на ужилването.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    От момента на откриване на проблемния съм оплодил 90-100 майки и само две са по серт и за една има съмнение но е още отводка и не е така изразено добре.
    А аз съм имал случай на агресия в цял един пчелин, която принуди пчеларите ми да го напуснат и да дойдат за обслужване след няколко дена. До ден днешен причината не е ясна - може би от някакво пръскане и частично натравяне - знам ли.

    Имах случай и с един пчелар миналата година, когато пчелите така го нападнаха, че го покриха като с черга от главата до петите. Той избяга и те го преследваха повече от 50 метра. Отнесе поне 20-30 жила, а за уплахата да не говорим. Сигурно си е мислил, че това е края на живота му. Оцеля, но след известно време ме напусна. Иначе беше много переспективен младеж, но това което му се случи може да уплаши до смърт всеки един човек.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Е случва се .
    Аз като го открих моя хубосник бях преместил на акцията и докато го прегледам и му сложа медови корпуси 3 пъти се наложи да се крия в близкия храсталак. После няколко дена си ме търсиха до тея храсти и като мина от там и все някоя се опитва да жили. Луда работа.
    Идваха ми на проверка от ДФЗ и се бях зарекал ако "ми се правят " да им потърся за снимка майката точно на този кошер ама всичко си беше уставно и се разминаха .

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    В случая е важно да се отбележи, че Стивън Тейбър говори за африканизирани пчели, които са известни с агресивното си поведение.

    При работа с други породи, агресията е по-вероятно да касае, само дъщерите на агресивния търтей, но останалите да не реагират толкова бурно на феромона на ужилването.
    При предаването на гените те не се предават на 100%, а за всеки един от тях се извършва СЛУЧАЕН ИЗБОР между гена на майката и гена на бащата. При това положение са възможни много комбинации, предвид факта, че гена на агресията не е един единствен, а може би цяла група от 7-8 гена, отговарящи за различните аспекти и нива на агресията. Като цяло комбинациите са може би 128 или 256 и само една от тях е възможно най-тежката.

    Дори и това да е така, самият факт, че в басейна на популацията попадат такива гени, вече е опасен, дори и тези гени да не се проявят сега веднага. Те си остават в генотипа на всяка една "заразена" майка и могат да се проявят в бъдещите поколения. Не знам къде съм го прочел и не съм много сигурен в това, но в главата ми е останало, че всеки един "грешен" ген си остава и се предава през поколенията, и може да се активира до 16 или до 64 поколения след това. Едно от двете числа беше вярното (16 или 64) и като намеря източника, ще ви го цитирам.

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ще ми е любопитно да се изкаже и Скутелатора по въпроса. Аз черпя моята информация от книгата на Стийв Тейбър - "Отглеждане на суперпчели".
    Аз си знаех че това е провокация, с цел да изкопчиш малко информация от мен. Хайде от мен да мине малко жокерчета.

    Всъщност, ако човек иска да селектира кротки пчели, трябва да ги оставя да се оплождат с агресивни търтеи, след което да ползва най-кротките такива семейства от всяка група сестри само по бащина линия. Избиването на търтеите от агресивните семейства винаги ще поддържа агресивността в латентно състояние и винаги ще създава проблеми при свободно оплождане ( особенно ако съседа обича да купува майки от всякъде и да експериментира с различни пчели)


    Теорията че лошите търтеи са отговорни за агресивността лесно може да се провери: Човек избира най-кроткото си семейство ( без пушек - няма разлетяване, пчелите са кротки по питите и без да издват звук на изсъхнали листа, не вирват нагоре коремчета с показване на жило) и от неговите търтеи опложда колкото си иска майки (търтеи само от едно семейство). Наблюдава поведението на семействата с тези майки.


    Всъщност, когато майчината линия е добра и стабилна, няма голямо значение с какви търтеи се оплождат нейните дъщери. Дори и те да са кипърски (едни от най-агресивните в света!!!!) семействата са почти толкова кротки, колкото баба си. Проблема с агесивността обаче идва в следващото поколение.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Една стара идея - да намеря вещество, което да предизвиква бърза и силна агресия на пчелите в един пчелин. Тогава то ще е в основата на всяка охранителна система за пчелини. Разбира се, след разсейване на миризмата на веществото агресията трябва да изчезва.
    Мисля че точно в книгата на Стийв Тейбър се споменаваше какво вещество се е използвало за предизвикването на агресията в експериментите.
    За съжаление обаче, в момента нямам книгата пред себе си.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Мисля че точно в книгата на Стийв Тейбър се споменаваше какво вещество се е използвало за предизвикването на агресията в експериментите.
    За съжаление обаче, в момента нямам книгата пред себе си.
    Нарича се ИЗОПЕНТИЛ-АЦЕТАТ и е съставна част от пчелната отрова. Слагат на прелката напоена коркова тапа и така предизвикват агресия, а след това броят ужилванията.

    TSC-1 се интересуваше как посредством неговата охранителна система да предизвиква агресия. Ха-ха .... решението е ИЗОПЕНТИЛ-АЦЕТАТ, въпреки че не знам какво означава тази сложна думичка и откъде може да се намери това вещество.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •