Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 25 от общо 25
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Преди 3 дни затворих дъната с фибран,като третирах профилактично с 50-60мл сироп 1:1 + 35мл Йодсептадон 10% . Днес поставях хранилките отгоре и отворих няколко дъна. Имаше по 5-10 МЪРТВИ акара. Или е имало умрели/натровени пчели ( макар че не забелязах да изнасят,или пред входовете) или почистват или йода ги трепе.Някой с други идей или наблюдения ?

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2018
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    Банкя , Столична Община
    Третирането със съединения на йод е срещу спорите на нозематозата . Но същевременно унищожава и някой полезни бактерии в пчелата и имунната система отслабва . Така , че акарите не са паднали от третирането с йодасетадон и не е желателна де ги третираме ей така профилактично .

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    За ползите и вредите има докладвана информация,обсъждано и коментирано е на много места.Всеки си преценява с какво и кога/как да третира.Няма нужда това да се дискутира.Въпроса ми беше дали някой е забелязал подобен резултат след третиране със същата доза и дали йода/съединенията му оказват някакво влияние на акара.Ако някой има такива наблюдения или информация,моля да я сподели.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    За ползите и вредите има докладвана информация,обсъждано и коментирано е на много места.Всеки си преценява с какво и кога/как да третира.Няма нужда това да се дискутира.Въпроса ми беше дали някой е забелязал подобен резултат след третиране със същата доза и дали йода/съединенията му оказват някакво влияние на акара.Ако някой има такива наблюдения или информация,моля да я сподели.
    Ако погледнем по друг начин на въпроса, то излиза, че йода действа на ноземата. Дозата която се ползва е минимална за акара и всъщност лекуваме и него от някой вируси и бацили паразитиращи върху него пък. Така, че му помагаме.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    80
    За мен третирането с йод има ефект за нозематозата (диагнозата със или без проби при смъртност в последно време е нозематоза един или друг вид).
    Всички други " лекарства" са си бизнес !
    За акара според мен йода няма ефект.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •