Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Изследвания на пчелното семейство с инфрачервена термокамера

    Отварям тази тема с цел в нея да публикувам бъдещите си експерименти с една нова играчка, която я закупих преди 2-3 дена, и която все още не съм я получил. Става въпрос за инфрачервена термокамера - приставка към GSM. Цената на приставката е поносима (300$) предвид свръхскъпите инфрачервени камери с цена 10-20 хил. лв.

    Модела, който си го закупих, е Seek Compact XR, който не е най-евтината версия, а нейна модификация с по-голям обхват на действие (до 500 метра) и с възможност за регулиране на фокуса. Ето един рекламен клип:


  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Идеята е бързо и лесно да измервам температурите на пчелното семейство, пчелното кълбо, стените на кошера (отвън и отвътре) и всичко останало, което може да се измери като температура.

    За който не знае, с помощта на инфрачервените лъчи може дистанционно да се измери температурата на всеки един обект, при това с доста висока точност. Инфрачервената матрица на тази камера е с 30 000 пиксела, което е еквивалентно на 30 000 термодатчика, всеки един от които измерва собствената си температура. Полученото изображение представлява термоснимка, на която после с компютър може да се види каква е температурата на всеки един пиксел. На практика с всяка една щракната снимка аз ще измервам едновременно по 30 000 температури на точките на обекта, който снимам.

    Такъв тип камери имат огромно приложение в различни сфери от живота и бизнеса, а специално в областа на пчеларството могат да ни дадат огромно количество допълнителна информация, касаеща температурните режими и градиенти на кошерите (отвън и отвътре), на пчелите, на пчелните кълба и т.н. Най-после ще можем да си отговорим на много от въпросите, по които често спорим във форума, но реално нямаме точна информация и конкретни доказателства.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето какво представлява камерата и софтуера към нея (към GSM-a):


  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Отлична инвестиция.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Всичко изглежда много добре и дано реално да върши работа. Цената е повече от добра и определено си заслужава.
    Остава да се похвалиш и споделиш резултатите
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6

  7. #7
    Сега ако обясниш и кой какъв е, ще бъде чудесно. Аз не съм сигурен, че всички съм ги различил правилно.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Снимките на Дамян са страхотни. Точно нещо подобно исках да снимам и аз, но се получи един голям проблем. Камерката, която закупих, се оказа неподходяща за целта. Вчера пристигна и си поиграх малко с нея само колкото да разбера, че тя няма да ми свърши никаква работа.

    Ето една снимка, направена с нея:

    img_thermal_1444744085317.jpg

    Какво не е наред с тази снимка? Ами снимката е добра, само че на нея не става ясно какво точно съм снимал. Ами снимано е едно куче, и снимката съвсем реално показва температурните градиенти, но не показва КОНТУРИТЕ НА КУЧЕТО. Чак сега осъзнах, че за да се направи хубава термална снимка, всъщност трябва да се направят две снимки - една с обикновенна камера и втора с инфрачервена такава. След това двете снимки трябва да се обработят, като от първата се вземат само контурите на обекта и се насложат върху втората.

    Снимките, които показа Дамян по-горе, са точно такива - обработена комбинация от 2 снимки - видима и инфрачервена.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та покупката на първата камера се оказа ПЪЛЕН ПРОВАЛ. Походяща е за измерване на температури в реално време, защото човек вижда накъде е насочена камерата и знае какво измерва, но не е подходяща да направи снимки, от които за в бъдеще да може да се извади допълнителна информация.

    Както и да е - имам си цел и искам да я постигна, така че заявих за доставка следващата камера, която обаче вече е оборудвана с тази технология (2 снимки + обработка).

    http://www.flir.eu/flirone/display/?id=69324
    http://www.ebay.com/itm/262086626354

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Технологията на FLIR, която обединява 2 различни снимки, e патентована и се нарича MSX. Ето един клип, който показва как изглежда изображението със и без MSX технологията:


 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •