Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 164 от 186 ПърваПърва ... 64114154162163164165166174 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,631 до 1,640 от общо 1859
  1. #1631
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    За прибирането на меда от изрязаните пити според мен може да се използва и центрофуга.На изложението в Добрич на щанда на Лисон в една изложена центрофуга имаше направени торби от силиконова мрежа /тази за клей според мен/ те бяха закачени на кошниците за плодникови ДБ рамки и според мен ако се напълнят с далаци или разпечатки биха се изцедили добре при по високи обороти.Лично аз ще пробвам с разпечатки важното е да се работи докато не е изстинал меда.
    Може разбира се, сега ще споделя гледах клип при който японец изрязал питите от корпуса ги поставяше в рамки като ги фиксираше с 4 метални шини две горе и две долу на всяка рамка и рамките поставяше в центрофуга, така че може да се ползва центрофуга, който желае.

  2. #1632
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    За прибирането на меда от изрязаните пити според мен може да се използва и центрофуга.На изложението в Добрич на щанда на Лисон в една изложена центрофуга имаше направени торби от силиконова мрежа /тази за клей според мен/ те бяха закачени на кошниците за плодникови ДБ рамки и според мен ако се напълнят с далаци или разпечатки биха се изцедили добре при по високи обороти.Лично аз ще пробвам с разпечатки важното е да се работи докато не е изстинал меда.
    Посоката-наклона на килийките ще е проблем.Иначе за разпечатките ще свърши работа.

  3. #1633
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Посоката-наклона на килийките ще е проблем.Иначе за разпечатките ще свърши работа.
    Важното е да се пробва ,а може и в двете посоки да ги въртиш,може да се разрежат самите далаци.Въпросът е че е лесно това със закрепване за рамка изобщо не ми допада.

  4. #1634
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Важното е да се пробва ,а може и в двете посоки да ги въртиш,може да се разрежат самите далаци.Въпросът е че е лесно това със закрепване за рамка изобщо не ми допада.
    Ако става на въпрос пък мен много по ме кефи да ползвам винтова преса за грозде дето струва 85 лв., вместо центрофуга за 500 или нагоре, ма си е мое мнение въпрос на изобретателност, кой каквото му роди акъла може да ползва.

  5. #1635
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Стандартна японска тръвна, 22/22 см. Това са данните за пилото след главна паша от треви. 60 см. пило, над което има само мед.
    При мен има пило на 4 магазина/фарар/или на корпус ДБ и 2 магазина, сами може да сметнете височината.

  6. #1636
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Ако става на въпрос пък мен много по ме кефи да ползвам винтова преса за грозде дето струва 85 лв., вместо центрофуга за 500 или нагоре, ма си е мое мнение въпрос на изобретателност, кой каквото му роди акъла може да ползва.
    За мен е по лесно защото имам две

  7. #1637
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    При мен има пило на 4 магазина/фарар/или на корпус ДБ и 2 магазина, сами може да сметнете височината.
    При теб е друго заради ползването на рамките в зоните нямаш само пило нали? Рамките с восъчните основи се възприемат от семейството като повредени пити, за строежа действа инстинкта за ремонт, т. ест строи се нерационално, като няма обилен притока на нектар тия пити се построяват и осеменяват ударно от майката, докато при нас не е така, строят се пити, когато съществуващите са на 80 процента запълнени с пило и мед само тогава, когато както вече казах действа инстинкта за ремонт не е така.

  8. #1638
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    При мен има пило на 4 магазина/фарар/или на корпус ДБ и 2 магазина, сами може да сметнете височината.
    Защото подхранваш постоянно я недей подхранва и тогава ще видим колко пило ще имаш.

  9. #1639
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    При теб е друго заради ползването на рамките в зоните нямаш само пило нали?
    Не,има си мед, но незабравяй и размера на мойте рамки. Все пак на височина си е пак колкото вашите/60 см пило/.

  10. #1640
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    2. Непрекъснатото споменаване на температури от порядъка на 36-37 градуса НЕ СА ВЕРНИ (според мене). Защо Слави или Василевса просто не купят един електронен термомртър и не го сложат в японските си кошери, за да ни докажат твърдението си. Аз това наскоро го правих в големи мащаби и премерих много по-ниски температури (33.5-34.5 градуса). Мерех от малки нуклеуси до големи и силни отглеждачи. Максимума, който видях, беше 35.2 градуса, и то когато набутах нуклеус в хладилника. Явно пчелите малко се престарават, когато вън е студено. Нормалната температура обаче според моите измервания беше 34 градуса +/- половин градус.
    Влияние на температурата на жизнената дейност на пчелите
    Г.Ф. Таранов


    Температурата на тялото на отделно взетата пчела, както в поотделно живеещите насекоми, в значителна степен зависи от обкръжаващата я топлина. По изследванията на Г.В. Пирш, при температура на въздуха в границите 26 – 43 градуса, тялото на пчелата има същата температура или е с по – голяма от нея с 1 – 3 грдуса. Ако обкръжаващия въздух има температура по – малка от 20 С, температурата на тялото на пчелата е по – високо с 4 – 5 градуса над температурата на въздуха. При силна топлина (жега), пчелите могат да понижават температурата на своето тяло с 3 – 5 градуса в сравнение с обкръжаващата. По такъв начин, отделно взетите пчели могат да регулират своята температура в неголеми граници.
    Как средната температура влияе на активността на живота на пчелите?
    Ние поставяхме в няколко епруветки по 10 пчели; на всяка пчела се падаха по 2 кубически сантиметра въздух. Тези епруветки херметически запушваха и поставяха във вода с различна температура. Какво се оказа? Колкото по – активно живееха пчелите, толкова по – бързо те изразходваха наличния в епруветките запас от кислород и умираха.
    От голямото количество проведени опити ние установихме, че спирането на забележими движения в пчелите настъпваше при:


    При температура 5 С след 24 минути
    10 C 32
    15 C 140
    20 C 90
    25 C 51
    30 C 47
    35 C 32
    40 C 25

    При температура 5 – 10 градуса на пчелите бързо настъпва обикновеното за насекомите вцепенение от студ. Продължителността на времето, в продължение на което замираха пчелите, се равняваше на времето, необходимо за охлаждане на тялото на пчелата (24 – 32 минути). При температура от 15 до 40 градуса се наблюдаваше постепенно намаляване на продължителността на активния живот на пчелите, което съответстваше на нарастване на тяхната жизнена дейност (активноста на обмяна на веществата). Колкото е по – висока температура, толкова е по – активна жизнената дейност на пчелите. При ниски температури, енергията на организма на пчелите е насочена към повишаване на температурата на тялото, при високи температури, обратно към нехното понижаване.
    Обикновено обществено живеещите пчели се отличават с някои особености, които са свойствени на животните с постоянна температура на тялото. В течение на целия период, когато в семействата има пило, пчелите поддържат в своето гнездо сравнително много висока температура. Съгласно измерванията на В. Э. Дюнгейма, вътре в гнездото на силното семейство тя е средно 34,5 градуса топлина с колебания от 34 до 35 градуса. Температурата на крайните пити с пило е по – малко устойчива и има отклонения от средната в границите с 2 – 3 градуса. В тази част на гнездото в което няма пило, температурата се изменя като в това изменение влизат и измененията на външната температура, като остава по – голяма от последната само с 4 градуса. Армбрустер смята оптимална температурата за развитието на пилото 34,2 градуса с нормални колебания от 34 до 34,8 градуса.
    Как реагират на външната температура пчелните семейства, в които се събира топлинната енергия ня няколко десетки хиляди отделни особи? За практическото пчеларство е важно да се знае, при каква температура през лятото пчелите се намират в състояние на най – малка жизнена дейност и кога те изразходват най – малко количество мед.
    За решение на този въпрос ние проведохме следния опит. Точно измерихме теглото на определено количество пчели с майка и им поставихме пити с мед, които също бяха предварително претеглени, и и след това с разположените на тях пчели ги разположихме в сандъци с гъста метална решетка. Сандъците ги държахме при постоянна температура и в течение на две денонощия ги претегляхме преа два часа.
    Тъй като пчелите от сандъците не излитаха, на тях нищо не им давахме и нищо от тях не вземахме, то намаляването на теглото на сандъците с пчелите показваше количеството на изядения от пчелите мед и изпарила се вода (от този мед).
    Намаляването на теглото на семейството при различни температури е приведено на рис 1 и рис. 2.

 

 
Страница 164 от 186 ПърваПърва ... 64114154162163164165166174 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •