Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 186 ПърваПърва ... 9101112132161111 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 1859
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Миналата година, на мой познат му подариха кошер с пчели....Поне 2 години никой не беше отварял този кошер! Всяка година са излизали роеве от там. Миналата година го погледнах (началото на септември). Кошерът (ДБ 12) беше с изгнило дъно, питите черни, магазинните и плодниковите пити бяха като едно цяло - всичко беше надградено и дървената част на рамките не се виждаше от восък. Тогава ми направи впечатление, че нямаше никакво пило! В същото време, моите пчели си имаха по 5-7 рамки с пило. Помислих, че това семейство няма да оцелее, въпреки пълният кошер с мед (тогава над 20 кг.). За всеки случай човекът сложи ленти Варотом и после накапа с ОК.
    Пролетта семейството оцеля и се разви добре. Преместихме го в нов кошер, изгради 10 ЛР рамки, 20 магазинни и даде 30 кг. мед. За целият сезон е отварян само 3 пъти....
    Вчера ходих да го погледна и .... отново няма никакво пило (моите пчели са на около 12 км. и все още пилото е на 4-7 рамки)! Майката си е там (същата от миналата година), но отново е спряла рано да снася. Медът е отново около 20 кг за зимата. Прашец има на около 4 пити - всичко е същото както миналата година. Акари не съм забелязвал, нито пчели с деформирани криле (не казвам, че няма опаразитяване, но няма явни симптоми). Собственикът на това семейство е решил и тази година да накапе с ОК. Не е правена профилактика против нозематоза.
    Явно пчелите могат да оцеляват и без намесата на пчеларите Интересно ми е, дали и следващата година ситуацията с това семейство ще бъде същата. Ако не забравя - ще споделя!
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  2. #102
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз на твое място не бих възлагал чак толкова големи надежди за намирането на "Светия граал". Всъщност ситуацията е точно обратната.
    Там където съществуват самостоятелни диви популации пчели, те представляват реликви от едно друго време и човек с право би очаквал те да са много по-неприспособени към съвременните вируси, бактерии и нозематоза, и от където в една такава среда те вече сами не биха били способни да се справят с акарите.

    Необходимите инструменти за оцеляване на пчелите в дивата природа са:
    - известна степен на ройливост (единствения начин за естествено размножаване)
    - ниска гъстота на пчелни семейства за площ ( предимно вертикално предаване на патогени и паразити. Всеки паразит, който убива гостоприемника си е обречен да загине, тъй като най-вероятно няма да намери друг гостоприемник, на който да се прехвърли)
    - ограничен годишен цикъл на отглеждане на пило и търтеии ( вероятно по-късно започване с яйцеснасянето през пролетта и по-рано прекратяване на есен; самоограничаване на пилото и прекратяване на отглеждането на търтеи след първата главна паша - плодника се задръства с мед); ограничена пчелна популация през цялата година (липса на период на интензвно отглеждане на пило, последвано от рязък спад) и поддържане на сравнително еднакво съотношение между пчели и акари
    -вероятно наличие на някакво VSH поведение и "пощене" на пчелите една друга от акари ( не е нужно да са силно изразени за да вършат работа при горните условия, затова и най-вероятно няма да бъдат силно изразени)
    -вероятна липса на феромонни атрактанти в работническото пило (къде причинени генетично, къде от недохранване; семействата, които са "магнит" за акари обикновенно са "млекарки", и обратното) и размножаване на акарите почти единствено в търтеевото пило ( което на практика почти липсва поради по-горните причини). Лично аз съм имал такова семейство.

    За други не се сещам. Семейство от дива полулация пчели, пренесено в комерсиален пчелин, обикновенно започва да проявява здравословни проблеми (отчасти и заради известната степен на инбридинг) и се представя по-зле от средното ниво в това отношение от останалите. Избягал рояк от разборен кошер, заселил се в хралупа и оцелявал дълги години, когато бъде пренесен обратно в пчелина не се различава по нищо от останалите.
    От къде знаеш че дивите пчели на пролет започват по късно с пилото всяка година около 20 април в капаните които съм заложил в гората идват първите роеве ,в хралупите условията за ранно развитие са много по добри температура храна,много -много дълбоко дъно то мисля е разковничето за справяне на дивите пчели с акара плус липсата на пренаселеност другото пчелно семеиство е на 100-200 метра в гората .Роевете които хванах пролетта бяха чисти от акар контрола с напушване с амитраз,след 4 месеца в разборен кошер в пчелин от 100 кошера контрола 50-100 акара .Знам хралупи в които от 10 години има пчели и живеят без проблем справят се с акара ,докато не доиде някои малоумник с резачка.

  3. #103
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    То и в първобитно-общинния строй човечеството се е справяло без медицина, но средната продължителност на живота е била по-малко от 30 години, а детската смъртност е била над 50%. Оцелявали са само най-здравите, най-силните и най-приспособимите и това се нарича ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Нещо подобно е и с дивите пчелни семейства. Вие виждате само тези, които са оцелели, но не знаете какъв огромен брой диви семейства измират всяка една година от една или друга болест.

    Ако пчеларите правеха така, както природата (всяка година да избиват повечето си семейства и да оставят живи само 20-30% от най-силните), досега вече щяха да са селекционирали идеалната пчелна раса, която да се справя сама и без проблеми с повечето пчелни болести.

    Всъщност именно човека с неговите действия е ВИНОВЕН за кекавите пчели, с които пчеларстваме, за кекавите овошки и всякакви други плодове и зеленчуци, които не могат да оцелеят в днешно време, ако човек не се грижи непрекъснато за тях (копае ги, полива ги, подрязва ги, пръска ги и т.н.). Имам овощна градина от около 100 дръвчета, от които сумарно не мога да събера и 1 касетка с качествени плодове. Една единствена година бях назначил овощар, който се грижеше за тях, и нея година бях заринат от качествена продукция. После ги изоставих и те също ме изоставиха - ха-ха.....

  4. #104
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та именно човека със своите действия Е ПРЕКЪСНАЛ ЕСТЕСТВЕНИЯ ПОДБОР, давайки шанс да оцеляват слабите, кекавите, болнавите и некадърните пчелни майки, като по този начин техните гени се запазват и като цяло влошават качеството на генетичния басейн на цялата пчелна популация в страната. Всеки един пчелар има заслуга за това, защото се мъчи да спаси слабите и кекавите си семейства, вместо да убие (подмени) майката и така да прекъсне нейната некачествена генетична линия.

    Пиша го това за да се осъзнаем, че всички ние (и аз в това число) на практика спомагаме за ДЕГРАДАЦИЯТА на генетичния състав на българската медоносна пчела. Ако утре човечеството загине, с него ще загинат и почти всички "питомни" медоносни пчели, а рода на пчелите ще бъде продължен от "дивите" пчели по хралупите, които и в момента оцеляват без намесата на човека.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    То и в първобитно-общинния строй човечеството се е справяло без медицина, но средната продължителност на живота е била по-малко от 30 години, а детската смъртност е била над 50%. Оцелявали са само най-здравите, най-силните и най-приспособимите и това се нарича ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Нещо подобно е и с дивите пчелни семейства. Вие виждате само тези, които са оцелели, но не знаете какъв огромен брой диви семейства измират всяка една година от една или друга болест.

    Ако пчеларите правеха така, както природата (всяка година да избиват повечето си семейства и да оставят живи само 20-30% от най-силните), досега вече щяха да са селекционирали идеалната пчелна раса, която да се справя сама и без проблеми с повечето пчелни болести.

    Всъщност именно човека с неговите действия е ВИНОВЕН за кекавите пчели, с които пчеларстваме, за кекавите овошки и всякакви други плодове и зеленчуци, които не могат да оцелеят в днешно време, ако човек не се грижи непрекъснато за тях (копае ги, полива ги, подрязва ги, пръска ги и т.н.). Имам овощна градина от около 100 дръвчета, от които сумарно не мога да събера и 1 касетка с качествени плодове. Една единствена година бях назначил овощар, който се грижеше за тях, и нея година бях заринат от качествена продукция. После ги изоставих и те също ме изоставиха - ха-ха.....
    Сега ще дойде Василивса да те опровергае

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    После ги изоставих и те също ме изоставиха - ха-ха.....
    Да е жив и здрав градинаря, че то като гледам от горе прочетеното само той е бил вещия.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Затова на мен ми хареса това което каза един колега тука, но не помня кой. За съществуването на практика да се унищожават рано на пролет 20-25% от всички кошери в пчелина. Тези които са презимували най-зле. Така лесно се отстраняват некачествените майки както възможността техни търтеи по-късно да оплождат бъдещите майки.

    Колко пчелари обаче ще им стиска да го направят това?
    Винаги може по-добре.

  8. #108
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Колега vasilevsa, на прав път си, но ти липсват 10 кофи със знания и една библиотека. Не се обиждай, но трябва до почетеш още доста.
    Ще ти кажа аз докъде съм стигнал. При добра храна, добър кошер и добри практики е НЕВЪЗМОЖНО да си занулиш пчелина. Как някои колеги успяват - за мен е мистерия, но мога да гадая:
    - Пчела с тесен генетичен басейн и такава неадаптирана към регионалните условия и патогени
    - Лоша храна
    - Неефективни лекарства
    - Пестициди(акарициди) и антибиотици
    - Лоши пчеларски практики (най-вече от алчност и незнание)
    - Дизайн на кошера несъобразен с условията

    А колкото до тона на дискусията...ами нито твоя, нито на част от другите колеги е подходящ и защо разваляте пчеларския спор.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #109
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Валко, има една думичка "вероятно", която си пропуснал да я прочетеш. Също така си селективно си пропуснал да прочетеш, че това не е задължително условие, както и всички други. Тука в случая играе уравнението (х +у + а + с + d +g / (f x m)) - w = 7


    А кога идват първите роеве, няма никаква връзка с това кога започва отглеждането на пило. Всъщност, ранното пило почти винаги гарантира пролетно заслабване на семейството.
    По мои наблюдения, някои диви семейства (пренесени в разборен кошер) наистина имат по-специфичен цикъл на отглеждането на пило, други- не. И пак по мои наблюдения, като цяло семействата с по-кратък годишен цикъл на отглеждане на пило се справят по-добре с увеличаването на популацията на вароа, от семействата отглеждащи пило целогодишно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #110
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Затова на мен ми хареса това което каза един колега тука, но не помня кой. За съществуването на практика да се унищожават рано на пролет 20-25% от всички кошери в пчелина. Тези които са презимували най-зле. Така лесно се отстраняват некачествените майки както възможността техни търтеи по-късно да оплождат бъдещите майки.

    Колко пчелари обаче ще им стиска да го направят това?
    Стиска им на тези, които са решили да отглеждат пчела, която да им носи доходи, а не ядове. Друг е въпроса доколко се получава и колко е лесно.
    Разликата е, че едни като видят надупчени капачета и изпадат в паника, а други пляскат с ръце. Едните отглеждат семейства за бройката(програмите), а други за качеството.
    Едните вадят най-вече майки от доказани семейства, а други сменят майки всяка година и така и не разбират коя майка има нужните качества.
    Темата е дълга, но в общи линии някои хора не могат да смятат и си мислят, че като извадят 50кг от кошер на командно дишане и ще успеят.

    И в крайна сметка - всеки със заблудите си

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 11 от 186 ПърваПърва ... 9101112132161111 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •