Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 20 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 191
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ето бе, ПОЧНА СЕ.
    какво са почна то не е важно как почва а как ще свърши тая работа

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Списък с медоносни растения:


    Зърнено-бобови култури

    • Елда /гречка/ (Fagopyrum esculentum, Fagopyrum tartaricum)

    • Нахут (Cicer arietinum)


    Маслодайни култури

    • Рицин (Ricinus communis)

    • Рапица (Brassica napus)

    • Слънчоглед (Helianthus annuus)

    • Репко (Brassica rapa)


    Технически

    • Памук (Gossypium hirsutum L.)


    Етеричномаслени култури

    • Синап бял (Sinapis alba)

    • Кориандър (Coriandrum sativum L.)

    • Босилек (Ocymym basilicum L.)

    • Анасон (Pimpinella anisum)

    • Резене (Foeniculum vulgare)

    • Бял трън (Silybum marianum)

    • Невен (Calendula officinalis)

    • Молдавска маточина (Dracocephalum moldavicum)


    Фуражни култури

    • Инкарнатна детелина (Trifolium incarnatum)

    • Александрийска детелина (Trifolium alexandrinum)

    • Гръклян (Trifolium balansae)

    • Персийска детелина (Trifolium resupinatum)

    • Разклонена детелина (Жълта детелина,звездел),(Trifolium patens)

    • Полска детелина (дребен звездел)( trifolium campestre schreb)

    • Еспарзета (Onobrychis sp.)

    • Полско секирче (Lathyrus Sativus)

    • Бяла едногодишна комунига (Melilotus albus Desr.)

    • Пясъчен фий (Vicia villosa)

    • Фий (Vicia sativa)

    • Борчак (Vicia ervilia)

    • Едроцветна глушина (Vicia grandiflora)

    • Теснолистна глушина (Vicia angustifolia)

    • Топинамбур, земна ябълка (Helianthus tuberosus)


    Специални медоносни растения

    • Фацелия (Phacelia tanacetifolia/ Phacelia tanacetifolia)

    • Пореч (бораго) (Borago officinalis)


    Зеленчукови медоносни култури

    • Бакла (Vicia faba L.)

    • Чубрица (Satureja hortensis L.)

    • Тиква (Cucurbita maxima)

    • Тиквичка (Cucurbita moschata Dusch.)

    • Диня (Citrullus lanatus)

    • Пъпеш (Cucumis melo)

    • Краставица (Cucumis sativus)

    Дано почнат да сеят кориандър в нашия край

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Не можах да разбера тази субсидия допълнително ли се дава към дирекните плащания на декър или дирекните плащания за декър отпадат когато се получава тази субсидия?

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    най хубавото май от тая промоция ще е за пчеларите че ги задължават с определен препарат да третират

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Всъщност поста на Д. Бонев е чудесен като идея. Ако тези пари се дават за отглеждане на междинни култури, които ще осигуряват допълнителна паша и то по време когато тя липсва в изобилие в природата аз съм ЗА С ДВЕТЕ РЪЦЕ. Подписвам договор със фермерите около мен веднага и една стотинка не искам. Ама да им се дават пари за тов,а че гледат слънчоглед или рапица си е направо безумие.
    В този форум много пъти се е казвало да не критикуваш ако нямаш алтернатива. Аз не споделям съвсем това мото но това е друг въпрос, важното е че вече имаме алтернативно предложение. Предлагам:
    1. Да се опитаме да се доберем до оригиналния документ.
    2. Да обсъдим алтернетивното предложение ДА СЕ СУБСИДИРАТ САМО МЕДОНОСИ КОИТО СА ЗАСЕТИ КАТО МЕЖДИННИ КУЛТУРИ.
    3. Да пуснем предложението от името на организациите в които членуваме или през най-силно присъстващата организация в този форум ако нейното ръководство приеме тази идея.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Черешопроизводителите вече разбраха че без пчели не става тяхната работа и ми се обаждат всяка година. Дават макс 25 лева. и евентуално червена нафта за транспорта и като попитам как ще стане охраната и кога ще подпишем договора, че отговарят да не ги отровят и спират да ми звънят. Добива на череши при добро опрашване може да се увеличи с над 50%. Правете си изводите сами.
    Разбраха и още как - един местен такъв обяви черешовата градина за продажба ...... инак ми развиваше теории как щял да опрашва с бомбуси, та нямал нужда от пчели и да съм си гледал работата. Те това е нашия масов бизнесмен - собствения си бизнес ще затрие, само и само, да не би случайно и някой друг да изкара пари.

    п.п. та горе- долу ще е подобна историята и с въпросната субсидия - ще има едни цигании сега, дето ....... аман от субсидиите им.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #37
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Аз имам само един въпрос:
    Става дума и основна цел на тази субсидия е ПЧЕЛАТА. Някой пита ли тези идиоти, които реално отглеждат пчели - "Какво трябва да се направи и как трябва да се направи"
    Отново ще дадат едни допълнителни пари на арендаторите и отново ние ще гледаме тъпо от ъгъла. Земеделците реват и се чудят как да вземат още пари, а пчелите са просто още една пътечка.
    Сега най-много да раздадат едни пари на някои личности и ще видите каква тишина ще настъпи. Този филм сме го гледали и то тази година, просто някои не са се усетили, други не са наясно какво се случи и така...
    Запомнете ми думите!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Предлагам:
    1. Да се опитаме да се доберем до оригиналния документ.
    2. Да обсъдим алтернетивното предложение ДА СЕ СУБСИДИРАТ САМО МЕДОНОСИ КОИТО СА ЗАСЕТИ КАТО МЕЖДИННИ КУЛТУРИ.
    3. Да пуснем предложението от името на организациите в които членуваме или през най-силно присъстващата организация в този форум ако нейното ръководство приеме тази идея.
    Аз съм за това предложение и ако се окаже, че отново сме "измаменото камилче", а съм убеден че е така - национален протест! Това е повод и то голям!!! Няма значение- избори или бежанци, щом се правят такива изменения в това "мътно време", пчеларите са длъжни да покажат характер!
    Може би и г-н Бонев ще намери в Пловдивските селскостопански университети някаква технология за отглеждане на рапицата като трета, междинна култура, за да повярваме, че лобизма не съществува и няма "черноземна почва" в земеделието ни!

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    с.Братя Даскалови
    Нещата са ясни,това не е подпомагане на пчелари а подпомагане на всички други.НА ПЧЕЛАРИТЕ НЕ СА НУЖНИ ПОСРЕДНИЦИ.ПЛАЩАНЕ НА ПЧЕЛЕН КОШЕР ЗА ОПРАШВАНЕ.НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ.

  10. #40
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Мене вече няколко средно големи(обработващи около 500дк) земеделци вече ме питаха за тази програма(дели знам нещо повече, като подтекста беше къте точно са ми пчелините и дали евентуално може да "измислим нещо").
    Някой(по-горе в темата) спомена 140лв, че щели да вземат земеделците от пчелно семейство - ама ако правилно си комбинират културите може да са доста повече... Рапицата цъфти през април, кориандър при нас не сеят, но цъфти някъде юни, слънчогледа е след него, и ако комбинират с някоя фуражна култура цъфтяща по-късно(след слънчогледа), ето ти ги 500 и кусур лева от пчелно семейство могат да си докарат земеделците(без да броим и резенето което цъфти през септември), ако така си разпределят културите да са им в близост до стационарен пчелин или да ги качат на платформи(ремаркета) и да си ги разхождат от блок на блок - тъй, че "песимистичната" прогноза на рости_СЗ, може и да се превърне в реалност....

 

 
Страница 4 от 20 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •