Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 20 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 192

Тема: ТИМОЛ

  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Женския акар след 8-9 дни от влизането в кошера започва да се размножава!Напролет влиза с първото търтиево пило горе долу началото на април и ако тогава не бъде спрян,до есента развива сериозна популация.Нали целта е да не се допусне нараняване на зимните пчели от акара?След като е развил силна армия,трудно биха го спряли две или три лентички!Така поне го дават в научната литература!Нещата са вързани според мен,но всеки си работи както си реши!!Всеки има слаби с-ва напролет и аз за моите си правя извод,че след изминалата тежка зима,всичко бе от лоши запаси и майки,които трябваше да сменя!Нямах пчели напролет без крила или с признаци на вароатоза!Семействата които ми работеха на два магазина последните две паши,си подмениха пчелите навреме и си тръгнаха нормално,а тези които ми бяха на един магазин-започнаха да се топят края на март,началото на април.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,

    тимол

    Има ли във форума пчелар, който да знае и да е третирал биологично пчелните семействата само с тимол и/или ОК с газова пушалка- каква е дозата на тимола/ОК/ и какво използва за разтворител ? Може и на лични! Предварително благодаря.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Женския акар след 8-9 дни от влизането в кошера започва да се размножава!Напролет влиза с първото търтиево пило горе долу началото на април и ако тогава не бъде спрян,до есента развива сериозна популация.Нали целта е да не се допусне нараняване на зимните пчели от акара?След като е развил силна армия,трудно биха го спряли две или три лентички!Така поне го дават в научната литература!Нещата са вързани според мен,но всеки си работи както си реши!
    Женският акар презимува върху пчелите, в кошера. Той не влиза пролетта в кошера, той си е в кошера и започва да се размножава, когато започне отглеждането на пило. Той се размножава както в търтеево пило, така и в работническо. Тъй като периодът на развитие на работничките е по-къс от този на търтеите, акарите успяват да отгледат по-малък брой акари в работническо пило /затова Вароа предпочита да се размножава в търтеевото пило/. Ако в търтеевото пило отглеждат 4-5 женски акари максимум в килийка, в работническа килийка отглеждат 2-3. А пък в маточник съвсем се затрудняват да отгледат /така пише/. Но един колега се кълне, че е видял и върху майка кърлеж.
    Мисля, че с тези две третирания, които правя през август и през декември постигам целите на третирането.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    И аз съм виждал акари върху майки. При разрушаването на един свищеви маточник видях един вароа върху майката, а тя беше почти готова и риташе с крачета... направо ми се късаше сърцето.
    И върху новоизлюпена майка съм виждал, но после изчезна. Може би пчелите са го разкарали от нея?

    А причината акарите да предпочитат търтеевото пило не е съвсем ясна, но в крайна сметка еволюцията така ги е програмирала.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Напролет влиза с първото търтиево пило горе долу началото на април и ако тогава не бъде спрян,до есента развива сериозна популация.Нали целта е да не се допусне нараняване на зимните пчели от акара?След като е развил силна армия,трудно биха го спряли две или три лентички!Така поне го дават в научната литература!

    Аз пък смятам че тези които са намалили третиранията до поносимия минимум отдавна са разбрали че това води до по-малко акари. Знам че сега е модерно да се третира с 5 различни синтетични акарицида на сезон и още 10 третирания с натурални етерични масла и органични киселини между тях за да "свалим акарите" . И колкото повече химия - толкова повече акари и съответно нуждата от още повече химия. Как такъв човек да не проповядва колко е полезно да се въртят препаратите и да се прилагат колкото се може по-често?

    За размножаването на вароатозата - счита се че в заразеното работническо пило акара се може да се възпроизведе средно 1,3-1,6 пъти , докато в търтеевото 2,5 ( казвам средно защото в същност времето необходимо на европейските пчели за развитие на пчелата -рабоничка, от яйце до излюпване, трае от 18 до 24 дни (за пчелите в едно и също семейство), средно 21 дни )
    http://www.ars.usda.gov/services/doc...d=2744&page=14



    Пилото отделя феромони, като по някои от тях се ориентира и вароатозния акар ( коя личинка да инфестира и коя - не).
    Според отделяното количество, има килийки в които той никога няма влезне, докато в същото време има цели участъци от пило, където акарите буквално са се наблъскали в килийките. По тази причина и маточните килийки много рядко биват инфестрани с акари.

    За биологичното третиране
    Ако се използва тимол в сиропа, по-добре да е на емулсия, отколкото просто предварително разтворен в алкохол ( по -голямата част от него изплува отгоре, като разпределението на тимол не е еднакво в цялото количество)
    За Ок. - с пулверизатор през активния сезон е много по-лесно, безопасно и също толкова ефективно
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Преади няколко дена след известо колебание дали с пулверизация или с накапване на ОК се спрях на пулверизаця. По-трудоемко е,но ефекта според мен е добър като видях резултата.Смятам напролет да третирам 1-2 семейства и при необховимост да третирам останалите. Възлагам големи надежди на този метод. Няма привикване и е много ефтин.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако ти се струва трудоемко - пробвай с друг пулверизатор, има различни видове, дори и електрически.
    Времето за нанасяне е драстично по-малко от това на Перицина, например, ...освен ако не си решил че питите трябва да се вадят и да се пулверизират поотделно ....
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    ...през декември постигам целите на третирането
    Докато оксаловата киселина е подходяща и за зимно третиране.
    Колежке,iris,
    Как точно го правиш?Изпаряваш,заливаш, пулверизираш?Когато семейството е на кълбо ли го правиш или избираш топъл ден в който се облитат?Дай, ако обичаш "ноу хау-то" на зимното третиране.
    Благодаря!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Женският акар презимува върху пчелите, в кошера. Той не влиза пролетта в кошера
    Мисля, че с тези две третирания, които правя през август и през декември постигам целите на третирането.[/quote]

    Айде попрочети малко:как се разпространява вароатозата,че мразя да ме поправят неуместно!От полза ще е,да прочетеш и кога е най добре да се третират с-та!За твое добро е колежке iris!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Акарът нито никне в кошера, нито се самозаражда от земните недра. Действително той може да влезе в кошера през пролетта, както и по всяко друго време на годината, но прикрепен върху телата на блуждаещи пчели или търтеи. А как ли попода върху телата на тези блуждаещи пчели и къде аджеба зимуват тези пусти женски акари - върху телата на пчелите вътре в кошерите или по дърветата, откъдето през пролетта пропълзяват до кошерите?

    Между другото някой ползвал ли е Екостоп и какви са му впечатленията?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 2 от 20 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •