Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 20 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 192

Тема: ТИМОЛ

  1. #91
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Темата е почистена от спам.
    Администратор


    Проявих жив интерес към темата и я изчетох цялата няколко пъти благодарение на Камен Крумов, който явно има богат опит с тимола и го е използвал в най-различни ситуации с най-различни цели. Мене силно ме заинтересуваха антисептичните свойства на тимола. Отдавна търся безопасен метод за забавяне на вкисването на захарния сироп, ако се наложи да престои по-дълго време на пчелина. Според Камен Крумов тимола има точно такива свойства, ако се слага в сиропа в много малки дози от по 0.2 мг на килограм сироп.

    Естествено се разрових и в литературата и открих допълнителна информация, която потвърждава твърдението, че тимола има силно антисептично действие, както и потвърждава използваната доза:
    http://plamenvet.com/index.php?optio...mid=35&lang=bg

    Според тази статия миризмата на тимол се долавя в меда само ако съдържанието му е по-голямо от 2 mg/kg. При 10 пъти по-ниски дози меда няма да се вмирише, дори и пчелите да преработят сиропа на 100% в мед. От гледна точка на безопасноста на меда - съдържание до 50 mg/kg е абсолютно безопасно за човека. Антибактериалната доза е само 0.2 mg/kg което е едно нищо на фона на горните цифри.

    Какво получаваме като екстра, ако слагаме малки дози тимол в захарния сироп:
    1. Подтискане на развитието на бактериите и дрождите, в резултат на което сиропа не се вкисва много дълго време.
    2. Въздействието върху организма на пчелите и хората е безобидно.
    3. Помага за профилактика против трахейния акар (Акароза).
    4. Помага за профилактика при варовито пило.
    5. При дози от порядъка на 0.2 mg/kg цената на влагане в захарния сироп е само 2-3 стотинки на литър сироп.

    Всичко това силно ме заинтересува и ако няма нещо гнило в цялата тази работа, готов съм да реша за себе си ВИНАГИ да слагам тимол в захарния сироп, особенно когато се очаква той да престои на пчелина повече от 3-4 дена.

  2. #92
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Малко по-подробно защо искам сиропа да не се вкисва:

    На всички пчелари е известна ползата от подбудителното подхранване. Идеята е всяка една сутрин на пчелите да им се дава малко сироп във външна хранилка, който сироп да подмами старите пчели да напуснат кошера и да се настървят за събиране на нектар. Ако това се случи, целия останал ден те ще летят и ще търсят нектар по околните поляни. Ако не се случи - ще стоят в кошера и ще чакат пчелите-разузнавачки. Това важи за периодите на слаба или поддържаща паша, каквато в Габровско има много (освен акацията всичко друго е само поддържаща паша). Ако всяка една сутрин във външна хранила се сиппва по малко сироп с доза 100-300 г на пчелно семейство, това ще принуждава старите пчели целодневно да летят и като краен резултат ще донесат повече нектар спрямо липсата на това подхранване.

    Проблемът е как всяка една сутрин някой да обхожда всичките пчелини, дето се казва по тъмно, и да им сипва само по няколко литра сироп. Тъпо начинание, отнемащо страшно много време и транспортни разходи. Ако обаче на пчелина има 100-200 литров бидон + автоматика за пълнене на външната хранилка, тогава всички проблеми се разрешават - ще се ходи например само веднъж в седмицата, при това в удобно за пчеларя време. Остава обаче проблема с вкисването на сиропа.

    Та това е цялата история и точно тука се намесва ТИМОЛА, който по всичко изглежда, че е в състояние да разреши този проблем, както и да донесе редица други ползи.

  3. #93
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    От миналата година ми бе останал малко сироп, бе с тимол. Преди седмица го пробвах на вкус и да ви кажа вкусът му бе все едно вчера съм забъркал сиропа.

  4. #94
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Проявих жив интерес към темата и я изчетох цялата няколко пъти благодарение на Камен Крумов, който явно има богат опит с тимола и го е използвал в най-различни ситуации с най-различни цели. Мене силно ме заинтересуваха антисептичните свойства на тимола. Отдавна търся безопасен метод за забавяне на вкисването на захарния сироп, ако се наложи да престои по-дълго време на пчелина. Според Камен Крумов тимола има точно такива свойства, ако се слага в сиропа в много малки дози от по 0.2 мг на килограм сироп.
    Това мислех да го впиша, като следваща хитринка, но ти ме изпревари макар и в друга тема. Имам сироп останал от миналата пролет в шише от кола с концентрация на тимол 0,2г(подчертавам грама, а не милиграма) на литър и все още си е със същия вкус. Значи може да трае цяла година:-). Цялата работа е, че тимола не се разрежда във вода, а само в спирт и мазнини. По този начин колкото и да разбъркваш сиропа на края тимола си изплува отгоре във формата на филм, който пък не позволява на бактериите да предизвикат ферментация. Реално сиропа се "запечатва" в безкислородна среда.

  5. #95
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    От миналата година ми бе останал малко сироп, бе с тимол. Преди седмица го пробвах на вкус и да ви кажа вкусът му бе все едно вчера съм забъркал сиропа.
    Ха-ха ..... при мене пък от 4 дена тече експеримент, при който исках да си изясня времето на вкисване на сиропа. Забърках в няколко чаши сироп с концентрация 10%, 20%, 30%, 40%, 50%, 55%, 60%, 65% и 70%. Наредих чашите в редица, залепих им етикети и всяка една сутрин ги помирисвам и опитвам сиропа в тях на вкус.

    Вкисване все още няма, но сиропа в чашите с концентрация 65% и 70% започна да се взахарява още на втория ден. Образува се захарна коричка на повърхноста и всяка една сутрин я разчупвам. Освен това сиропа в тези две чаши си загуби и прозрачноста - явно текат процеси на взахаряване и в самия обем.

    Сиропа с гъстота 60% все още си стои прозрачен, но на 4-тия ден на повърхноста му се появиха първи признаци на плуващи леко взахарени области. Всички останали сиропи с по-ниска гъстота все още си стоят прозрачни и няма никакви признаци на взахаряване.

    Та в резултат на моя експеримент се разби още един пчеларски мит. Всички предполагам вече че знаят, че сиропи над 67% НЕ СЕ ВКИСВАТ, но взахаряването в тях ги прави практически непригодни за хранене на пчелите. Става въпрос за неинвертирани сиропи. При това положение ми е малко чудно как някои пчелари-професионалисти твърдят, че хранят с много гъсти сиропи.

    От моя експеримент си пролича, че най-гъстия сироп, подходящ за хранене на пчелите, е 60%. При това такава гъстотя е възможна само ако има сигурност, че пчелите ще го вземат за ден-два. Ако трябва да се застои на пчелина една седмица, то тогава гъстотата трябва да е 55% или по-малко. При такава ниска гъстота обаче ще има склонност към вкисване, и тука пак се намесва вече любимият на всички ТИМОЛ.

  6. #96
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Миналата година ползвах тимола в доза 0,25 гр на литър сироп и както каза Камен Крумов се получава филм от тимол в повърхностният слой на сиропа което като цяло консервира сиропа примерно когато е в 10 л. туба но при наливането в хранилките се получава така, че концентрацията му е различна във всяка една хранилки. Тази година ползвам тимол на емулсия и мога да кажа, че тимола се разтваря равномерно в сиропа без да има следи по повърхността на съда. Концентрацията му е същата.

  7. #97
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Това мислех да го впиша, като следваща хитринка, но ти ме изпревари макар и в друга тема. Имам сироп останал от миналата пролет в шише от кола с концентрация на тимол 0,2г(подчертавам грама, а не милиграма) на литър и все още си е със същия вкус. Значи може да трае цяла година:-). Цялата работа е, че тимола не се разрежда във вода, а само в спирт и мазнини. По този начин колкото и да разбъркваш сиропа на края тимола си изплува отгоре във формата на филм, който пък не позволява на бактериите да предизвикат ферментация. Реално сиропа се "запечатва" в безкислородна среда.
    Хоппа - грешката е моя. Навсякъде в постингите си пиша 0.2 милиграма, но дозата всъщност е 0.2 грама (200 милиграма). Възниква обаче един проблем - ако такова едно количество тимол случайно попадне в меда, то той ще започне да мирише. Ти имаш ли такива наблюдения?

    ПУ, пу, пу - тъкмо се бях зарадвал, а то излиза че съм сбъркал в мерните единици .........
    Ще се наложи да си търся друг безопасен консервант ..... или да се надявам, че 200-300 грама сироп на ден ще се изяжда само от пчелите и нищо от него няма да попадне в меда.

    Другата алтернатива е да намаля дозата и да направя експерименти. Ти казваш, че 200 милиграма забавят вкисването цяла една година, но аз се нуждая само от 7 дена.

  8. #98
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хоппа - грешката е моя. Навсякъде в постингите си пиша 0.2 милиграма, но дозата всъщност е 0.2 грама (200 милиграма). Сега ще поправя постингите си. Възниква обаче един проблем - ако такова едно количество тимол случайно попадне в меда, той ще започне да мирише. Ти имаш ли такива наблюдения?
    Да! Меда започва да има аромат на NOZEVIT. Но не бих казал, че е неприятен. Все пак тимола си е като концентрат от мащерка.

  9. #99
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Още информация за ТИМОЛА:
    http://to-bee.blogspot.com/2012/04/blog-post.html

    А ето и откъде може да се купи по-евтино тимол на кристали:
    http://beesmarket.com/index.php?rout...product_id=300

  10. #100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Още информация за ТИМОЛА:

    А ето и откъде може да се купи по-евтино тимол на кристали:
    http://beesmarket.com/index.php?rout...product_id=300
    Тимолът трябва да е със снежнобял цвят. Розово-оранжевият цвят на тимола е признак на лошо съхранение и предпоставка за отрицателен ефект. Да се има предвид при закупуване. Mоят тимол си го купувам от тук:
    http://www.renyshoney.eu/kontakti.html - само че е в разфасовки от 300 г на цена 36 лв, което е пак 120 лв/кг и е в херметично затваряща се кутия.

 

 
Страница 10 от 20 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •