Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора

    Фризер срещу восъчен молец

    Колеги,
    Мисля да направя тазгодишната битка срещу молеца като сложа рамките във фризер. Понеже в нета намирам различна информация относно продължителността на престоя на рамките, реших да попитам ако някои е практикувал - колко време държите основите във фризер? Как съхранявате рамките след изваждането им? Необходимо ли еповторно поставяне във фризер или умъртвяването на молеца е 100% независимо от стадия на развитие? ☺

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43
    Колега,единственото което съм пробвал лично аз е B401.Една от плодниковите пити я бях забравил да я третирам и забелязах ларви на молеца.Напръсках я при друго третиране и наистина спря развитието му.Извинявай,но това с фризера малко ми се струва излишна работа с много не сигурен резултат.Пожелавам ти успех в начинанието!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    39
    Фризера върши перфектна работа.Аз държа питите около 2 дни след това в кашони с орехова шума.За последните 3 години нито една загубена пита.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2011
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    тунджа
    фризера гарантирано си свършва работата...

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Като ти свърши пашата раздели плодника от магазина с найлон или друга преграда като в задната част оставиш около 2-3 см разстояние, за да могат пчелите да се качват. След падане на температурите под 10 С свали магазините. Съхранявай ги на по-ниски температури (под 10С) защото под нея спира развитието на восъчния молец. По темата има доста изписано във форума. Във фризер само в краен случай и то само, ако рамките са вече посетени от молеца, но се са проядени. Обикновено 48 ч са достатъчни.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Аз зазимявам с магазините вече четири зими.Само първата година бях разделил плодника от магазина с парче плат и два,три сантиметра в задният край го подгъвах.След това прочетох една статия на Асен Въков от гр.Видин за 'нестандартния метод на зазимяване',който се състоеше в това да се оставят магазините отгоре без да се отделят с парче плат,но само ако няма мед в рамките.Ако има дори 200гр.мед това може да привлече пчелите в магазина и да умрат от глад.И така вече три зими.Така се справям с молеца.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз пък слагам магазините под плодниците. С това постигам няколко цели:
    1. Пчелите ги охраняват от молци
    2. Плодника се повдига над нивото на прелката и така на кълбото му е по-топло, като в същото време се съхранява добрата вентилация от мрежестото дъно.
    3. Ако в магазините е имало малко мед или нектар, пчелите си го пренасят в плодника и си го подреждат там, където им е удобно.
    4. Ако напролет семейството се развие по-бързо от очакваното, пчелите започват да усвояват магазина, и така се намаляват предпоставките за роене.

    След центрофужене на меда слагането на магазините го правя на 2 етапа:

    Етап 1 - магазина се слага над плодника, за да го оближат пчелите и за да няма нападения, ако се сложи под плодника. Това се прави в първата половина на август. Семейството се подхранва за пило, но ако има излишен сироп, пчелите го слагат в магазина.

    Етап 2 - магазина се слага под плодника в началото на септември и чак тогава се прави ударно подхранване с инвертиран сироп. Пчелите почистват магазина (качват го в плодника) и след това доподреждат гнездото си с инвертирания сироп. Интересното в този период от време е, че пчелите вземат от хранилката точно толкова сироп, колкото им е необходим. Не задръстват гнездото и си оставят място за зимното кълбо. Ако в хранилката остане сироп и есента е топла, пчелите постепенно ще си го усвоят. Ако настъпи студ, сиропа в хранилката може да си стои цяла зима и пчелите ще му обърнат внимание чак напролет.

    При това положение може да се приеме, че през есента наличието на сироп в хранилката е критерий дали едно семейство се нуждае от него или не. Ако семейството бързо си изяжда хранилката, значи се нуждае от още сироп. Ако сиропа започне да се задържа, значи семейството вече се е успокоило, че има достатъчно зимни запаси. Летящите пчели вече не излитат да търсят нектар, и така им се съхранява мастното тяло и им се удължава живота.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Матеев,напьлно сьм сьгласен с теб,но проблема при мен е,че кошерите са ми ДБ от стария тип и немога да сложа магазин от долу.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    А как процедирате когато сте с два магазина за ДБ?Може ли и двата да се поставят от долу на плодниците?

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Аз оставям и двата магазина отгоре, по долу писах защо са отгоре,но за отдолу Матеев сигурно знае.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •