Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 529 от 676 ПърваПърва ... 29429479519527528529530531539579629 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,281 до 5,290 от общо 6760
  1. #5281
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Късно е либе за китка,от тук нататъка и контрола да прави спасение няма,пчелата е овредена от акара нова няма шанс да произведе,маиките спират.Наличните пчели ще почнат да се топят по малко,половината няма да дочакат нова година другите ще загинат февруари-март.Дано да греша ,но натам отива работата,
    Зарът е хвърлен и то ще си покаже напролет. По-скоро на няколко кошера ще сложа Чекмейт за да видя какво и дали ще падне нещо след хербастрипа. Притесненията ми бяха август и септември, чудех се какво да правя и реших просто да си направя това, което правя всяка година. Облягам се на на дългогодишната селекция на габрешки мелез и да видим дали ще се окаже достатъчно корава линия. Панически третирания, финтове и прийоми, това го намирам за несериозно и преливане от пусто в празно. Да бяха 5-10 кошера, да направя някакъв експеримент ама сега ме хващат в крачка. За догодина обаче ще съм подготвен. Към момента съм отписал 3 бройки от по-слабичките.
    Ще опитам да разкостя и няколко пчелички да видя дали ще видя тоя трахеен акар.
    Медец

  2. #5282
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Румба чел съм, че акара не бърза да влезе в първото февруарско пило, а изчаква горе долу до появата на търтиево.
    Това ме устройва, а и обяснява някои мои впечатления. Май ще трябва преговор на читанката да правя...

  3. #5283
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Всеки си гледа пчелите както си знае,но като патил от акара бих ти препоръчал едно хубаво къпане с оксалова и обединение на семеиства.Трудно намаляваме броиката но ако изкараш на пролет средни семеиства бързо можеш да ги направиш силни,слабаците и пролетта не тръгват и са мъка за пчеларя.

  4. #5284
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Румба чел съм, че акара не бърза да влезе в първото февруарско пило, а изчаква горе долу до появата на търтиево.
    Влиза,как да не влиза.Акара се активира при първото постъпване на 50-100млл нектар от вън.При мен,това се случва с зацъфтяването на минзухара.При мен цъфти около месец,заради релефа.....Естествено,че търтиевото пило се предпочита пред работническото,но,както знаеш,има чалъм и за ранни търтеи...

  5. #5285
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ачо не искам да споря с теб, защото нямам такива наблюдения просто. Не съм си поставял за цел да следа и акара кога мъти...
    Написах това което съм чел за акара. Толкоз неща съм изчел последните 2-3 години и толкова противоречия има между тях че...
    Акара както се знае е без очи, и това е неоспорим факт. Ориентирането му към отворената килийка става на базата на феромоните изпускани от ларвата. Как обаче намира и подбира търтиевата килийка с ларва и се мушка там? Единственото обяснение е, че феромоните испускани от търтиевите ларви са различни. Търтиевата килийка предлага повече място, по-голяма и налята ларва за храна и не на последно място 3 дена повече за развитие, оплождане и съзряване на самия акар. Та зарди това това дето изписъх в предното изречение, това което съм прочел ми е останало в главата и съм го приел като някаква "истина", иначе баси кашата в кратуната ми е да ти кажа ли...

  6. #5286
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ник,и аз не споря.Само допълних информацията.И аз съм чел за активиране при тръгване на нектар в природата и именно заради това......знаеш какво правя...

  7. #5287
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Днес третирах отводкаджйския пчелин за последно с оксалова.Положението ми хареса,няма кошер под седем междурамия/10 грсдуса/,запасите са добри,само една от късните отводки е на четири рамки,дълго гледах вестника,на края реших-така и така едната майка ще даде фира,по добре да дам шанс на слабата ако оцелее за резервна,ще ми дойде добре пролетта.

  8. #5288
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Отивам аз в аптеката да взема Checkmite и човека ми каза 72 франка Тея хора не си играят ама грам. Експеримента с хербастрипа определено няма да го бъде.
    Медец

  9. #5289
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Вчера третирах с оксалова, не ги бях отварял от 20 септември, когато им сложих магазините под плодниците. Видимо са намалели пчелите на повечето кошери. Два са дали фира, и на двата майките умрели с шепа пчели на дъното....и двата бяха с пълни плодници с пчели миналия месец. Мед има доволно навсякъде. Август на три пъти ги пулверизирах с оксалова, въпреки това състоянието е гореизложеното...

  10. #5290
    Миналата година един американец в американския форум писа, че е опушвал пчелите 20 и няколко пъти с оксалова киселина докато спрели да падат кърлежи. Спрял е да ги опушва някъде през Декември (не помня точно кога) и през Януари всичките му пчели вече били мъртви. Дозата...?

 

 
Страница 529 от 676 ПърваПърва ... 29429479519527528529530531539579629 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 33 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 33 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •