Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 121 от 677 ПърваПърва ... 2171111119120121122123131171221621 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,201 до 1,210 от общо 6763
  1. #1201
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kopdoB Виж публикацията
    Според мен мишепредпазителите не им трябват вече,повече им пречат,особено на пчелите с по-големите топчици прашец.
    Не ползват входа на дъното за това не съм махнал мишепредпазителите, всичко влиза през входовете на корпусите.

  2. #1202
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не ползват входа на дъното за това не съм махнал мишепредпазителите, всичко влиза през входовете на корпусите.
    Същото е и при мен.
    А миналото лято почти не използваха входовете на плодника(при мен е ДБ10), но сега им се наложи, тъй като зимуваха и все още са с магазин отдолу.

    Да попитам тък като все още не съм махнал магазините от под плодниците, може ли от това да стане нещо нередно? Все още ги държа за да не ги мисля, ако са в склада какво ще им се случи.
    В момента семействата са ми на 2-3 рамки пило, като последния уикенд преместих надраскани с вилица пити с мед между последната рамка с пило и прашеца.

  3. #1203
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    , но сега им се наложи, тъй като зимуваха и все още са с магазин отдолу.

    Да попитам тък като все още не съм махнал магазините от под плодниците, може ли от това да стане нещо нередно? Все още ги държа за да не ги мисля, ако са в склада какво ще им се случи.
    Най-много да мухлясат. Организирай си склада, че да не се случва нищо на инвентара вътре. Февруари, март, април, пчелите си имат други грижи. Що трябва и за магазините да мислят вместо тебе.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #1204
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    ...В момента семействата са ми на 2-3 рамки пило, като последния уикенд преместих надраскани с вилица пити с мед между последната рамка с пило и прашеца.
    Добре си ги надраскал ама според мен мястото им в този момент не е там,на тяхно място трябва да се поставят празни пити-1или2 в зависимост от силата а може и восъчни основи 1-2 в зависимост от пашата и от това дали храниш или не.Пилото ти е малко и ако сложиш медени пити семейството ще се задръсти и ще забави развитието си.Аз правя така пило ,празна пита или основа,прашецомедена пита и най-накрая медените пити .Но всичко зависи от пашата,района,надморската височина и състоянието на семейството и т.н.

  5. #1205
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от kopdoB Виж публикацията
    Добре си ги надраскал ама според мен мястото им в този момент не е там,на тяхно място трябва да се поставят празни пити-1или2 в зависимост от силата а може и восъчни основи 1-2 в зависимост от пашата и от това дали храниш или не.Пилото ти е малко и ако сложиш медени пити семейството ще се задръсти и ще забави развитието си.Аз правя така пило ,празна пита или основа,прашецомедена пита и най-накрая медените пити .Но всичко зависи от пашата,района,надморската височина и състоянието на семейството и т.н.
    Като цяло питите с мед не са изцяло запълнени с мед, да речем, че са малко повече от половината т.е. няма как чак толкова много да се задръсти майката. Надрасках меда, като оставих ненадраскано в горната част за да си им остане меден венец. Празни пити нямам, тъй като съм начинаещ и се занимавам от няма и година. Останалите ми рамки в плодника са също с мед. Восъчни основи мисля да започна да слагам едва когато видя бял восък, което ще е знак, че започват да градят. За момента не подхранвам със сироп все още, тъй като нощите са все още студени(около 0 градуса) и влагата, която се отделя от преработката на сиропа може да навреди. Доскоро имаха питки. Но все пак до 5-10 дни ще започна със сиропа. Като паша има в района акация и липа, но не мога да преценя дали може да се нарече паша в смисъл не мога да преценя дали са достатъчни за да се нарече паша. Виж за слънчогледа може да се каже, че е истинската паша за района ни, та затова не бързам много да форсирам семействата.
    Все пак благодаря ти за мнението!

  6. #1206
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Според мен си закъснял със сиропа аз давам повече от месец. Най слабите ми семейства в момента имат 3-4 рамки с пило а те бяха много слаби пролетта. В момента има градеж при мен и то много добър. Това за влагата от сиропа са празни приказки останали от едно време, толкова им навреди че от 2 пити пило на 15 март сега са по на 10. Ако мислиш да работиш само за слънчогледа съм съгласен, но от липа, акация и ливада колкото и да е малко може да хванеш поне 1 магазин.

  7. #1207
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Според мен си закъснял със сиропа аз давам повече от месец. Най слабите ми семейства в момента имат 3-4 рамки с пило а те бяха много слаби пролетта. В момента има градеж при мен и то много добър. Това за влагата от сиропа са празни приказки останали от едно време, толкова им навреди че от 2 пити пило на 15 март сега са по на 10. Ако мислиш да работиш само за слънчогледа съм съгласен, но от липа, акация и ливада колкото и да е малко може да хванеш поне 1 магазин.
    Ами да ти кажа до преди великден заради студеното време семействата си бяха на кълбо и почти нямаше летеж, така, че на 2-3 рамки пило бях доволен. Нищо не беше цъфнало с изключение на дрян и преди това леска. По Великден от хубавото време започна цъфтеж на овошките и много принос на прашец.
    Ще те послушам и ще започна със сиропа още тези дни, примерно по 500 мл 1:1 през 2 или 3 дни.
    За магазините по-скоро ще чакам слънчогледа, а от липата и акацията преди това, ако се засилят достатъчно най-много да направя някоя сборна отводка.

  8. #1208
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Ами да ти кажа до преди великден заради студеното време семействата си бяха на кълбо и почти нямаше летеж, така, че на 2-3 рамки пило бях доволен. Нищо не беше цъфнало с изключение на дрян и преди това леска. По Великден от хубавото време започна цъфтеж на овошките и много принос на прашец.
    Ще те послушам и ще започна със сиропа още тези дни, примерно по 500 мл 1:1 през 2 или 3 дни.
    ..................
    С това количество сироп+ постъпващия прашец най вероятно ептен ще запълниш и малкото площи за снасяне,а и вземането му е под въпрос.Бих ти препоръчал по 200-250мл,но 2вода 1захар .
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    .................. да речем, че са малко повече от половината т.е. няма как чак толкова много да се задръсти майката. Надрасках меда, като оставих не надраскано в горната част за да си им остане меден венец. Празни пити няма...................................
    Че то повече от една трета си е задръстване,разпечатвай цяла рамка,ако имаш големи венци над пилото първо тях разпечатай, даже ако рамките с пило имат мед от зад откъм гърба на кошера разпечатай го и го завърти,но завартяната пита на 180градоса да е в обсега на входовете.Естествено всичко това по етапно.
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    ........................................
    В момента семействата са ми на 2-3 рамки пило, като последния уикенд преместих надраскани с вилица пити с мед между последната рамка с пило и прашеца.
    По добрия вариант е надрасканата пита да е зад прашеца ето така,мед прашец пило пило пило прашец мед.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #1209
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    [QUOTE=Едни хубави едри маточници,как да ги подмине човек.....[/QUOTE]

    Вече си имам новоизлюпени майки(1-2 дена) от роеви маточници и след седмица ако е рекъл "шефа"....И четирите отводки ще се включат в липата,като медовици.Двете са на "кумин",другите две са самостоятелно.
    А,цветовете и на аморфата са вече 2см-3см.

  10. #1210
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Дайте съвет какво да правя, имам по 5 пити с прашец и за майката има малко площ за работа. Няма как да сложа прашецоуловителя понеже не използват този вход. Има и нектар в питите и не ми се махат от кошерите.

 

 
Страница 121 от 677 ПърваПърва ... 2171111119120121122123131171221621 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •